- Asta Aleksėjūnaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuva – viena iš nedaugelio NATO šalių, kur netoleruojami barzdočiai. Danų, italų ar net ir belgų kariuomenių vadų netrikdo barzdoti ir ūsuoti kariai. Tik lietuviui, panorusiam puoselėti šiuo metu itin išpopuliarėjusią barzdelę, privalu pateikti gydytojo pažymą, kitaip tokio kario laukia rimti nemalonumai.
Lietuva – viena iš nedaugelio NATO šalių, kur netoleruojami barzdočiai. Danų, italų ar net ir belgų kariuomenių vadų netrikdo barzdoti ir ūsuoti kariai. Tik lietuviui, panorusiam puoselėti šiuo metu itin išpopuliarėjusią barzdelę, privalu pateikti gydytojo pažymą, kitaip tokio kario laukia rimti nemalonumai.
Prašo vado leidimo
Karinėse jūrų pajėgose tarnauja kone vienintelis barzdočius, kuriam pavyko išvengti medikų ekspertizės. Visiems kitiems, net ir karinių laivų vadams, tenka ne savo žmonos, o vado prašyti leisti užsiauginti barzdą.
"Taip, aš esu vienintelis toks. Per mano tarnybos laiką pasikeitė keturi Karinių jūrų pajėgų vadai ir kiekvieną kartą teko kreiptis leidimo nešioti barzdą. Taip jau nutiko, kad leidimą gavau", – pripažino Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro viršininkas Artūras Andrušaitis.
Kariškiams galioja nustatyta tvarka. Barzdą galima nešioti tiems, kurie turi odos problemų, jei dažnai beria, galbūt žmogus alergiškas skutimosi priemonėms arba oda netoleruoja skustuvo.
Toks karys atneša dermatologo pažymą ir gali nešioti barzdelę
"Taip pat galima auginti barzdą, jei žmogus turi randą. Jei randas bjauroja veidą, galima rašyti prašymą ir gauti leidimą. Trečias kelias – asmeninis kreipimasis į vadą. Vadas gali sutikti, gali ir nesutikti", – tikino A.Andrušaitis.
Negali keisti išvaizdos
Karinėse jūrų pajėgose sklando gandas, kad barzdomis gali didžiuotis tik nuo sovietinių laikų barzdas nešioję vyrai.
Esą lietuviškoji kariuomenė paveldėjo specialistus, todėl belieka toleruoti dar praėjusioje epochoje susiformavusius kariškių įpročius.
"Aš pats, būdamas laivo vadu, leisdavau auginti barzdas. Tačiau pabrėždavau, kad tai negali būti vieno mėnesio mada. Negali žmogus vieną mėnesį auginti barzdą, o kitą – ne. Tai susiję su dokumentais, kariškis leidimuose nuolat turi atrodyti taip pat ir negali keisti savo išvaizdos", – paaiškino A.Andrušaitis.
Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro viršininkas tikino, kad jo barzdos kariuomenė nepaveldėjo nuo sovietinių laikų.
"Aš ją auginu nuo 40-ies. Yra reikalavimas, kad kariuomenėje negali būti nešiojama barzda. Tačiau labai dažnai viskas priklauso nuo individualaus vado požiūrio", – patikino A.Andrušaitis.
Skutami braukė ašaras
Dėl draudimo auginti barzdą dažniausiai tylų protestą reiškia jūrininkai. Egzistuoja net prietaras, kad plaukiant į jūrą nederėtų skustis, esą taip bus nuvyta jūrininką lydinti sėkmė.
Karių išvaizdos ir karinių uniformų dėvėjimo bei ženklų nešiojimo taisyklėse numatyta, kad kariai privalo švariai skustis, jiems draudžiama nešioti ilgus, į viršų užraitytus ūsus ir barzdas.
Šiais metais šalyje atnaujinus devynių mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą, daug ašarų sulaukta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje.
Tarnybą batalione pradėjo 476 vaikinai ir 19 merginų. Tarp naujokų pasitaikė ne tik barzdelių gerbėjų, bet net ir ilgesnių nei įprasta plaukų nešiotojų.
"Raudoti neraudojo, bet tylių ašarų galėjo būti. Plikai prievarta neskutome, tačiau kai kuriems teko atsisveikinti su ilgais plaukais ir barzdele. Pas mus nepriimtinos barzdos. Galima tik ūsus nešioti. Tačiau jiems taip pat yra numatytas standartas, kaip ir kario šukuosenai", – tvarką aiškino Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono vadas Viktoras Bagdonas.
Ūsai armijoje toleruojami tik ne per ilgi, tvarkingai apkirpti ir sušukuoti, siekiantys lūpų kampučius. Ilgi ir, neduok Dieve, į viršų užriesti ūsai yra blogis, lietuviškoje kariuomenėje toks įvaizdis gali kainuoti karjerą.
Negalima auginti ir viršutinę lūpą dengiančių ūsų.
Gėjus priima, barzdočių – ne
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono vadas V.Bagdonas pripažino, kad gėjai armijoje toleruojami, o štai barzdočiai – griežtai ne.
Pernai Lietuvoje vykusiose tarptautinėse pratybose "Kardo kirtis" lietuviai kariai neteko amo, kai rikiuotėje pasirodė danų kariai. Vikingus primenantys barzdylos visiškai nesuko sau galvos dėl gerokai apleistos veido augmenijos.
"Britai ir amerikiečiai nenešioja barzdų. Tokia tvarka pas juos. O štai danai, belgai, italai ir net prancūzai tolerantiškai žiūri į barzdotus karius", – pastebėjo V.Bagdonas.
NATO sąjungininkų pajėgų Europoje vadavietėje, Belgijos mieste Mons, aukšto rango karininkai kiekvieną rytą į darbą atvyksta įvairiausiais motociklais.
Nors čia laikomasi griežtų aprangos ir uniformos dėvėjimo taisyklių, tačiau šukuosenos klausimai neaptarinėjami, kaip ir ūsų ar barzdos grožis. Jei kario išvaizda tvarkinga, jis nesulaukia priekaištų dėl barzdos ilgio.
Pasitaiko ir tokių kariškių, kurie ausyje nešioja auskarą.
"Kanadiečių puskarininkių luomas itin puoselėja savo ūsus. Jie mėgsta nešioti riestus ir, mūsų supratimu, ilgokus ūsus. Tačiau jie juos labai prižiūri. Lietuviškoje kariuomenėje neteko matyti nė vieno su auskaru ausyje. O štai vokiečių kariškiai toleruoja tai ir drąsiai nešioja auskarus", – stebėjosi V.Bagdonas.
Bataliono vadas, prisiminęs apkalbų laviną sukėlusį danų įvaizdį, paminėjo, kad suomiai kariškiai laikosi visiškai priešingų tradicijų.
"Nors skandinavai ir yra daug kam tolerantiški, Suomijoje laikomasi griežtų taisyklių. Suomiai turi šauktinių armiją, bet barzdotų ir ilgaplaukių ten nematyti", – pasakojo V.Bagdonas.
Kasos armijoje – tabu
Tarp beveik pusės tūkstančio uostamiestyje tarnybą pradėjusių šauktinių kariuomenėje tarnauja ir 19 merginų.
"Vyras su kasele armijoje netoleruojamas. Merginos gali nešioti į uodegą susegtus plaukus, tačiau tai neturi būti ilgi plaukai. Palaidi plaukai nešiojami tik tokiu atveju, kai jie ne ilgesni nei apykaklė. Kasa armijoje taip pat netoleruojama. Plaukus privalu segti į kuodelį ar slėpti po kepure. Net švenčių metu įmantrios šukuosenos netoleruojamos", – pasakojo V.Bagdonas.
Vidaus reikalų ministerijos struktūroje barzdų niekas nedraudžia. O štai kariškiai senokai burnoja įsaką, draudžiantį jas nešioti.
"Tarpukario kariuomenėje ūsai buvo labai madingi. Net buvo tam tikri modeliai. Nors va ilgų barzdų istorinėse nuotraukose neteko matyti. Man, kaip žmogui, gėjai kariuomenėje netrukdo, tad ir barzda gal nesutrukdys atlikti tam tikrų karinių užduočių. Tačiau tvarką nustatau ne aš", – pastebėjo V.Bagdonas.
Vestuvinis žiedas – stalčiuje
Kario išvaizdos taisyklėse numatyta, kad vilkint uniformą galima mūvėti žiedus, bet ne daugiau nei du. Tačiau draudžiama nešioti žiedus, net ir santuokinius, aliarmo, pratybų ir žygių metu.
Karėms moterims numatyta daugiau išlygų, taisyklėse net pažymėta, kad iškilmių metu karės gali pasipuošti perlų auskarais.
Dėvint uniformą numatyti griežti standartai moterų rankinėms, nors kariuomenė tokių ir nesiuva. Karės gali nešioti tik pilkai juodos spalvos tam tikro dydžio rankines.
Nedraudžiama nešioti smulkių religinių daiktų, jei jie nepastebimi dėvint karinę uniformą. Tačiau matomose vietose yra draudžiama turėti kūno tatuiruotes.
Taisyklėse numatomi net griežti reikalavimai, kokios formos ir ilgio turėtų būti žandenos.
Ant galvų – turbanai
Praėjusį šeštadienį į Klaipėdą atvykus užsienio kariams, lietuvių akis traukė vieno Jungtinės Karalystės kario išvaizda.
Tarp vienodą uniformą dėvinčių atvykėlių vienas kariškis karinę techniką atlydėjo dėvėdamas turbaną. Tai vienintelis karys tarp Jungtinės Karalystės karių, nedėvėjęs šalmo.
Karinių jūrų pajėgų kariškiai pamena šią vasarą Klaipėdoje viešėjusį vokiečių karinį laivą. Vienas iš įgulos narių praeivių akis traukė dėl panašumo į legendinės grupės "ZZ Top" atlikėjus. Ilga, apšepusi barzda vokiečiui netrukdė tarnauti prestižinėse NATO pajėgose.
"Atkreipiau dėmesį į tai, kad barzdoti jūrininkai kitų šalių kariniuose laivuose yra dažnas reiškinys. Danų kariškiai taip pat nešioja ne tik ilgus ūsus, bet ir barzdas, jie atrodo kaip tikri vikingai, nes jiems leidžiama nešioti net ir ilgokus plaukus. Barzdotų kariškių esu matęs ir švedų laivuose", – pasakojo Karinių jūrų pajėgų štabo viršininko pavaduotojas civilių ir karių bendradarbiavimui Antanas Brencius.
Užsienio šalyse tolerancijos ribos karių išvaizdai tiek išsiplėtė, kad nešiojantiesiems ilgus plaukus yra sukurti net specialūs plaukų tinkleliai.
"Karys privalo jį dėvėti, kad plaukai nekristų į akis, neįkibtų į techniką ir netrukdytų šaudyti. Tinkleliai plaukams pagaminti iš moteriškų kojinių medžiagos, permatomi, kūno spalvos. Labai tvirtai prilaiko plaukus", – pasakojo A.Brencius.
Jis tikino, kad barzdas užsiauginti leidžiama ar net nurodoma tik tiems kariams, kurie dalyvauja specialiose užduotyse ar vykdo operatyvinę veiklą.
"To reikia dėl saugumo, kad karys nebūtų atpažintas", – patikino A.Brencius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą1
Gražiausioms metų šventėms, kaip ir kiti miestai, besiruošianti Šilutė šiemet gyventojus nustebins ne tik ne tik kalėdinėmis puošmenomis. Šilutės Hugo Šojaus dvare intensyviai vyksta darbai. Čia įrengin...
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre1
Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
„Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį3
Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį1
Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...