Už mokesčius atsakingas Lietuvos deleguotas eurokomisaras Algirdas Šemeta teigia, kad laikinai sustabdytą finansavimą didžiausiam Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo projektui galima vertinti kaip papildomą spaudimą įgyvendinti projektą.
Laikinas sustabdymas
"Tas sustabdymas laikinas – kol bus susitarta. O jeigu vis dėlto nepavyktų susitarti, procedūros numato, kad lėšos – jei, pavyzdžiui, būtų nutraukta sutartis, – galėtų būti panaudotos kitiems projektams neperžengiant IAE uždarymo programos ribų finansuoti. Šiuo atveju šį sustabdymą galima interpretuoti kaip papildomą spaudimą susitarti ir įgyvendinti projektą", – vakar po susitikimo su premjeru Algirdu Butkevičiumi Vilniuje žurnalistams sakė A.Šemeta.
Ketvirtadienio vakarą pranešta, kad donorų konferencija nusprendė sustabdyti finansavimą IAE uždarymo projektui B1, kurį įgyvendina Rusijos kapitalo Vokietijos įmonė "Nukem".
Anot eurokomisaro, laikinas lėšų sustabdymas reiškia, kad nebus finansuojami "nauji veiksmai". "Tam, kas jau padaryta, finansavimas bus tęsiamas, bet naujiems žingsniams finansuoti lėšos nebus skiriamos, kol nebus susitarta dėl projekto įgyvendinimo. Kaip suprantu, svarbiausias dalykas šiuo metu yra konteinerių saugumo klausimas", – sakė A.Šemeta.
Eurokomisaras aiškino, kad sprendimą laikinai stabdyti finansavimą donorai priėmė, užsitęsus projektui. "Per ilgai deramasi dėl šio projekto detalių ir donorai mano, kad finansavimo sustabdymas galėtų būti stimulas pagaliau užbaigti šias derybas. Nes laikas eina, o projektas neįgyvendinamas", – sakė A.Šemeta.
Sprendimas – iki kovo
Panaudoto branduolinio kuro saugyklos projektas B1 yra didžiausias IAE uždarymo procese, jo vertė siekia 193 mln. eurų. Dėl jo ne kartą kilo ginčų tarp "Nukem" ir Lietuvos Vyriausybės, kuri nepatenkina "Nukem" subrangovės – Vokietijos bendrovės GNS – pasiūlytais kuro saugojimo konteineriais.
Europos donorams nutarus laikinai sustabdyti finansavimą IAE uždarymo projektui, Lietuva iki kitų metų kovo pabaigos privalo rasti sprendimą, kaip iš antrojo reaktoriaus bus iškrautas kuras. Pasak elektrinės vadovo Žilvino Jurkšaus, jei sprendimų nebus rasta, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas pagrasino visiškai sustabdyti finansavimą pagal sutartį su "Nukem".
Tačiau Ž.Jurkšus pabrėžė, kad dėl elektrinės, nebeveikiančios nuo 2010 m., saugumo baimintis nereikia: "Saugumo požiūriu niekas nesikeičia. Dėl to nereikia baimintis. Trečdalis kuro iš antrojo reaktoriaus jau iškrauta į laikinus baseinus. Jokios kritinės situacijos būti negali."
Anot jo, kalbama apie maždaug 100 mln. eurų (apie 345 mln. litų) laikiną finansavimo sustabdymą projektui, kurio bendra vertė yra apie 193 mln. eurų (apie 666,4 mln. litų). Pasak Ž.Jurkšaus, iki šiol sumokėta apie 60 proc. projekto darbų vertės, didžioji jų dalis yra užmokestis už 77 konteinerius, kurių pagaminta 146 iš 190-ies.
"Lėšos neatimamos"
IAE vadovas sakė, kad donorų sprendimas nereiškia, kad kurui tvarkyti pinigai nebus duodami. "Tos lėšos neatimamos, jos lieka uždarymo fonde. Iki kovo 31-osios naujų mokėjimų rangovams nebus atliekama. Jei susitarsime anksčiau, bus leista juos atnaujinti anksčiau", – aiškino Ž.Jurkšus.
Jis sakė, kad Europos donorų asamblėjos sprendimas nėra naujiena – apie tai kalbama jau maždaug metus, o šių metų birželį donorai įpareigojo Lietuvą iki gruodžio pateikti veiksmų planą.
Pasak IAE vadovo, nuo birželio derybose su "Nukem-GNS" esama pažangos, tačiau tvirtai pasakyti, kad sprendimas iki kovo 31-osios bus rastas, dar negalima.
"Šiandien tvirtų sprendimų nepateikta, rangovas vis žada, kad pateiks. Ar staiga kas gali pasikeisti ir ar bus pateikti sprendimai ant stalo, nežinau. Visko gali būti. Bet kai kuriais atvejais turime ruoštis ir alternatyviam sprendimui. Iki kovo 31 d. arba randame sprendimą, kaip kurą iškrausime, arba šios sutarties finansavimas gali būti stabdomas", – kalbėjo Ž.Jurkšus.
Terminai netenkina
Sutartis su "Nukem-GNS" pasirašyta 2005 m. – pagal ją saugykla turėjo būti pastatyta iki 2009-ųjų, tačiau dėl abiejų šalių kaltės projektas buvo vilkinamas, nuolat brango, be to, paaiškėjo, kad GNS gaminami konteineriai neatitiko techninių sąlygų. Dabar paskutinė žodžiu sutarta projekto pabaigos data, pasak Ž.Jurkšaus, yra 2013-ųjų pabaiga, tačiau realu kalbėti apie 2014 m.
"Tie terminai nei mūsų, nei Europos Komisijos netenkina", – sakė Ž.Jurkšus.
Anot IAE vadovo, problema yra ne tik konteineriai, bet ir kitos projekto dalys. Be to, neaiški ir pagrindinės projekto dalies – konteinerių – kokybė. "Didžioji jų dalis pagaminta, tačiau jei jie bus defektiniai, mes jų turime kiek – nulį, 10 proc.? Nežinome, ar iš viso yra gerų", – teigė IAE generalinis direktorius.
Anot Ž.Jurkšaus, sprendimas stabdyti finansavimą buvo donorų iniciatyva, tačiau Lietuva ją palaiko: "Lietuva palaiko tą sprendimą. Iniciatyva buvo iš jų pusės."
Pasak IAE vadovo, konteinerius gaminančiai Vokietijos įmonei GNS, kuri lapkričio viduryje pateikė naujų konteinerių kokybę esą įrodančių dokumentų, išsiųsta daugiau nei 40 klausimų, į kuriuos atsakymo laukiama iki sausio pabaigos. Juos dar turės įvertinti Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI): "Gal tik balandį galėsime gauti jos atsakymą."
B1 – panaudoto branduolinio kuro saugyklos projektas – yra didžiausias IAE uždarymo procese. Dėl jo ne kartą kilo ginčų tarp "Nukem" ir Lietuvos Vyriausybės, kuri nepatenkina "Nukem" subrangovės – Vokietijos bendrovės GNS – pasiūlytais kuro saugojimo konteineriais.
Prieš šią konferenciją Lietuvos energetikos ministerija išsiuntė laišką su siūlymu apsvarstyti finansavimo sustabdymą "Nukem" vykdomiems projektams. Tai vertinama kaip taktinis žingsnis, žinant, kad finansavimo įšaldymas buvo rimtai svarstomas.
Naujausi komentarai