VSD pranešėjo komisija pradeda rengti išvadas, siųs klausimus prezidentui

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tirianti Seimo komisija trečiadienį ėmėsi rengti išvadas, patvirtino klausimus prezidentui Gitanui Nausėdai.

Viešai nepaskelbtame uždarame posėdyje taip pat dalyvavo T. Gailius, pasak komisijos vadovo Vytauto Bako, jam komisija turėjo papildomų klausimų.

Jis tvirtino, jog komisijos posėdžio galėjo būtu nespėta paskelbti Seimo puslapyje, nes jis sušauktas skubiai.

„Kilo papildomų klausimų (pranešėjui – BNS), apie kuriuos nebuvome gavę atsakymų iš pranešėjo ir šiandien tuos klausimus uždavėme“, – BNS trečiadienį sakė V. Bakas.

Anot V. Bako, pradėtas rašyti „pirminis išvadų variantas“.

„Liko trys darbai: suteikti galimybę atsakyti prezidentui į klausimus, taip pat išsiųsti klausimai tikrai svarbiai liudytojai, poniai (buvusiai Prezidentūros kanclerei Algei – BNS) Budrytei – tikimės gauti atsakymus iš jos. Ir trečias – kreiptis į STT, VSD, išslaptinti informaciją, kuri įrodo arba patvirtina tam tikras su tyrimu susijusias svarbias aplinkybes ir apie kurias, mūsų nuomone, visuomenė turi žinoti“, – tvirtino V. Bakas.

Pasak jo, prezidentui suformuluota per 60 klausimų, juos planuojama išsiųsti vėliausiai ketvirtadienį, o išėmus jautrią informaciją, paskelbti ir viešai.

Seimo komisija aiškinasi VSD pranešėjo T. Gailiaus pateiktą informaciją dėl departamento vadovų veiksmų tikrinant tuomet į prezidentus kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką.

Komisijai taip pat suformuluoti klausimai dėl galimą neteisėtos paramos 2019 metų prezidento rinkimų kampanijai, galimus pranešėjo teisių pažeidimus, galimą neteisėtą įtaką įvedant sankcijas Baltarusijai.

Seimo komisija jau yra apklaususi esamus ir buvusius prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovus, VSD pareigūnus ir vadovus.

Komisijos pirmininkas V. Bakas BNS yra patvirtinęs, kad sieks išslaptinti VSD vadovo Dariaus Jauniškio, jo pavaduotojo Remigijaus Bridikio ir paties VSD pranešėjo T. Gailiaus komisijos uždaruose posėdžiuose duotus parodymus.

Laikinąją tyrimo komisiją Seimas sudarė praėjusių metų lapkritį ir išvadas ji turėtų parengti iki sekmadienio, bet darbą bus prašoma pratęsti.

V. Bako teigimu, komisijai bus prašoma laiko bent iki kovo 26-27 dienos.

VSD pranešėjas T. Gailius komisijai sakė įtaręs, kad jo vadovai galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą, kai pavedė tikrinti G. Nausėdos aplinką ir galimai perdavė patikrinimo rezultatus tretiesiems asmenims, neturintiems teisės dirbti su įslaptinta informacija. Todėl T. Gailius teigė ir kreipęsis į politikus bei tapęs pranešėju.

Komisijai liudijęs VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis patvirtino iš VSD generalinio direktoriaus D. Jauniškio gavęs G. Nausėdos komandos sąrašą, jį perdavęs savo pavaldiniui, vėliau pranešėju tapusiam T. Gailiui ir nurodęs patikrinti jame esančius asmenis.

Jis taip pat sakė, jog tai buvo žodinis pavedimas patikrinti sąraše esančius asmenis, norint įvertinti galimas grėsmes ir rizikas rinkimų proceso dalyviams, o patikrinimai buvę orientuoti „ne į konkretų asmenį, o į procesus“.

VSD generalinis direktorius praėjusią savaitę atvirame posėdyje teigė, kad per praėjusius prezidento rinkimus tikrinti visi kandidatai, o konkretų sąrašą su G. Nausėdos aplinkos sąrašu gavo „iš žmogiškojo šaltinio“.

Po T. Gailiaus liudijimo, kad jis į teisėsaugą kreipėsi įtaręs, jog jo vadovai galėjo padaryti pažeidimus ar net nusikalstamas veikas, D. Jauniškis pakartojo, jog tikrindami G. Nausėdos aplinką pareigūnai laikėsi įstatymų.

Žvalgybos atstovai sakė tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas teigė, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kad sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

2023 metų pradžioje išleistoje knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, kurios dalis turinio yra paremta T. Gailiaus pasakojimais, keliami klausimai ir dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo skaidrumo.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Bardakas

Bardakas portretas
Jie čia prokurorų darbą dirba, vietoje to, kad dirbtų seimo narių darbus?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių