- Vytautas Beniušis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Artėjantys Seimo rinkimai neaplenkia ir svetur gyvenančių tautiečių. Vieni toli nuo Lietuvos gyvenantys emigrantai egzaminuoja kandidatus, o kiti į viską numoja ranka.
Brangina savo balsą
Daugiau nei dvejus metus Airijoje gyvenanti 24-erių Aušra kol kas dar nežino, už ką balsuos – dešinės ar kairės pakraipos partiją. "Kol kas svarstau. Dar turiu kelias dienas apsispręsti", – sakė mergina.
Buvusi klaipėdietė atskleidžia ir tokias savo dvejonių priežastis. "Jeigu tau rūpi, kas bus Seime, ir galvoji, kad ne vien tik kryžiuką reikia padėti, tampa sunkiau. Nes suvoki, kad vienas balsas lems ne tik ateinančius ketverius metus, bet daug daugiau, jeigu partijos ir kandidatai į Seimą ištesės pažadus", – savo požiūrį dėstė mergina.
Paklausta, kaip rinksis, už ką balsuoti, projektų ir reklamos srityje dirbanti Aušra paaiškino: "Domiuosi internete. Neseniai buvau Lietuvoje, šiek tiek debatų per televizorių žiūrėjau. Pas mamą namie keli lankstinukai buvo padėti. Paskaitinėjome, pažiūrėjome. Trumpai sakant, susiaurinau sąrašą, už ką ketinu balsuoti."
Netoli Dublino gyvenanti mergina sakė nusprendusi balsuoti ambasadoje, o ne paštu. "Balsuojant ambasadoje labiau juntama rinkimų dvasia. Pilietinė pareiga yra pareiga, kurią kiekvienas šalies pilietis privalo vykdyti", – savo nuomonę išsakė Aušra. Ir pridūrė, kad Dubline ketina balsuoti daug jos pažįstamų.
Nepatinka dabartinė tvarka
Ispanijoje studijuojanti ir dirbanti 27-erių Živilė neketina dalyvauti rinkimuose, nors ir gavo ambasados siųstą kvietimą registruotis dalyvauti rinkimuose į Lietuvos parlamentą.
"Manau, kad visų užsieniečių balsus sukišti į Naujamiesčio apygardą yra mažų mažiausiai kvaila. Emigrantams reikia atskiros rinkimų apygardos", – sakė Barselonoje gyvenanti mergina. Tautiečiai, deklaravę gyvenamąją vietą užsienyje, gali balsuoti tik už Naujamiesčio apygardoje iškeltus kandidatus.
Živilė tikino nebalsavusi nė vienuose rinkimuose būdama už Lietuvos ribų. Kodėl? Ji jaučiasi pernelyg nutolusi nuo Lietuvos politinio gyvenimo, kad atiduotų balsus politikams. "Mano draugai lietuviai irgi neis balsuoti. Jau seniai čia gyvename, visiškai apolitiški pasidarėme. Tačiau vieną galiu pasakyti – jei ir balsuočiau, tai tik prieš Arūno Valinsko partiją. Jam teatre reikia sėdėti, o ne Seime", – teigė mergina.
Egzaminuoja politikus
Devintus metus Vokietijoje gyvenanti Elena Aronštamienė niekada nepraleidžia progos balsuoti Lietuvoje rengiamuose rinkimuose.
"Šiuose Seimo rinkimuose aš ir vienas mano pilnamečių sūnų jau balsavome – sekmadienį užpildę rinkimų į Seimą ir referendumo biuletenius jau išsiuntėme į Berlyną, į Lietuvos ambasadą Vokietijoje", – pasakojo 49-erių lietuvių filologijos magistrė.
Moters tvirtinimu, informacijos apie Lietuvoje vyksiančius rinkimus jai netrūksta. Lituanistė prisipažino nuolat skaitanti Lietuvos spaudą ir žiūrinti Lietuvos televizijos laidas internete.
"Ypač atidžiai domiuosi tomis partijomis, kurios, mano nuomone, yra vertos dėmesio. Anksčiau esu asmeniškai – raštu ir žodžiu – man rūpimais klausimais kreipusis į politikus ir iš jų atsakymų arba neatsakymų susidariau nuomonę, kiek jiems rūpi konkrečių Lietuvos piliečių, tai yra mano ir mano šeimos narių, apskritai išeivių reikalai. Lankiausi ir kai kurių partijų interneto puslapiuose", – dienraščiui atviravo lituanistė.
Neseniai Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklalapyje moteris rado ir į Seimą kandidatuojančių partijų bei kandidatų sąrašus, todėl susipažino su jų programomis. Kartą per metus ji sako aplankanti ir tėvynėje gyvenančius gimines bei pažįstamus, todėl reikalinga informacija, jos žodžiais, kaupiasi palaipsniui.
Pasigenda kandidatų dėmesio
Belgijos sostinėje Briuselyje pusantrų metų gyvenanti Irena dar nežino, ar dalyvaus Seimo rinkimuose. Jai trūksta informacijos apie pretendentus į Lietuvos parlamentą.
"Kad pasirinkčiau atitinkamą kandidatą, man reikia greičiau ir lengviau gauti informaciją, galimybės artimiau kontaktuoti su kandidatais. Nemanau, kad šiuo metu tokios galimybės egzistuoja. Informacijos apie Lietuvą gaunu tik skaitydama interneto puslapius.
Dėl didesnio kiekio laidų parsisiuntimo internetu vėliau pradeda gesti kompiuteriai. Būtų geriau, jei egzistuotų kokia radijo stotis, specialiai skirta lietuviams, ar būtų įkurtas koks lietuvių kultūros centras", – pasiūlymą politikams pateikė Irena.
Privačiame sektoriuje konsultante dirbanti moteris jau spėjo apsilankyti VRK interneto puslapyje ir susipažinti su pretendentais į Lietuvos parlamentą. Tačiau favorito dar neturi.
"Manau, labai svarbu į rinkimus įtraukti užsienyje gyvenančius lietuvius, nes jie diskusijose gali pateikti daug naujų idėjų, pasidalyti turima patirtimi apie kitas šalis ir taip greičiau atverti kelią pokyčiams", – dar vieną pasiūlymą pateikė moteris.
Balsavimas jau vyksta
Lietuvos piliečiai užsienyje – Europos, Azijos, Afrikos valstybėse nuo antradienio jau reiškia savo valią iš anksto balsuodami Seimo rinkimuose ir referendume dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo. Ypač aktyviai pirmomis dienomis balsavo Airijos lietuviai.
Išankstinis balsavimas vyksta Lietuvos ambasadose, o Lietuvos konsulatuose balsavimai vyks rinkimų dieną – spalio 12-ąją. Užsienyje registruota apie 12 tūkst. balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs2
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų4
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...