Apžvalga: svarbiausi pirmadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Migrantų krizė:

* Praėjusią parą pasieniečiai sulaikė dar 131 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusius migrantus, bendras jų skaičius šiemet iš viso siekia 2730.

* Valstybės sienos apsaugos tarnyba informavo BNS apie tris atvejus, kai migrantai neteisėtai Baltarusijos ir Lietuvos sieną kirto per ištiestą aštrią vielą – koncertiną.

* Apie pusantro tūkstančio migrantų bus apgyvendinti Šalčininkų rajone esančiame Rūdninkų poligone, ten statomas palapinių miestelis.

* Lietuva toliau sulaukia tarptautinės paramos krizei spręsti. Austrija, Graikija ir Slovėnija atsiuntė lovų, antklodžių, pagalvių, čiužinių, generatorių padėti apgyvendinti migrantams, o Estija netrukus atsiųs 100 kilometrų vadinamosios koncertinos. Ši aštri viela bus tiesiama pažeidžiamiausiose pasienio su Baltarusija atkarpose.

* Alytaus rajone, buvusioje Verebiejų mokykloje, apgyvendinti migrantai surengė protestą, kurio metu atsisakė valgyti, neįsileido valytojos ir reikalavo daugiau laisvės. Policija tvirtina, kad situacija valdoma.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 96 nauji koronaviruso atvejai, mirčių nefiksuota. Ligoninėse gydoma 100 pacientų, 14 dienų naujų atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 65,9.

* Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad galimybių pasui reikalingo COVID-19 testo valstybė nebekompensuos, už privalomąjį periodinį testavimąsi turės susimokėti darbdavys arba pats darbuotojas, o rudenį skiepijimas tam tikrų profesijų atstovams gali tapti privalomas. Jis taip pat sakė, kad naujų ribojimų įvedimą Vyriausybė ketina sieti su ligoninėse gydomų COVID-19 pacientų skaičiumi. Tokių žmonių turėtų būti daugiau nei 300.

* Iranas pranešė pirmąkart per vieną parą nustatęs daugiau kaip 30 tūkst. koronaviruso atvejų.

ES parama. Europos Sąjungos ministrai patvirtino 2,2 mlrd. eurų vertės Lietuvos ekonomikos gaivinimo planą. Tarp numatomų finansuoti projektų – 200 MW galios energijos kaupiklių įrengimas, tūkstantmečio mokyklų programa. Pirmosios lėšos Lietuvą pasieks vasaros pabaigoje.

Nelaimė fermoje. Šakių rajone, Panykių kaime, paskendo trys žmonės, fermoje įkritę į šešių metrų gylio srutų šulinį. Tarnybos praneša, kad trys vyrai dirbo įmonėje ir, pirminiais duomenimis, demontavo sugedusį siurblį.

Įtarimai chuliganams. Dėl išpuolio Tauragės rajone, Sartininkų kaime, įtarimai dėl viešosios tvarkos pažeidimo iš viso pareikšti 11 asmenų. Išpuolio motyvu tapo asmenų konfliktas šventėje. Šių asmenų, sužalojusių tris vyrus, ieškojo gausios policijos pajėgos.

NVO „valymas“. Žmogaus teisių gynėjai skelbia, kad Baltarusijoje jau likviduotos ne mažiau kaip 56 nevyriausybinės organizacijos, tarp jų – Teisinės transformacijos centras, Europos ekspertizės ir komunikacijos biuras ir kitos. Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka anksčiau pareiškė, kad šalyje vyksta užsienio nevyriausybinių organizacijų „valymas“. Anot jo, nevyriausybinėse organizacijose dirba tūkstančiai žmonių „už svetimus pinigus praplautomis smegenimis“.

Navalno tinklapiai. Rusijos tarnyba („Roskomnadzor“) užblokavo 49 su kalinamu opozicijos veikėju Aleksejumi Navalnu susijusius tinklalapius, tarp kurių – Kovos su korupcija fondo (FBK) interneto svetainė, tinklalapis „Laisvę Navalnui“ ir kiti.

Susirėmimai Tunise. Tuniso prezidento Kaiso Saiedo (Kaiso Sajedo) sprendimas sustabdyti parlamento darbą ir atleisti ministrą pirmininką šalyje sukėlė protestus, o didžiausia politinė partija šiuos veiksmus pavadino „perversmu“. Didžiausios jėgos parlamente „Ennahdha“ šalininkai prie parlamento surengė sėdimąjį protestą, o šimtai K. Saiedo šalininkų skandavo prieš partiją nukreiptus šūkius bei neleido patekti prie pastato valdančiųjų rėmėjams. Abi stovyklos svaidė viena į kitą akmenis ir butelius.

Parama Afganistanui. Jungtinės Valstijos nutarė aviacijos smūgiais toliau palaikyti su Talibanu kovojančias Vyriausybės pajėgas. Smurtas Afganistane suintensyvėjo nuo gegužės, kai buvo pradėtas JAV vadovaujamų užsienio pajėgų galutinis išvedimas, kuris dabar jau beveik baigtas. Talibanas užėmė daugybę rajonų, sienų perėjų ir apsupo kelių provincijų sostines.

Blogio įsikūnijimas. Pekinas ragina Vašingtoną liautis vaizdavus Kiniją „blogio įsikūnijimu“. Toks pareiškimas buvo išsakytas per vykusias derybas su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman (Vendi Šerman), kuri į Kiniją atvyko toliau blogėjant santykiams tarp šių dviejų valstybių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių