- Benas Brunalas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trečiadienį Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nuotoliniu būdu ketino toliau svarstyti parlamentarės Irinos Rozovos ryšių su rusų diplomatais klausimą. Posėdžio metu ketinta išklausyti konservatorių lyderį Gabrielių Landsbergį, konservatorių Lauryną Kasčiūną, mišrios Seimo grupės atstovą Vytautą Baką bei liberalą Virgilijų Alekną. Tačiau opozicijos nariai ne tik atsisakė liudyti, kol į klausimus komitete neatsakys premjeras Saulius Skvernelis, bet ir iškėlė klausimą, ar dabartinis NSGK pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas tinkamas eiti toliau savo pareigas.
Konservatoriai kaltino D. Gaižauską apsimelavus ir teigė, kad nesulaukę viešo atsiprašymo inicijuos jo atleidimo iš užimamų pareigų procedūrą.
„Mes negalime pasitikėti pirmininku, kuris kalba netiesą viešai“, – posėdžio metu teigė L. Kasčiūnas ir priminė klausimų sukėlusią istoriją dėl D. Gaižausko pasidaryto koronaviruso testo.
„Jūs vakar įkritote į labai rimtą duobę. Mes negalime pasitikėti pirmininku tokio jautraus, strategiškai svarbaus komiteto, kuris meluoja visuomenei. Vakar paviešintos jūsų pokalbio ištraukos apie tai, kaip jūs, nuslėpdamas arba paryškindamas tam tikrą informaciją, gavote testą, kai daug žmonių Lietuvoje laukė eilėje ir to testo negavo“, – kalbėjo L. Kasčiūnas, pabrėždamas, kad ši aplinkybė neleidžia NSGK nariams toliau dirbti su tokiu pirmininku.
„Jūs savo nepasitikėjimą pagrįskite argumentais, jūs darote šou iš komiteto“, – konservatoriui atkirto D. Gaižauskas.
„Mes negalime dirbti su jumis viename komitete. Arba jūs atsiprašykite visuomenės, prisiimkite atsakomybę, arba pagalvokite apie atsistatydinimą. Jeigu jūs to nepadarysite, mes jums galime padėti ir inicijuoti diskusiją šiuo klausimu“, – tęsė konservatorius.
L. Kasčiūnui antrino ir konservatorių lyderis G. Landsbergis. Pasak jo, D. Gaižausko pirmininkavimo posėdžiui klausimas turi būti įtrauktas į dienotvarkę.
„Jūsų klausimas yra atmestas, nes tai neturi nieko bendro su tyrimu“, – atšovė D. Gaižauskas.
Tačiau konservatorių lyderis neatlyžo.
„Jūs norite pasakyti, kad nieko bendro, gerbiamas pirmininke, neturite su šiuo posėdžiu“, – tęsė G. Landsbergis ir svarstė, ar nebūtų verta D. Gaižauską, kaip niekuo nesusijusį, išbraukti iš šio posėdžio apskritai.
Tuo tarpu D. Gaižauskas suko temą ir akcentavo būtinybę grįžti prie NSGK narių apklausos dėl I. Rozovos.
„Pagrindinis tikslas yra išsiaiškinti, ar jūs galimai disponuodami įslaptinta VSD informacija nesiekėte asmeninių ar politinių tikslų, taip keldami riziką nacionaliniam saugumui“ – kalbėjo D. Gaižauskas, nesutikdamas, kad į NSGK posėdžio darbotvarkę būtų įtraukiami siūlomi klausimai.
Galiausiai į trijų parlamentarų pokalbį įsikišo kiti NSGK nariai ir pasiūlė komiteto posėdį organizuoti ateinantį antradienį.
„Nematau perspektyvų šiam posėdžiui, daugiau bus politikavimo nei naudos atliekant tyrimą“, – teigė „valstiečių“ frakcijai Seime priklausantis Arūnas Gumuliauskas. Jam antrino ir „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas.
Visgi organizuoti posėdį antradienį nuspręsta ne surengus balsavimą, bet po to, kai iš nuotoliniu būdu vykusio posėdžio, užsitęsus emocingoms diskusijoms, atsijungė dalis NSGK narių ir nebeliko kvorumo.
Dar iki tol konservatoriai reikalavo, kad pirmininkas D. Gaižauskas užtikrintų, jog į klausimus NSGK nariams atsakytų ir premjeras S. Skvernelis.
„Liudyti turi ateiti ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Mes aiškiai suformulavome savo poziciją. (Neliudysime – ELTA) kol ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, kuris vadovauja koalicijai su politine jėga, minima tyrime, atidavęs šiai jėgai dvi strategines ministerijas, palaiminęs šią koaliciją ... Todėl Saulius Skvernelis turi būti taip pat kviečiamas antradienį į posėdį kaip liudytojas, kaip pagrindinis asmuo. Tai, kad jis gavo informaciją kaip ministras pirmininkas, neatima jo atsakomybės kaip Seimo nario“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
ELTA primena, kad Seimas NSGK pavedė atlikti tyrimą dėl parlamentarės I. Rozovos ryšių su rusų diplomatais ir galimos grėsmės nacionaliniam saugumui. Ši iniciatyva atsirado paaiškėjus, kad 2018 metų sausį Seimo pirmininkas V. Pranckietis gavo Valstybės saugumo departamento (VSD) rekomendaciją neišduoti politikei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.
NSGK tyrimas atliekamas ir dėl atliktų politikų veiksmų, gavusių VSD informaciją apie I. Rozovos veiklą. Komitetas aiškinasi, kokius sprendimus, susipažinęs su medžiaga apie I. Rozovą, priėmė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis bei kiti informaciją gavę Seimo nariai. Parlamento pirmininkas jau liudijo NSGK.
Paviešintoje Valstybės saugumo departamento pažymoje dėl I. Rozovos patikrinimo teigiama, kad parlamentarė ilgą laiką palaikė neformalius ryšius su Lietuvoje rezidavusiais diplomatinio korpuso atstovais ir jų neatskleidė.
Taip pat VSD pažymi, kad I. Rozova su Rusijos diplomatais tarėsi apie finansinę paramą parlamentarės atstovaujamam Rusų aljansui bei aptardavo galimybes Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos17
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius32
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje16
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis7
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina10
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...