Naujai Europos Komisijos kadencijai Lietuva į eurokomisarus vėl turėtų deleguoti Algirdą Šemetą. Dėl to Vyriausybėje ir Seime turėtų būti galutinai apsispręsta spalį.
Portfelį turės iki spalio pabaigos
Dabartinės kadencijos Eurokomisija darbą baigia spalio 31 dieną. Iki to laiko turėtų būti suformuota naujos sudėties Komisija.
Per spalį naujai paskirtas Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso su visomis Europos Sąjungos valstybėmis turi suderinti naują šios institucijos sudėtį. Kiekviena šalis turi oficialiai deleguoti savo eurokomisarą.
Tą turi padaryti ir Lietuva. Europos Komisijos nario teikimo procedūra turi būti pakartota, nepaisant to, kad Lietuva vos prieš kelis mėnesius pateikė A.Šemetos kandidatūrą vietoje penkerius metus eurokomisare buvusios, tačiau šiemet valstybės prezidente išrinktos Dalios Grybauskaitės.
A.Šemeta tik prieš savaitę Europos Parlamentui balsavus už jo kandidatūrą formaliai perėmė D.Grybauskaitės turėtą komisaro biudžetui ir finansiniam programavimui portfelį. Tačiau oficialiai jį perėmė tik iki šio spalio pabaigos, kai turėtų būti suformuota naujos sudėties Eurokomisija.
Priklausys ir nuo airių referendumo
Dar neaišku, ar naujoje Europos Komisijoje Lietuvai atiteks tas pats biudžeto ir finansinio programavimo komisaro portfelis.
Eurokomisijos atstovybės Lietuvoje atstovas spaudai Jurgis Vilčinskas sakė, kad naujai paskirtas Komisijos vadovas J.M.Barroso spalio mėnesį konsultuosis su visomis ES valstybėmis dėl pastarųjų teikiamų kandidatūrų į komisarus. „Tų konsultacijų metu turėtų būti „dalijamasi“ komisarų portfeliais. Tai Europos Komisijos prezidento prerogatyva ir atsakomybė“, - paminėjo J.Vilčinskas.
Pasak jo, dabar laukiama, kaip pasibaigs spalio 2 dieną įvyksiantis pakartotinis referendumas Airijoje dėl ES valdymo struktūrą pakeisiančios Lisabonos sutarties patvirtinimo. Nuo to, ar ji bus patvirtinta ir įsigalios nuo kitų metų pradžios, priklauso ir naujos sudėties Europos Komisijos formavimas.
Parinks Vyriausybė
Bet kuriuo atveju Lietuvai spalio mėnesį reikės priimti formalius sprendimus dėl naujai deleguojamo Europos Komisijos nario.
Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto vadovas Česlovas Stankevičius pabrėžė, kad kandidatą į komisarus turėtų formaliai parinkti ir pasiūlyti Vyriausybė. „Per spalį turėtų paaiškėti, į kokį portfelį galėtų pretenduoti Lietuvos atstovas. Nuo to, matyt, ir priklausys Vyriausybės pasirinkimas“, - sakė jis.
Č.Stankevičius tvirtino, kad Vyriausybė greičiausiai vėl pasirinks A.Šemetą. „Jis turbūt galėtų užimti bet kurio komisaro postą, nebūtinai tik biudžeto ir finansinio programavimo. Bet ministrų kabinetas po konsultacijų su naujai paskirtu Europos Komisijos vadovu dar turėtų apsispręsti, ar tikrai bus taip“, - kalbėjo politikas.
Tvarkos neketinama keisti
Lietuva yra kol kas vienintelė ES valstybė, kur deleguojamas eurokomisaras dar turi gauti parlamentarų palaiminimą. Po to, kai birželį Seimas balsavo už A.Šemetos paskyrimą komisaru, tuometinis parlamento vadovas Arūnas Valinskas užregistravo Statuto pataisą dėl tokios tvarkos panaikinimo. „Inicijuoju Seimo Statuto pataisą, kad tokios procedūros daugiau nekartotume. Išvis neaišku, ką čia veikiame“, - apgailestaudamas sakė A.Valinskas pačioje A.Šemetos kandidatūros svarstymo pabaigoje.
Visose kitose ES valstybėse Eurokomisijos nario paskyrimas priklauso išimtinai vyriausybių kompetencijai, parlamentai į ją nesikiša.
Tačiau dabar kalbama, kad A.Valinsko pasiūlytai pataisai tikriausiai nebus pritarta ir spalio pabaigoje arba lapkritį Seime vėl bus balsuojama dėl Lietuvos deleguojamo eurokomisaro.
„Mūsų tvarka laikoma visai tinkama ir netgi kai kurios šalys ją ketina perimti, pavyzdžiui, estai“, - sakė Č.Stankevičius.
Todėl, pasak jo, Seimas netrukus vėl balsuos dėl A.Šemetos arba kito kandidato į eurokomisarus paskyrimo.
PAPILDYMAS:
Tikisi svaraus portfelio
Ministras pirmininkas Andrius Kubilius leidžia suprasti, kad į eurokomisarus vėl turėtų būti deleguojamas A.Šemeta. Premjeras tikisi, kad Lietuvos deleguotam komisarui bus patikėtas svarbus portfelis, susijęs su ekonominiais klausimais.
„Europos Komisijos pirmininku naujai kadencijai patvirtinus J.M.Barroso, prasideda ir naujos kadencijos Komisijos formavimas. Juridinės šio formavimo procedūros priklausys nuo naujos Lisabonos sutarties ratifikavimo ir įsigaliojimo. Šie klausimai buvo aptarti pastarojoje Europos Vadovų Taryboje praėjusią savaitę Briuselyje“, - pastebėjo A.Kubilius pirmadienį išplatintame pranešime spaudai.
Pasak premjero, tikimasi, kad „naujos kadencijos Europos Komisijoje komisarui A.Šemetai turėtų būti patikėtas svarbus ekonominės finansinės politikos baras, leidžiantis veiksmingai prisidėti prie dabar svarstomų ES ekonomikos ir finansų reformų įgyvendinimo“.
Praėjusią savaitę lankydamasis Briuselyje A.Kubilius susitiko su A.Šemeta ir aptarė pastarojo paskyrimo naujai Eurokomisijos kadencijai perspektyvas, taip pat makroekonominius ir ES bei Lietuvos kitų metų biudžeto formavimo klausimus.
Naujausi komentarai