Balsavimas dėl išvadų - ceitnoto sąlygomis Pereiti į pagrindinį turinį

Balsavimas dėl išvadų - ceitnoto sąlygomis

2006-12-02 00:00

Valstybės saugumo departamento veiklos parlamentinio tyrimo taškai dėlioti gilią naktį

Valstybės saugumo departamento veiklos parlamentinio tyrimo taškai dėlioti gilią naktį

Paskutinę tyrimui skirtą dieną Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai už galutinį išvadų variantą tikėjosi spėti balsuoti iki vidurnakčio. Kaip iš anksto sakė komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius, išvadose bus mažai pavardžių ir jokios slaptos informacijos.

Ilgos kompromisų paieškos

NSGK nariai vakar posėdžiavo nuo ryto ir tik kelis kartus darė neilgas pertraukas. Pavakary komitetas jau buvo suderinęs juodraštinį baigiamųjų išvadų variantą ir toliau dirbo su pagrindiniu išvadų tekstu. A.Matulevičius žurnalistams sakė besitikintis, kad vėlai vakare komiteto nariai jau galės balsuoti už išvadas, kurių tekstą prieš tai dar turėtų peržvelgti komisijos sekretoriatas.

“Mes vėlai vakare balsuosime ir turėtume tą misiją, kurią mums skyrė Seimas, kaip priklauso, užbaigti”, - prognozavo NSGK vadovas A.Matulevičius.

Jis taip pat sakė, kad tardamiesi dėl atsakymų į atskirus komitetui Seimo suformuluotus klausimus, komiteto nariai dažniausiai surasdavo kompromisinius variantus. Balsuoti dėl atskirų klausimų teko tik “porą kartų”.

Neoficialių šaltinių teigimu, būtent dėl bendros pozicijos ieškojimo galutinės NSGK tyrimo išvados gerokai sušvelnėjo, palyginti su pradiniu jų variantu.

“Išvadose, aš jau dabar galiu pasakyti, pavardžių nebus, kadangi mes negalime to daryti dirbdami su slapta medžiaga. Išvados tikrai bus apibendrintos”, - pareiškė A.Matulevičius, tačiau vėliau jis pridūrė, kad, nepaisant to, “išvados bus pakankamai aiškios”.

Paklaustas, ar išvadose nebus minimas ir VSD vadovas Arvydas Pocius, parlamentinio komiteto pirmininkas užtikrino, kad “vadovų pavardės bus”.

Rengiasi diplomato karjerai?

Nepatvirtintais duomenimis, išvados vis dėlto turėtų būti nepalankios VSD generaliniam direktoriui A.Pociui, kurio veikla ir veiksmai pastaruoju metu susilaukė daug aštrios kritikos. NSGK gali rekomenduoti Seimui įvertinti A.Pociaus tinkamumą užimamoms pareigoms. Anksčiau NSGK net buvo kreipęsis pareiškimu į Prezidentą Valdą Adamkų, prašydamas nušalinti A.Pocių nuo vadovavimo departamentui iki parlamentinio tyrimo pabaigos, nes šis esą savo veiksmais destabilizuoja padėtį VSD ir trukdo tyrimui.

Pastaruoju metu įvairiuose valdžios kuluaruose neoficialiai kalbama, kad A.Pocius ir pats ketina atsistatydinti iš užimamų pareigų bei, kaip jo pirmtakas Mečys Laurinkus, tapęs Lietuvos ambasadoriumi Ispanijoje, pereiti dirbti į diplomatinę tarnybą.

NSGK nariai vakar tvirtino, kad jų tyrimo išvados viešai bus paskelbtos tik pirmadienį, kai jos bus įregistruotos Seimo sekretoriate. Nors Seimas buvo įpareigojęs tyrimą baigti iki gruodžio 1 dienos, tačiau, A.Matulevičiaus teigimu, išvadų registravimas gruodžio 4 dieną neturėtų būti laikomas nukrypimu nuo grafiko.

“Dirbti mes galime iki gruodžio 1 dienos 24 valandos. Tačiau techniškai nerealu, kad mūsų išvadas sekretoriatas užregistruotų dar penktadienį naktį. Kadangi sekretoriatas savaitgalį nedirba, jos užregistruotos bus pirmadienį”, - aiškino pirmininkas.

Netikėtas parlamentarės apsilankymas

Vakar prieš pietus posėdžiaujančius NSGK narius nustebino Valstiečių liaudininkų frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė, kuri atėjo į jau porą valandų vykstantį posėdį ir pareiškė ketinanti jame dalyvauti vietoje savo frakcijos nario Skirmanto Pabedinsko. Šis Seimo narys nuo parlamentinio VSD tyrimo yra nusišalinęs, kadangi saugume dirba jo sūnus. Po kelių minučių A.Staponkienei teko palikti komiteto darbo salę, kadangi jos iniciatyvai NSGK nariai nepritarė.

Kiekvienas viename ar kitame komitete dirbantis Seimo narys turi pakaitinį parlamentarą, kuris gali jį pavaduoti pirmajam išvykus į kelionę ar dėl kitų priežasčių negalint dalyvauti komiteto posėdžiuose. Pakaitinių komitetų narių sąrašus tvirtina Seimas.

Tačiau, A.Matulevičiaus teigimu, aplinkybės, kokiomis dabar dirba NSGK, vargu ar leidžia A.Staponkienei užimti S.Pabedinsko vietą: “Pirma, S.Pabedinskas nusišalinęs nuo tyrimo. Antra, komitetas šio tyrimo metu turi ir laikinosios Seimo komisijos statusą. Laikinųjų komisijų nariai nepavaduojami”. Pasak A.Matulevičiaus, parlamentarė “pati tą suprato ir pati išėjo”.

A.Staponkienės rinkimų kampaniją 2004 m. tarp kitų įmonių finansavo ir NSGK akiratyje atsidūrusi “Dujotekana”, skyrusi 37,5 tūkst. litų. Ji taip pat yra dirbusi šios įmonės vadovo Rimando Stonio valdomose įmonėse.

Vėliau A.Staponkienė išplatino viešą pareiškimą, kuriame teigia neketinusi dalyvauti balsavime dėl išvadų, o į posėdį atėjusi paprašyta S.Pabedinsko. “Sužinojusi, kad komitetas, kaip laikinoji tyrimo komisija, svarsto VSD išvadas, atsiprašiau komiteto narių už sutrukdymą ir iškart palikau posėdį. Pareiškiu, kad svarstant šį klausimą jokių interesų neturėjau ir neturiu”, - rašoma A.Staponkienės pareiškime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų