- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) tyrėjų užduotis yra istorinė tiesa, o ne jos pakeitimas istorijos politika, sako šio centro Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius Arūnas Bubnys.
Tuo metu LGGRTC generalinis direktorius Adas Jakubauskas teigia, kad šio centro darbuotojai pirmiausia turi atsakyti sau į klausimą, „pagal kokį naratyvą dirbame“.
Šis požiūrių skirtumas atsiskleidė trečiadienį per Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos posėdį.
A. Jakubauskas, pasakodamas apie tai, ką rado atėjęs vadovauti LGGRTC, teigė, kad įstaiga neturi ilgalaikių strateginių planų, taip pat tvirtino pasigedęs valstybės užsakymų tyrėjams.
„Istorikai sugalvoja patys temą, pradeda tyrimą, jis pasirodo neperspektyvus, meta ją, pradeda kitą. Ir už tai gauna atlyginimus“, – pasakojo centro vadovas.
Pasak jo, dabar geras laikas pradėti institucijos atsinaujinimą.
„Pirmiausia centre mes turime atsakyti, pagal kokį naratyvą dirbame – pagal Lietuvos istorinį naratyvą ar primestą išorės nedraugų naratyvą? O gal naratyvą nekritiškai perrašinėjant KGB dokumentus į pažymas?“ – kalbėjo A. Jakubauskas.
Kaip neigiamą istorikų darbo pavyzdį jis minėjo KGB dokumentų publikavimą be komentarų, paaiškinimų.
Pasak A. Jakubausko, tie dokumentai dažnai neatitinka tiesos, tačiau tokiu būdu gali būti formuojama jaunosios kartos istorinė atmintis.
„Mums reikia atsakyti, kas mes esame, kur mūsų tapatybė. Naujieji istorikai dažnai kvestionuoja Lietuvos istorinę atmintį. Tas pats Valdemaras Klumbys sako, kad į sovietinę okupaciją reikia žiūrėti kitaip, kad ten buvo ne tik blogų dalykų, buvo ir gerų dalykų. Formuojamas toks naratyvas iš „Naujojo židinio-Aidų“ grupės istorikų, kurie bando kištis į centro veiklą“, – tvirtino Genocido centro direktorius.
Laišką Seimui dėl situacijos LGGRTC pasirašęs A. Bubnys patvirtino, kad viena iš įtampos priežasčių centre ir yra „naratyvo problemos“.
Niekas negali istorikams nurodinėti, koks turi būti rezultatas ar padėti prognozuoti jam rezultatą.
„Suprantu, kad Lietuvos politikams, valstybei svarbu, jog istorikai padėtų dalyvauti kokia nors apimtimi tuose informaciniuose karuose, kad prisidėtų kaip kvalifikuoti specialistai. Iš principo to dalyko neatmetu, bet istorikams visuomet svarbiausia yra istorinė tiesa. Maksimaliai priartėti prie istorinės tiesos“, – pabrėžė jis.
„Mes manome, kad mūsų, tyrinėtojų, svarbiausia užduotis yra būtent istoriniai, moksliniai tyrimai ir istorinės tiesos paieška, o ne tos istorinės tiesos pakeitimas istorijos politika, atminties karais, informaciniais karais ir panašiais dalykais“, – sakė istorikas.
Jis tvirtino būtent apie tai su kolegomis ir kalbėjęs laiške Seimui.
„Mums svarbu akademinė laisvė, istorinė tiesa, nes manome, kad tik radus istorinę tiesą vienu ar kitu klausimu, tai bus geriausias atsakymas vadinamuose informaciniuose karuose“, – tvirtino A. Bubnys.
Trečiadienį Seimo komisijos posėdžiui pirmininkavęs „valstietis“ Eugenijus Jovaiša taip pat teigė, kad giluminis konfliktas LGGRTC susijęs su požiūrių skirtumais.
„Niekas negali istorikams nurodinėti, koks turi būti rezultatas ar padėti prognozuoti jam rezultatą. Bet prisijungiu prie sakymo, kad tai turi būti daroma labai ir labai atsakingai, ypač skelbiant XX amžiaus tyrimų medžiagą ir galvojant apie išorę, ką galvoja ir mūsų draugai, ir mūsų nedraugai“, – tvirtino Seimo narys.
„Kaip pasitarnauja mūsų pačių vidiniam supratimui tokie istorikų darbai, kurie rašo, kad Lietuvos okupacija baigėsi 1940 metų rugpjūčio 3 dieną?“ – klausė jis.
E. Jovaiša taip pat rekomendavo nustatyti vidinę tvarką Genocido centre, jog be istorikų pritarimo kiti darbuotojai įstaigos vardu negali skelbti pranešimų, pažymų.
„Tokios institucijos (Genocido centro – BNS) įvertinimus visi žiūri išplėstomis akimis“, – pabrėžė jis.
Anot politiko, istorikų darbas negali būti pamintas, o jų pareiga, kad ir nemaloniausius tautai faktus pranešti jautriai, su paaiškinimais.
Apie įtampą LGGRTC pranešta prieš kelias savaites, kai dalis centro darbuotojų parašė laišką Seimui dėl naujosios vadovybės vykdomos politikos.
Po šio kreipimosi apie atsistatydinimą pranešė generalinio direktoriaus vyresniojo patarėjo pareigas ėjęs Vidmantas Valiušaitis. Anot Genocido centro darbuotojų, jam buvo sukurtas specialus etatas.
LGGRTC tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pacientai prikaupia tiek sauskelnių, kad jomis būtų galima šiltinti namų sienas
Paradoksai sveikatos apsaugos sistemoje. Kompensuojamas slaugos priemones gaunantys kai kurie pacientai tiek prikaupia sauskelnių, kad, nerimtai kalbant, jomis būtų galima šiltinti namų sienas. Tačiau kai žmogaus sveikata pablogėja ir jam prisire...
-
Radviliškio rajone pakeitus užrašus ant paminklų žydams, aktyvistai kreipėsi į prokurorus3
Radviliškio rajone pakeitus užrašus ant Holokausto atminimo paminklų, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) kreipėsi į Generalinę prokuratūrą siekiant nustatyti, kas ir kokiu pagrindu juos pakeitė. ...
-
Nustatys, kurie migrantai gali pretenduoti į valstybės finansuojamą apgyvendinimą1
Nuo 2025-ųjų metų užsieniečių reikmėmis pradedant rūpintis naujajai Priėmimo ir integracijos agentūrai, Vyriausybė ketina tiksliau nustatyti, kurie į šalį nelegaliai atvykę migrantai turės teisę būti laikinai apgyvendinti už valstybės...
-
Teisme – VKI ir Vilniaus rajono mero ginčas dėl užrašų lenkų kalba
Valstybinė kalbos inspekcija (VKI) siekia, kad Vilniaus rajone esančiuose Ažulaukės ir Bieliškių kaimuose nebūtų naudojami vieši užrašai lenkų kalba. ...
-
2025 m. svarbių sukakčių sąrašas: bus minimos Stulginskio ir Žemaitės gimimo metinės
Ateinančiais metais Lietuva minės prezidento Aleksandro Stulginskio bei Lietuvių rašytojos Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės (Žemaitės) gimimo metines bei kitas svarbias sukaktis. ...
-
Kultūros ministras nesupranta sprendimo Valotkos neskirti į VKI vadovus: neteisingai pasielgta3
Kultūros ministras Šarūnas Birutis neatmeta, kad Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) vadovu vėl galėtų tapti Audrius Valotka. ...
-
Vilnius, Panevėžys, Šiauliai – be naujametinių fejerverkų, Klaipėdoje ir Kaune jie bus1
Artėjant Naujiesiems, Lietuvos miestai skirtingai sprendžia, kaip švęsti metų virsmą – su fejerverkais ar be jų. ...
-
Kondratovičius: Regionų ministerija galėtų pradėti veikti 2026 m.1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius teigia, kad planuojama, jog nauja Regionų ministerija Lietuvoje galėtų pradėti veikti 2026 m. ...
-
Mirė architektė Švabauskienė3
Pirmadienį eidama 96-uosius metus mirė architektė Aldona Švabauskienė, praneša Lietuvos architektų sąjunga. ...
-
Medikų ketinama ieškoti užsienyje, tarp emigrantų bei metusių profesiją10
Sveikatos apsaugos ministerija per porą metų tikisi sukurti planą, kaip pritraukti ir išlaikyti medikus valstybinėse ligoninėse bei poliklinikose. ...