Seimo pirmininkė Irena Degutienė raštu kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą (TTK) prašydama atlikti tyrimą dėl Generalinės prokuratūros veiksmų Sausio 13-osios ir Medininkų bylose.
Atsakyti į klausimus dėl šių bylų tyrimo parlamento vadovė antradienį į Seimą buvo pakvietusi generalinį prokurorą Darių Valį, tačiau savo rašte TTK ji tvirtina atsakymų negavusi, tad ir siūlanti juos išsiaiškinti atlikus parlamentinį tyrimą.
"Generalinio prokuroro atsakymai buvo nekonkretūs, kartais prieštaringi ir netenkino nei manęs, nei dalies Seimo narių. Į kai kuriuos iš anksto pateiktus klausimus generalinis prokuroras iš viso neatsakė, o po kai kurių atsakymų iškilo naujų klausimų", - rašoma Seimo pirmininkės kreipimesi į TTK.
Parlamento vadovė prašo išaiškinti, ar dėl visų likusių gyvų Sausio 13-osios bylos įtariamųjų yra išsiųsti teisinės pagalbos prašymai, jiems inkriminuojamas veikas kvalifikuojant kaip nusikaltimus žmoniškumui arba karo nusikaltimus, kuriems netaikoma senatis.
Rašte prašoma atsakyti, ar tiesa, kad 2003 metais Sausio 13-osios byla buvo pavesta tirti ne prokurorų grupei, o tik vienai prokurorei, taip pat, kodėl teisinės pagalbos prašymas dėl generolo Vladimiro Uschopčiko, nors parengtas 2006 metais, Baltarusijai išsiųstas tik po trejų metų, kai vizito Lietuvoje metu Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pasakė, jog Baltarusija tokio prašymo nėra gavusi.
Pabrėžusi, kad generalinis prokuroras informavo, jog atliktas tarnybinis tyrimas nenustatė kaltų dėl šios bylos vilkinimo, parlamento vadovė klausia, ar tiesa, kad atliekant tarnybinį patikrinimą dalyvavo asmenys, kurie patys buvo atsakingi už bylos tyrimo kontrolę ir kad dalis šio tarnybinio patikrinimo medžiagos yra dingusi.
Antradienį Seime į parlamentarų klausimus atsakinėjęs D.Valys tvirtino, kad nuo 1992 iki 2010 metų Baltarusijai buvo pateikti devyni teisines pagalbos prašymai dėl generolo V.Uschopčiko.
Iki šiol iš 48 buvusių įtariamųjų sausio 13-osios byloje šeši nuteisti ir atliko bausmę. D.Valys pranešė, kad 15 įtariamųjų atžvilgiu įtarimai buvo nutraukti, nes jų veikos nebuvo susijusios su gyvybės atėmimu ar pakenkimu sveikatai ir suėjo senaties terminas.
Sausio 13-osios byloje liko 23 įtariamieji.
1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės veiksmus Vilniuje, kai karine jėga mėginta nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip 1000 beginklių žmonių.
Daugelis Sausio 13-sios bylos kaltinamųjų, tarp jų - ir nuteistasis Stanislavas Mickevičius, išvengė bausmės, nes pasislėpė nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje ir Baltarusijoje.
Naujausi komentarai