- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad šios kadencijos parlamentui teks grįžti prie Seimo narių atostogų nustatymo klausimo.
Praėjusios kadencijos Seime buvo parengtas specialus įstatymas, turėjęs reguliuoti parlamentarų darbo, poilsio, aprūpinimo klausimus, tačiau išsiskyrus pozicijoms, jis liko neapsvarstytas.
„Manau, kad reikia diskutuoti, nes dabartinė situacija yra tikrai neapibrėžta. Kaip žinome iš buvusių kadencijų, tai labai sudėtingas, subtilus klausimas, bet prie jo grįšime“, – BNS sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Ji pranešė, kad pasigilinti į šią temą ir pateikti galimus sprendimo variantus pavesta Seimo vicepirmininkui „valstiečiui“ Jonui Jaručiui.
„Mes apie tai kalbėjome su Jonu Jaručiu. Jam pavesta kuruoti klausimus dėl Seimo narių garantijų, atostogų, motinystės-tėvystės ir visų kitų dalykų. Iš tiesų tai bus mūsų darbotvarkėje, valdyboje apie tai kalbėsime, manau, kad netrukus. Prie to klausimo reikės grįžti“, – tvirtino Seimo vadovė.
Pats J. Jarutis sakė dar nespėjęs imtis šio klausimo, tačiau neabejojo, kad tariantis dėl atostogų nustatymo reikės išsamios diskusijos Seime.
Manau, kad reikia diskutuoti, nes dabartinė situacija yra tikrai neapibrėžta. Kaip žinome iš buvusių kadencijų, tai labai sudėtingas, subtilus klausimas, bet prie jo grįšime.
Jis atkreipė dėmesį, kad reikia rasti kompromisą tarp Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo ir pačių Seimo narių požiūrio dėl jų darbo ir poilsio reglamentavimo.
Kitas parlamento vicepirmininkas, atsakingas už KT nutarimų vykdymo priežiūrą, socialdemokratas Julius Sabatauskas siūlo darbą pradėti nuo praėjusios kadencijos Seime darbo grupės parengto Seimo narių darbo sąlygų įstatymo projekto.
„Atostogų klausimas, aišku, kelia turbūt didžiausias aistras, jis prieštaringai vertinamas ir tarp Seimo narių. (…) Tačiau Konstitucinis Teismas pasakė, kad Seimo nariai, kaip ir visi piliečiai, turi teisę į atostogas“, – BNS sakė J. Sabatauskas.
Jis priminė, kad minėtas įstatymo projektas yra įstrigęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete.
„Reikės tiesiog judinti komitetą, kad jis apsvarstytų tą projektą“, – tvirtino J. Sabatauskas.
„Bet tokiu atveju tai yra atvirtas klausimas (Seimo narių atostogų – BNS), kuris turi būti išspręstas. Ar jį pavyks išspręsti šioje kadencijoje, pamatysime, bet tiek mano pareiga kaip Seimo pirmininko pavaduotojo, kuriam pavesta kuruoti KT nutarimo įgyvendinimo klausimus, tiek kitų kolegų prižiūrėti ir judinti arba skatinti, raginti tuos komitetus, kurie atsakingi už tuos klausimus, kad jie būtų išspręsti“, – teigė parlamentaras.
Konstitucinis Teismas 2005 metais konstatavo, kad Seimo narių veiklos nepertraukiamumas nereiškia, jog Seimo narys negali pasinaudoti jam priklausančia konstitucine teise į poilsį ir laisvalaikį, taip pat į kasmetines mokamas atostogas.
Praėjusios kadencijos parlamente tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva buvo sudaryta darbo grupė parengti specialų įstatymo projektą, kuris numatytų ir Seimo narių atostogų, ir darbo apmokėjimo tvarką, kitas socialines garantijas.
Minėto įstatymo pateikimas Seimo salėje įvyko 2017-ųjų liepą, tačiau jame parlamentarų atostogų reglamentavimas nebuvo numatytas. Darbo grupei nepavyko sutarti dėl atostogų modelio, kuris tenkintų daugumą Seimo narių.
Darbo grupei vadovavęs tuometinis Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius teigė, kad buvo nutarta, jog Seimo nario veikla yra nepertraukiama, o laiką tarp posėdžių jis planuoja savo nuožiūra.
V. Pranckietis, tuometinė pirmoji Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė ir dabar jau buvusi Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė buvo parengę pasiūlymą šiam įstatymo projektui, kad Seimo nariams būtų suteikiamos 40 darbo dienų kasmetinės atostogos.
Šis pasiūlymas turėjo būti svarstomas parlamentiniuose komitetuose drauge su įstatymo projektu ir kitais pasiūlymais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Opozicinės frakcijos: pagrindinė nepritarimo Stambulo konvencijai priežastis – neįsiskaitymas6
Valdantiesiems nusprendus pavasario sesijoje nekelti Stambulo konvencijos ratifikavimo klausimo, dokumento iniciatoriai deda viltis, kad iki rudens parlamentarai visgi ras laiko įsiskaityti į konvencijos tekstą ir supras, jog jokių kardinalių pokyčių &s...
-
A. Veryga – ligoninėje: dabar jau oficialiai esu „beprotis“43
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasidalijo nuotrauka iš ligoninės palatos. ...
-
G. Nausėda diskutuoti dėl žmogaus teisių kviečia „argumentų, o ne pykčio kalba“1
Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį aptaręs su teisingumo ministre Evelina Dobrovolska, pabrėžė, jog būtina spręsti įsisenėjusius žmogaus teisių klausimus ir tai daryti diskutuojant „argumentų, o ne pykčio kalba“. ...
-
Rinkimų sistema: ar pribrendo revoliucija?4
Rinkimai – viena svarbiausių demokratijos priemonių O jei jų sistema ydinga? Seime buriama darbo grupė rengs naują Rinkimų kodeksą. Tik nežinia, ar pavyks sutarti dėl esminių pokyčių. ...
-
A. Žukauskas: Stambulo konvencijos sąvokų vertimas priešina visuomenę5
Pirmadienį Seimo Laisvės frakcijos narys, Švietimo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas dėl, jo požiūriu, visuomenę klaidinančio Stambulo konvencijos vertimo korekcijos oficialiu laišku kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilyt...
-
Siūlo suteikti pagalbą Lenkijos moterims, norinčioms nutraukti nėštumą dėl apsigimimo8
Grupė parlamentarų siūlo Vyriausybei suteikti pagalbą Lenkijos moterims, norinčioms nutraukti nėštumą dėl vaisiaus apsigimimo, šioje šalyje įsigaliojus beveik visiškam abortų draudimui. ...
-
Vyriausybei nepavyko susitarti dėl privalomo testavimo11
Vyriausybei pirmadienio rytą nepavyko sutarti dėl įstatymo pataisų, kuriomis būtų reglamentuojamas privalomas ištyrimas dėl koronaviruso. ...
-
VRK: Seimo rinkimams partijos ir kandidatai išleido per 9 mln. eurų4
Pernai vykusiems Seimo rinkimams partijos ir atskiri kandidatai išleido daugiau kaip 9 mln. eurų, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) surinkti duomenys. ...
-
Prezidentas kviečia spręsti įsisenėjusius žmogaus teisių klausimus6
Prezidentas Gitanas Nausėda, susitikęs su teisingumo ministre Evelina Dobrovolska, pabrėžė būtinybę spręsti įsisenėjusius žmogaus teisių klausimus ir mažinti teisinio reglamentavimo spragas. ...
-
V. Zelenskio patarėjas: Ukrainai rusiškos vakcinos „Sputnik V“ – hibridinio karo dalis12
Ukrainos valdžia rusišką vakciną „Sputnik V“ laiko hibridinio karo šalyje dalimi. Tai interviu BNS pareiškė šią savaitę Vilniuje viešėjęs Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas užsienio polit...