Dar vienas receptas kyšiams išgyvendinti Pereiti į pagrindinį turinį

Dar vienas receptas kyšiams išgyvendinti

2016-08-31 02:00

Kyšiai medikams Lietuvoje yra tarsi išopėjusi žaizda, kurios niekam nepavyksta išgydyti. Vos to ėmusis nepadeda net konsiliumai, nes vieno recepto nerandama, ir žaizda negyja. Kodėl?

Dar vienas receptas kyšiams išgyvendinti
Dar vienas receptas kyšiams išgyvendinti / Tomo Raginos nuotr.

Iškreipta ir nesąžininga

"Trūksta tik poros elementų, kurie leistų išskaidrinti sveikatos priežiūros sistemą", – sako Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius. Kokie tie elementai?

Anot etikos sargų boso, mes turime baudžiamąjį persekiojimą, daugybę raginimų elgtis skaidriai, korupcijos pasireiškimo rizikos vertinimą, prievolę atskleisti privačius interesus ir panašiai. Deja, trūksta konkrečių iniciatyvų, kurios keistų nepriimtiną korupcinę kultūrą. Iš tiesų visuomenė piktinasi kyšiais gydytojams, tačiau tradicija duoti yra labai gaji. Tai bene pirmoji problema, su kuria susiduria ne vienas susirgęs žmogus: išsiaiškinti sumą, kokia duodama konkrečios specialybės gydytojui: terapeutui, chirurgui, anesteziologui.

"Ligonio dėkingumas medikui yra natūralus žmogiškas jausmas. Jei  atsidėkotume ne vien žodžiu, o kita forma, rizikuotume įvykdyti nusikaltimą", – perspėja VTEK vadovas.

Šis nusikaltimas Lietuvoje yra viešas ir nebaudžiamas. Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) vadovas profesorius Liutauras Labanauskas piktinasi, kad pas mus supainiotos kyšio davimo ir atsidėkojimo sąvokos.

"Atsidėkojimas – joks kyšis. Už pastarąjį bauskime. Gydytojai nekalti, kad Lietuvos įstatymai yra kiauri", – pabrėžia Kauno klinikose dirbantis L.Labanauskas, galvą guldantis už kolegas, kuriems ligonių padėkos įtakos darbo kokybei nedaro.

Vis dėlto VTEK vadovas R.Valentukevičius tvirtina, kad, ligoniui asmeniškai atsilyginus sveikatos priežiūros specialistui, galima gauti palankesnes gydymo sąlygas.

"Sukuriama iškreipta ir nesąžininga konkurencija tarp ligonių. Tai lemia jų ar jų artimųjų baimės, norai, tikėjimas, kad papildomai atsilyginus bus geriau", – žino R.Valentukevičius.

Anot jo, baiminantis dėl savo arba artimųjų sveikatos ar gyvybės, tikint, kad asmeniškas atsilyginimas yra būtinas, nes "tiesiog tokia yra sistema", gresianti baudžiamoji atsakomybė ligoniui neatrodo tokia baisi, palyginti su tuo, kad gydytojas neskirs visų jėgų sveikatos problemai spręsti.

Neliktų diskriminacijos

"Tik pakeitę sistemą galime tikėtis išvengti kyšininkavimo reiškinio. Antraip ir toliau teks brangiai kovoti su padariniais bei didinti tokios kovos mastą", – perspėja R.Valentukevičius.

Anot jo, tam, kad pakeistume kyšio, kaip efektyvaus sprendimo, suvokimą, viena galimų idėjų – medikų premijavimas.

"Susidūręs su mediku kiekvienas pacientas neišvengiamai yra subjektyvus jo teikiamos paslaugos vertintojas. Papildomo atlygio siekiančiam medikui galimybė būti premijuotam veiktų kaip paskata skirti didesnį dėmesį pacientui", – idėją pristato R.Valentukevičius.

Jis neatmeta susitarimo su mediku dėl premijavimo ateityje galimybės, tačiau pabrėžia, kad pats ligonis galėtų kontroliuoti situaciją iki jo gydymo pabaigos.

"Nebūtų išankstinio atsidėkojimo, kuris turėtų gydymo metu veikti mediko elgesį atsidėkojusio paciento atžvilgiu. Atsirastų motyvacinė sistema visiems medikams, kuri skatintų vienodai gerai elgtis visų pacientų atžvilgiu, nes bet kurio iš jų dėkingumas už gydymą galėtų virsti papildoma premija", – skatinimo mechanizmą aiškina VTEK vadovas.

Į ligoninės kasą

Jei, priėmus atitinkamus teisės aktus, būtų nuspręsta išbandyti šią idėją praktikoje, reikėtų įgyvendinti nuostatą, kad mediką premijuojantis pacientas išliktų anonimas, sako R.Valentukevičius.

Vadinasi, medikui skiriamą sumą ligonis įdėtų ne į balto chalato kišenę, o įmokėtų gydymo įstaigos kasoje.

"Premijos suma turėtų būti subendrinama su kitų pacientų premijomis ir, atskaičius mokesčius, išmokama tokiais periodais, kad iš gaunamų sumų medikas neatskirtų, kas ir kada jį premijavo. Dabartinės informacinės technologijos galėtų tai užtikrinti", – įsitikinęs R.Valentukevičius.

Tokiu būdu, anot jo, būtų galima palaipsniui keisti ligonių požiūrį į kyšio davimą. Dėkingumą būtų galima išreikšti tiek žodžiu, tiek anonimiška premija.

"Medikų premijavimo sistema taip pat galėtų būti panaudota vertinant jų veiklą bei korupcijos pasireiškimo riziką. Pavyzdžiui, skirtingose pamainose priimantys gimdymus akušeriai-ginekologai gali būti premijuojami labai skirtingai", – atkreipia dėmesį R.Valentukevičius.

Nenori likti anonimu

VTEK vadovas įsitikinęs: medikai, savo veikla kuriantys situacijas, pacientų suprantamas kaip skatinimą duoti kyšį, vargu ar sulauktų dėkingumo premijos iš kyšio nedavusio paciento. O kyšį davęs ligonis, pasibaigus gydymui, taip pat neturėtų paskatos premijuoti mediką.

"Ši lyginamoji informacija galėtų būti reikšminga ne tik sveikatos priežiūros įstaigos vadovui, bet ir teisėsaugos institucijoms. Tai savaime sudarytų labai nepatogią aplinką korupcijos pasireiškimui. Tuomet liktų tik laiko klausimas, kada šią situaciją suvokiantis ir į kyšininkavimą linkęs medikas pradėtų galvoti, kada baigti vokelių praktiką", – siūlo VTEK vadovas R.Valentukevičius.

Jis įsitikinęs, kad, įdiegus tokią sistemą, būtų galima tikėtis natūralaus problemos mažėjimo.

"Kam aš mokėsiu į ligoninės kasą, jei moku mokesčius, o gydytojas nežinos, kad didesnį atlyginimą gavo būtent iš mano kišenės", – išgirdusi apie VTEK inicijuojamą pasiūlymą pasipiktino kaunietė Daiva Valaitienė.

Ar nėra šis receptas pasmerktas mirti, jo dar nenunešus į vaistinę?

Kas yra padėka

"Kam gi slėpti, kas padėkojo? – viešumo argumentą pateikia profesorius L.Labanauskas. – Žmogus gi nekaltas, kad Lietuvos įstatymai nesutvarkyti."

LGS prezidentas priduria, kad sąjunga prieš kelerius metus padėkų gydytojams įteisinimo sistemą pristatė STT, bet atsakymas buvo kategoriškas: tai pažeidžia įstatymus.

"Civilinis kodeksas nedraudžia atsidėkoti, todėl pirmiausia reikia apibrėžti, kas yra padėka", – įsitikinęs LGS prezidentas profesorius L.Labanauskas.

Anot jo, pagal Civilinį kodeksą kiekvienas gali atsidėkoti taip, kaip nori. Tai leidžiama visame pasaulyje, neįvardijant nei turinio, nei formos.

"Ligoninėse yra padėkų knygos. Pacientai jose palieka įrašus, nurodo dovanojamas sumas ar įvardija daiktus, kuriuos dovanoja, ir visa tai panaudojama bendriems tikslams", – modelį, kuriam pritaria, nurodo L.Labanauskas.

Profesorius pabrėžia, kad visa tai daroma neabejotinai gydymui pasibaigus.

"Nesąmonė, kad gydytojui iš anksto nesumokėjus, jis nesistengs ligonio išgydyti", – nukerta LGS prezidentas ir priduria, kad sąjunga neprisiima visuomenės auklėjimo naštos ir nuo to atsiriboja.

Į klausimą, ar medikams padidinti atlyginimai nepadėtų išspręsti kyšių problemos, profesorius L.Labanauskas atsako, kad tai yra du skirtingi dalykai. Valstybės rūpestį šia problema gydytojas įvardija tai, kad medikai pajamų gauna neteisėtai ir nemoka mokesčių.

Argumentai – prieš

Iniciatyvai įteisinti finansines padėkas medikams Seimo narė Agnė Bilotaitė nepritaria ir siūlo ją svarstyti Seimo Antikorupcijos komisijoje.

"Sunku patikėti, kad tai rimtas VTEK pasiūlymas – legalizuoti dovanėles gydytojams. Siūlymas legalizuoti kyšius, kad juos apmokestintume, remiasi logika legalizuoti ką nors bloga ir žalinga tik todėl, kad iki šiol nepavyko to suvaldyti", – Seimo narė teigia jos išplatintame pranešime.

Jos argumentas – kyšis negali būti skaidrus, nes sveikatos apsaugos paslauga arba mokama, arba ne.

"Žmonės moka mokesčius, kad galėtų tikėtis kokybiško aptarnavimo nemokamai. Nemanau, kad siūlymas logiškas ir pagrįstas, greičiau tai savęs apgaudinėjimas ir balta vėliava prieš korupciją", – pranešime cituojama A.Bilotaitė.

Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje ji siūlo išsiaiškinti, kiek atsakingas ir kokiais motyvais grįstas VTEK pasiūlymas. Jam nepritaria ir Jaunųjų gydytojų asociacija, nes tai sukurtų didesnį atlyginimų netolygumą tarp atskirų specialybių medikų, neskatintų vienų mažiausių ES medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo ir būtinų šalies sveikatos sistemos pokyčių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų