Pereiti į pagrindinį turinį

Bobų vasara atkeliauja į Lietuvą: paaiškino, kodėl ji taip vadinama

2024-10-09 11:46

Kol vieni miestai kalba apie šildymo sezoną, sinoptikai praneša apie artėjančią šilumą – jau šiandien, trečiadienį, gali sušilti ir iki 20 laipsnių, o tai reiškia, kad atkeliauja bobų vasara. Ar kada susimąstėte, kodėl ji vadinama būtent taip ir su kuo siejama? Bobomis – bobutėmis, o galbūt vorais – bobais?

Bobų vasara atkeliauja į Lietuvą: paaiškino, kodėl ji taip vadinama
Bobų vasara atkeliauja į Lietuvą: paaiškino, kodėl ji taip vadinama / Evaldo Virkečio nuotr.

Daugiau apie tai pasakojo etnologas Libertas Klimka. 

– Bobų vasara – dėl antrojo žodžio mums abejonių nekyla, ką simbolizuoja pirmasis žodis?

– Šis pavadinimas daug kam kelia abejonių ir įvairių pasvarstymų. Labai nesinori atsisveikinti su vasara, nors šiemet ji tęsėsi visą rugsėjo mėnesį. Pirmiausia, reikia pasakyti, kad boba seniau neturėjo tokios neigiamos, pašiepiančios reikšmės. Labai daug dalykų etninėje kultūroje buvo vadinama boba, bobele, bobaite. Labai panašiai sako ir kitos tautos. Balkanuose tai vadinama čigonų vasara, o Šiaurės Amerikoje indėnų vasara. 

– Čekijoje vadinama voratinklių vasara. 

– Čekijoje vadinama voratinklių vasara, nes jie skraido. O kas su jais skraido? Maži šiemetiniai voriukai.  

LNK stop kadras.

– Kodėl pas mus vadinama bobų? 

– Anksčiau tas vardas neturėjo tokios neigiamos reikšmės, o bobutėmis kaime būdavo labai pagarbiai vadinamos senos moteriškės, kurios turėdavo sukaupusios daug žinių – apie vaistažoles, kaip priimti kūdikėlius, jos buvo pribuvėjos, žolininkės ir papročių saugotojos. Kai ateina tokios gražios dienos, kaip ši, senas žmogus dar nori pasidžiaugti saulės spinduliais. Išeina pasėdėti ant suoliuko, po obelaite, kaimynai jas pamato ir prisimena, kiek jos gero padarė, kai reikėdavo pagalbos. Jie prisiminę, turėdami pilnus aruodus derliaus, dalį jų nuveža joms, atsilygina.

– Bobų vasara yra vadinama dėl to, nes buvo norima pagerbti bobutes, kurios buvo ir pribuvėjos, ir daug gero nešdavo žmonėms.  

– Bobų vasara primindavo, kad jos yra kaimui labai reikalingos, dėl to būdavo toks laikotarpis, kada atsiskaitoma tiek su amatininkais, nepamirštamos ir pribuvėjos. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Dauguma kalbintų vilniečių mano kitaip, kad dėl kitų priežasčių yra vadinama bobų vasara. Yra labai populiari teorija, kad bobais senovėje būdavo vadinami vorai. Tai būtų logiška, juk per bobų vasarą matome begalę skraidančių voratinklių. 

Bobai – tai tarsi dideli vorai, o dideli vorai neskraido, skraido mažučiukai, šiemetiniai voriukai... Didysis lietuvių kalbos žodynas reikšmės bobas neteikia, jis tokio nežino. Jeigu didysis žodynas nežino, tai nežinau, kaip jis atsirado – kokioje tarmėje. Man, keliaujant po Lietuvą daugelyje kraštotyros ekspedicijų, lankant atokiausias vietas, neteko girdėti tokio pavadinimo. Bobų vasarą taip, bet pagarbiai, paminint pribuvėjas, kurios dar kartais ir šiandien tas labai reikalingas paslaugas suteikia kaimo žmonėms.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų