Didinamas dėmesys smurto prieš vaikus problemai – pradedama socialinė kampanija

Siekiant atkreipti dėmesį į smurto prieš vaikus problemą, vaiko teisių gynėjai ketvirtadienį pristatė socialinę kampaniją „Vaiko rytojaus nepalik rytojui“.

Kaip rašoma Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešime, kampanija taip pat siekiama priminti apie pagalbos nukentėjusiems nuo smurto svarbą.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, nuo vaiko teisių apsaugos sistemos reformos praėjo jau 5 metai, yra plečiamas paslaugų spektras, didinamas jų prieinamumas, greitėja reagavimas į įvykius, tačiau realiam pokyčiui neužtenka tik institucijų darbo.

„Norime atsisukti į visuomenę ir parašyti visuomenės didesnio įsitraukimo“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo ministrė.

Ji taip pat priminė tarptautinį vaikų pagalbos ženklą. Anot ministrės, nykščio užlenkimas, jo suspaudimas kitais keturiais pirštais rodo, kad vaikui reikalinga pagalba.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, šia kampanija žmonės skatinami nebūti abejingais.

„Šia kampanija bus primenama, kad padėti vaikui galime kiekvienas, o jeigu nežinome, kaip tą pagalbą suteikti, visuomet yra profesionalų, su kuriais galima pasitarti, išsakyti savo abejones, informuoti apie pagalbos poreikį“, – pranešime cituojama I. Skuodienė.

I. Gelūno / BNS nuotr.

Ji ragino pastebėjus galimą vaiko teisių pažeidimą skambinti nemokama Vaiko teisių linija.

„Jeigu pastebime ženklus, kad mūsų aplinkoje esantis vaikas galimai patiria smurtą, būkime jam atidūs ir padėkime gauti reikiamą pagalbą. Būkime dėmesingi, skambinkime, klauskime, o jeigu žinome apie skriaudžiamą vaiką – praneškime vaiko teisių gynėjams. Tik taip galime pasiekti, kad visi vaikai būtų apsaugoti nuo smurto“, – kalbėjo ji.

Vis tik, pasak I. Skuodienės, Vaiko teisių linijos neužtenka norint užkardyti smurtą.

Jeigu pastebime ženklus, kad mūsų aplinkoje esantis vaikas galimai patiria smurtą, būkime jam atidūs ir padėkime gauti reikiamą pagalbą.

„Reikia keisti visuomenės nuostatas tiek vaikų atžvilgiu,tiek jų auklėjimo, tiek smurto atžvilgiu“, – kalbėjo ji.

I. Skuodienės teigimu, tolerancija skriaudžiamam vaikui mažėja, tą rodo augantis pranešimų apie galimą smurtą skaičius. Anksčiau, anot jos, Vilniuje pranešimų skaičius siekdavo 400–450. Šių metų kovo mėnesį šis skaičius sostinėje siekė 750.

„Žmonės skambina ir, aišku, situacija, kokią matom, ji yra išties įtempta. Karo situacija, kovidas palieka tam tikras pasekmes ir turbūt tas visuomenėje dabar ir atsispindi“, – sakė tarnybos vadovė.

Pernai iš viso fiksuoti 3228 galimo smurto prieš vaikus atvejai, galimai nukentėjo 2866 vaikai. Šie rodikliai augo nuo 2020-ųjų, kuomet buvo atitinkamai fiksuoti 2877 smurto atvejai ir galimai nukentėjo 2486 vaikai. 2021-aisiais nustatyti 2935 galimi smurto atvejai ir 2594 galimai nukentėję vaikai. 

Sulaukta beveik 2 tūkst. skambučių

Kiek ilgiau nei keturis mėnesius veikianti Vaiko teisių linija sulaukė beveik 2 tūkst. skambučių, elektroninių laiškų ir paklausimų. Į vaiko teisių gynėjus kreipiasi tėvai, seneliai, mokytojai ir patys vaikai.

Pasak I. Skuodienės, vaikai skambina smurto, patyčių, santykių mokykloje, su draugais, tėvais klausimais.

Paklausta, kaip atpažinti smurtą patyrusį vaiką, psichologė–psichoterapeutė Asta Adler kalbėjo, kad toks vaikas tampa užsisklendęs, bijo prisilietimų, vengia pokalbių.

Žmonės skambina ir, aišku, situacija, kokią matom, ji yra išties įtempta. Karo situacija, kovidas palieka tam tikras pasekmes ir turbūt tas visuomenėje dabar ir atsispindi.

„Taip pat labai svarbu, jeigu labai staigiai pasikeičia vaiko elgesys, staigiai pradeda nešioti juodus rūbus, dažytis juodai, mes negalim uždraust, bet mums svarbu tyrinėti, suprasti, kas atsitiko vaiko gyvenime, paauglio dažniausiai, kad toks lūžis įvyko“, – kalbėjo ji.

Svarbu, anot jos, atkreipti dėmesį į vaiką, kuris yra agresyvus.

„Vaikai, kurie patiria smurtą, jie neretai tampa ir tais, kurie smurtauja prieš kitus, nes agresija tampa įprasto santykio būdu, todėl į tuos vaikus, kurie skriaudžia kitus, mus reikia irgi ypatingai kreipti dėmesį“, – sakė A. Adler.

Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.NAUJAUSI KOMENTARAI

Per vėlai pradedate

Per vėlai pradedate portretas
Su šaknimis reikėjo rauti Garliavos tragedijos įvykius. Šiandien ta bacila išplito po visą Lietuvą. O baisiausiai yra tai, kad šaknys glūdi SEIME, VYRIAUSYBĖJE IR PROKURATŪROJE.

onute

onute portretas
LAUK TU BOBU KOMPANIJA JOS PEDOFILU PASAMDYTOS DURNELĖS APIE KA JOS ČIA PLIURPIA

taigis

taigis portretas
Sypsos kaip durioskos, nieko gero del vaiku nedaroma,tik pedofilams pataikauja,slykstu i tas mordas ir ziureti,islaikom tokias nemokancias kovoti del vaiku,tik ivaizdis ,mes dirbam,matosi kaip dirbat,seniai laikas palikti postus,gal ateis protingesni,mokantys dirbti su pedofilija ir t,t,
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių