Aistros dėl saugumo pažymų rimsta Pereiti į pagrindinį turinį

Aistros dėl saugumo pažymų rimsta

2006-10-20 00:00

Seimo valdyba patvirtino, kadValstybės saugumo departamentas neprivalo pateikti slaptų pažymų parlamentiniam komitetui

Seimo valdyba patvirtino, kadValstybės saugumo departamentas neprivalo pateikti slaptų pažymų parlamentiniam komitetui

Pirmadienį kilusi konfrontacija tarp Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) bei Valstybės saugumo departamento (VSD) pamažėle slopsta.

Panašu, kad VSD generaliniam direktoriui pavyko daugeliui įrodyti, kad jis išties negali NSGK pateikti parlamentarus sudominusių operatyvinių pažymų.

Turi teisę nepateikti

Vakar Seimo valdyba išklausė NSGK narių paaiškinimų, o po to pripažino, kad negalima A.Pociaus kaltinti piktybiniu pažymų slėpimu - įstatymai leidžia jam pačiam spręsti, ar tokia informacija gali būti pateikta NSGK.

“Komitetas dirba ir tęsia tyrimą, kaip ir buvo numatyta, visi supažindinti su Teisės departamento išvada dėl VSD vadovo kreipimosi į Seimo valdybą, tenai yra pasakyta, kad VSD generalinis direktorius privalo elgtis sutinkamai su operatyvinės veiklos įstatymu, tai yra direktorius privalo apsispręsti, kokią medžiagą kokiu pavidalu teikti”, - vakar po valdybos posėdžio žurnalistams sakė Seimo Pirmininkas Viktoras Muntianas.

Vakar paskutinę dieną NSGK pirmininko pareigas ėjęs Alvydas Sadeckas taip pat pripažino, kad remdamasis įstatymais ir Konstitucinio Teismo nutarimu VSD turi teisę nepateikti tam tikros informacijos.

Tačiau A.Sadeckas apgailestavo, kad A.Pocius nepaieškojo kokio nors būdo ir formos, kaip parlamentiniam komitetui pateikti visą arba dalį operatyvinio tyrimo taip, kad nebūtų pakenkta operatyviniam tyrimui.

Anksčiau A.Pocius buvo pasakęs, kad jeigu Seimo nariams bus perduotos vidaus naudojimo pažymos su nepatikrinta operatyvine informacija, tolesnis objektyvus VSD tyrimas gali žlugti.

Neigia, kad buvo sulaikytos

Seimo vicepirmininkas Andrius Kubilius po valdybos posėdžio pareiškė, kad konfliktą tarp VSD ir NSGK įžiebusios pažymos jau buvo parengtos pateikti aukščiausiems šalies vadovams, tačiau VSD vadovybė jas sulaikė.

“Kai kas iš komiteto pateiktos informacijos paaiškėjo. Situacija yra tokia, kad komitetas tyrimo metu gavo liudijimus iš kai kurių VSD pareigūnų, valdybų vadovų. Tokios pažymos rengiamos tam, kad būtų siunčiamos Prezidentui, Seimo Pirmininkui ir kitiems pareigūnams. Bet tos pažymos buvo sulaikytos VSD vadovybės”, - tvirtino konservatorių lyderis.

VSD netrukus suskubo paneigti tokius A.Kubiliaus žodžius. “VSD, reaguodamas į viešus pasisakymus apie tai, kad departamente parengtos pažymos buvo pakeliui valstybės vadovams ar kitoms institucijoms, tačiau esą VSD vadovybė jas sulaikė, kategoriškai pareiškia, jog tokia informacija neatitinka tiesos. Jeigu tokie liudijimai buvo duoti Seimo NSGK posėdžiuose - tai buvo melas”, - tvirtinama per pietus VSD išplatintame pareiškime.

A.Pocius vakar žurnalistams tvirtino, kad tos pažymos, kurias trokšta pamatyti VSD veiklą tiriantis NSGK, nėra skirtos šalies vadovams. Pasak VSD generalinio direktoriaus, ant jų yra VSD vadovybės rezoliucijos tęsti tyrimus ir tikslinti pateiktą informaciją.

Neturi laiko galvoti apie atsistatydinimą

Vakar A.Pocius liberaldemokratų iniciatyva buvo iškviestas į Seimą pasiaiškinti parlamentarams. Kalbėdamas iš Seimo tribūnos VSD vadovas dar kartą išdėstė savo poziciją, kodėl jis nenori perduoti operatyvinių pažymų NSGK.

Kadangi išvakarėse A.Pocius viename iš savo laiškų, adresuotų Seimo valdybai buvo užsiminęs, kad operatyvinėse pažymose esanti informacija “gali paliesti kai kuriuos įtakingus Seimo opozicijos ir pozicijos politinių partijų narius bei jų rėmėjus, valstybės pareigūnus”, vakar kai kurie Seimo nariai labai domėjosi, ar pažymose nėra jų pavardžių.

Pavyzdžiui, Petras Gražulis VSD vadovo klausė, ar pažymoje neminimi Mišrios Seimo narių grupės nariai. Šiuo metu P.Gražulis yra vienintelis šios grupės narys. Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Kamblevičius domėjosi, ar pažymose yra duomenų apie pirmą kartą į Seimą išrinktus parlamentarus. A.Pocius į tokius klausimus neatsakė pareikšdamas, kad Seimo posėdžių salė yra netinkama vieta nagrinėti operatyvinio tyrimo detales.

Po to, kai VSD vadovas baigė atsakinėti į parlamentarų klausimus, žurnalistai jo teiravosi, ar jis negalvoja apie galimybę atsistatydinti. “Aš turiu labai daug darbo ir neturiu laiko, kada apie tai galvoti”, - atsakė VSD generalinis direktorius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų