Ekspertai įspėja: ne visi kalėdiniai pirkiniai gali būti grąžinti Pereiti į pagrindinį turinį

Ekspertai įspėja: ne visi kalėdiniai pirkiniai gali būti grąžinti

2022-12-19 03:00 kauno.diena.lt inf.

Dovanų sąrašas Kalėdoms – būtinas. Taip sako ekspertai ir prekybininkai. Taip sutaupoma ir palengvinamas apsipirkimas. Ypač gyvūnų globėjai primena, kad sąrašas turi būti labai atsakingai surašytas, nes kai kurių dovanų tiesiog nebus galima grąžinti, pasakojama LNK reportaže.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Freepik.com nuotr.

Kalbama apie gyvas dovanas. Šuniuko ar kačiuko nori nemažai vaikų, tačiau ką daryti, kad norima dovana vėliau netaptų nereikalinga? Kokių dovanų negalima grąžinti ar tiesiog išmesti? Apie tai – gyvūnų prieglaudos „Tautmilės globa“ atstovė Olga.

– Ar dažni tokie atvejai, kai žmonėms nebereikia dovanoto gyvūno?

– Tai nėra dažni atvejai, bet tikrai pasitaiko. Todėl, kai pas mus atvažiuoja žmonės ir sako norintys padovanoti vaikui triušiuką, kačiuką, šuniuką, ilgai kalbamės. Jeigu nori šuniuko, prašome, kad iš pradžių žmonės atvažiuotų, pavedžiotų, pasirūpintų, surinktų ekskrementus. T. y., kad suprastų, ką reiškia laikyti namuose gyvūnėlį. Ypač jei paima mažą šuniuką, nes reikia daug palučių, daug sugadintų, apkramtytų daiktų būna. Kiekvienas iš anksto tai turi įvertinti, būti tam pasiruošęs.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Bet būna, kai grįžta ir sako: „Atsiprašau, tačiau mes negalime laikyti namuose šio gyvūnėlio“?

– Na, po keleto tokių istorijų vykdome kruopščią atranką, bet kam iš pirmo karto nepatikime gyvūno, kad taip neatsitiktų po švenčių. Grąžintas gyvūnas, vėl patekęs į šitą aplinką, patiria didelį stresą. Tiesa, dažniau žmonės nori grąžinti augintinį dėl atsiradusios gyvūnui alergijos. Arba – tais atvejais, kai pamato, kad nesusitvarkys su juo. Deja, tuomet ieškome jiems naujų namų. Stengiamės, kad tokiu atveju iškart patektų iš vienų namų į kitus.

– Ką patartumėte suaugusiems, kurių mažieji prašo naminio gyvūnėlio? Kurie prisižada, kad bus geri, vedžios, rūpinsis ir pan.?

– Čia turėtų prisiimti atsakomybę būtent suaugęs žmogus, tėveliai. Naminis gyvūnas namuose išties yra ir puiki auklėjimo priemonė, nes ugdo vaiko atsakomybę, savarankiškumą, gebėjimą rūpintis kitais. Bet pirmiausia ta atsakomybė gula ant suaugusiojo pečių, nes jis turi ir finansiškai, ir fiziškai rūpintis gyvūnėliu.

 Beveik viskas, ką mes mėgstame pirkti šventėms, dovanų, patenka į negrąžintinų pirkinių sąrašą.

– Ir tai nevienadienis rūpestis, turi įsipareigoti mažiausiai dešimčiai metų?

– Čia yra visam gyvūno gyvenimui.

– Kiek gyvūnų šiuo metu yra jūsų prieglaudoje, kiek laukia šeimininkų galbūt kalėdinio stebuklo?

– Būtent mūsų Rasų g. filiale yra 40 šunų ir 140 kačių, sodyboj panaši situacija, gal kačių šiek tiek mažiau. Ir namų globoje yra mažų kačiukų, kurie labai laukia savo šeimininko.

– Iš kur jie atkeliauja?

– Iš lauko, iš bobučių, kurios nesterilizuoja savo katyčių.

– O ši gražuolė, kurią laikote rankose?

– Ji irgi buvo rasta lauke. Tai tikriausiai kažkas pasiėmė, o paskui netiko – balutės, palutės ir t. t., ir atsirado gatvėje. Geri žmonės atvežė pas mus.

– Ačiū už pokalbį. Bet gal Kalėdų stebuklas įvyks ir ši mažutė, kuri dar neturi vardo, turės savo namus ir savo šeimininką.

Freepik nuotr.

 


Gyvūnas – ne daiktas, jo taip paprastai į parduotuvę negrąžinsi. Bet yra dovanojamų daiktų, kuriuos irgi sunku arba negalima grąžinti. Kodėl ir kokių, kokios to procedūros, apie tai žurnalistė pakalbino Vartotojų teisių apsaugos tarnybos Vartojimo prekių skyriaus vadovę Rasą Pupienienę. 

– Taigi, ko dar negalima grąžinti?

– Daiktų, kuriuos galima grąžinti tik pardavėjui sutikus, sąrašą nustato mažmeninės prekybos taisyklės. Ir jose aiškiai parašyta, kas susiję su gyvūnais, kad jie, kaip ir augalai, patenka į negrąžintinų daiktų sąrašą. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad beveik viskas, ką mes mėgstame pirkti šventėms dovanų, irgi patenka į negrąžintinų pirkinių sąrašą. Tai – visos elektros prekės, žaislai vaikams, eglučių papuošimai. Tad pirkėjai, kad šis procesas nenuviltų, prieš įsigydami prekę turėtų atsakingai paplanuoti, kiek ko reikės, ar jos nenuvils tų, kuriems jas dovanosime. Na, o grąžinti galima tokias prekes kaip viršutiniai rūbai, bižuterija, avalynė.

– Ar norint grąžinti prekę būtinas pirkinių kvitas? Ar įprasta jau prie dovanos pridėti jį, jeigu žmogus sumanytų dovaną grąžinti?

– Taip. Būtina jį turėti, nes kvitas yra prekės įsigijimo dokumentas. Mažmeninės prekybos taisyklės nenustato baigtinio jo sąrašo. Tai gali būti įvairūs dokumentai, tokie kaip sąskaita faktūra ar banko pavedimas, kasos aparato kvitas. Jie yra būtini siekiant prekę grąžinti per 14 dienų. Reikėtų paminėti, kad grąžinama prekė turi būti nepakitusios išvaizdos. Arba – jeigu prekė sugenda per du metus. Pasitaiko, kad prekė būna nekokybiška, todėl kvitą reikia saugoti. Jeigu prekei nenustatytas ilgesnis garantijos terminas, tai bent dvejus metus kvitą reikia saugoti.

– Ar dažnai žmonės grąžina įvairias prekes, tarkim, po praeitų metų švenčių? Kokia statistika?

– Be abejo, po švenčių ar didesnių akcijų, išpardavimų vartotojai dažniau pareiškia norą grąžinti prekes nei įprastai. 

– Ką patartumėte tiems, kurie suskubs pirkti dovanas paskutinę minutę, griebs, kas po ranka papuolė?

– Patarčiau pamėgti mūsų feisbuko puslapį, taip pat apsilankyti mūsų tinklalapyje, nes mes ypač prieš šventes teikiame daug naudingos informacijos vartotojams. Tie patarimai tikrai palengvins apsipirkimą, padės, kad įsigyta prekė džiugintų ir būtų naudinga tiek patiems, tiek tiems, kuriems ją dovanosime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų