- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimui siūloma priimti naują Valstybinės kalbos konstitucinį įstatymą.
Jo projektą parengusi ir įregistravusi Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Dalia Asanavičiūtė sako, kad naujas įstatymas leis užtikrinti tinkamą lietuvių kalbos funkcionavimą visose viešojo gyvenimo srityse, numatys kalbos vartojimo, norminimo bei apsaugos klausimus.
Šis įstatymo projektas reglamentuoja valstybinės kalbos vartojimą viešajame Lietuvos Respublikos gyvenime, valstybinės kalbos tvarkybą, priežiūrą ir kontrolę.
Naujos redakcijos įstatymas nereglamentuotų tautinėms mažumoms ar etninėms grupėms priklausančių asmenų ir jų bendrijų kitų įstatymų nustatytos teisės puoselėti gimtąją kalbą, taip pat religinių bendrijų kalbos.
Projektą inicijavusi Seimo narė D. Asanavičiūtė sako, kad prieš 26 metus priimtas įstatymas yra pasenęs teisės normų pateikimo ir taikymo požiūriu.
„Dar 1995 metais priimtas Valstybinės kalbos įstatymas yra pasenęs, neatitinka šiuolaikinių realijų – niekaip neaptariamos informacinės technologijos. Nuo senojo Valstybinės kalbos įstatymo priėmimo Seime buvo sukurta ne viena darbo grupė Kalbos įstatymo projektui paruošti, paskutinis toks projektas buvo pateiktas 2013 metais, gautos institucijų pastabos, tačiau per aštuonerius metus net ir atnaujintas įstatymo projektas paseno, nebeatitinka kai kurių šiuolaikinių realijų“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Dar 1995 metais priimtas Valstybinės kalbos įstatymas yra pasenęs, neatitinka šiuolaikinių realijų – niekaip neaptariamos informacinės technologijos.
Jame pažymima, kad dabar galiojančiame įstatyme yra smulkmeniškai reguliuojamų dalykų, kurie dėl savo specifikos arba yra praradę aktualumą, arba juos reiktų pernelyg dažnai keisti ir tikslinti.
„Siūloma Konstitucinio kalbos įstatymo versija būtų skirta reguliuoti tik esminius lietuvių kalbos egzistencijos klausimus. Projekto tikslas yra atnaujinti Valstybinės kalbos konstitucinį įstatymą taip, kad jis atitiktų šiuolaikines gyvenimo realijas, nubrėžtų esmines kalbos politikos, tvarkybos ir norminimo kryptis. (...) Siūlomas naujas įstatymas būtų mažiau detalus, reguliuotų tik esminius valstybinės kalbos vartojimo, norminimo ir kitus svarbius klausimus, o šių klausimų detalesnis reguliavimas būtų perkeltas į poįstatyminius teisės aktus“, – sako įstatymo projekto iniciatorė Seimo narė D. Asanavičiūtė.
Pagal siūlomą projektą, „valstybės ir savivaldybių institucijų ir subjektų darbuotojai, prekes tiesiogiai parduodantys ar paslaugas tiesiogiai teikiantys kitų viešųjų juridinių asmenų darbuotojai privalo mokėti lietuvių kalbą“.
Siūloma įteisinti, kad teisės aktuose, valstybės ir savivaldybių institucijų ir subjektų dokumentuose, valstybės informacinėse sistemose ir valstybės registruose, kelio ženkluose, taip pat kitais norminių teisės aktų nustatytais atvejais vartojami oficialieji Lietuvos vietovardžiai.
Jei Seimas pritartų, įstatyme būtų įrašyta, kad „viešieji užrašai sudaromi taisyklinga lietuvių kalba“, o „turizmo informacijos reikmėms, taip pat tarptautiniuose renginiuose prie viešojo užrašo lietuvių kalba gali būti to užrašo vertimas į užsienio kalbą (kalbas). Užrašas lietuvių kalba turi būti ne mažesnis už užrašą užsienio kalba.“
Šiuo metu valstybinės kalbos apsaugą ir raidą – vartojimą, norminimą, taisyklingumą reglamentuoja Valstybinės kalbos įstatymas. Jis yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą.
Kadangi planuojama priimti naujos redakcijos Valstybinės kalbos konstitucinį įstatymą, galiojantį įstatymą siūloma pripažinti netekusiu galios.
Naują įstatymo projektą savo parašais parėmė Seimo nariai Irena Haase, Audrius Petrošius, Jurgita Sejonienė, Andrius Vyšniauskas, Silva Lengvinienė, Paulius Saudargas.
Siūloma, kad naujas įstatymas įsigaliotų 2022 m. liepos 1 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
I. Šimonytė vyks į Ukrainos atstatymo konferenciją
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė liepos 4–5 dienomis dalyvaus Lugane (Šveicarija) vyksiančioje Ukrainos atstatymo konferencijoje, kurioje bus diskutuojama pagalbos Ukrainai klausimais, siekiant kuo spartesnio šalies atstatymo...
-
Seimas apribojo galimybes dviem paroms sulaikyti asmenis ne nusikaltimo vietoje2
Seimas apribojo galimybes pareigūnams taikyti dviejų parų sulaikymą asmenims, kurie nebuvo užklupti nusikaltimo vietoje. ...
-
Vilniuje vyksiančio NATO susitikimo biudžetas gali siekti 30 milijonų eurų6
2023 metais Vilniuje vyksiančio NATO vadovų susitikimo biudžetas gali siekti 30 mln. eurų, BNS informavo Užsienio reikalų ministerija (URM). ...
-
D. Nausėdienė Filadelfijoje susitiko su 37 lituanistinių mokyklų vadovais5
Pirmoji ponia Diana Nausėdienė vizito Jungtinėse Valstijose metu apsilankė Filadelfijos lietuvių namuose ir susitiko su JAV lituanistinių mokyklų vadovais ir mokytojais. ...
-
R. Karbauskis nesureikšmina šešėlinės Vyriausybės darbo nevisa sudėtimi: problemos nėra10
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinės Vyriausybės premjeras Ramūnas Karbauskis nesureikšmina, kad pavasario Seimo sesiją jo vadovaujamos partijos neformali Vyriausybė užbaigė nevisa sudėtimi. ...
-
Seimas susiaurino notarų dalyvavimą: nereikės tvirtinti dokumentų vertimų
Seimas susiaurino privalomą notaro dalyvavimą dėl tėvystės pripažinimo, hipotekos išregistravimo ir kitais atvejais. ...
-
Lietuvos žaliųjų partija dalyvaus savivaldos rinkimuose, A. Melianas išrinktas rinkimų štabo vadovu3
Lietuvos žaliųjų partija dalyvaus 2023 metų savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Tai nuspręsta šeštadienį vykusiame partijos tarybos posėdyje. Partijos pirmininkė Ieva Budraitė sprendimą motyvavo nepakankamu dabartinės valdžios ...
-
Nesutaria dėl Kaliningrado tranzito krizės: valdančiųjų stovykloje – skirtingi požiūriai
Klausimas, kaip reikėtų išeiti iš Kaliningrado tranzito krizės, sukėlė trintis tarp Lietuvos politikų. ...
-
Prezidentas G. Nausėda išvyksta į JAV24
Prezidentas Gitanas Nausėda vyksta darbo vizito į JAV, jis lankysis Filadelfijoje. ...
-
M. Laurinkus: V. Landsbergis priėmė sprendimų, kurie išgelbėjo Lietuvą nuo Ukrainos situacijos277
Mečys Laurinkus buvo Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo narys. Dirbo kartu su Vytautu Landsbergiu prieš tris dešimtmečius. Dabar M.Laurinkus tikisi, kad diskusijos dėl valstybės vadovo statuso V.Landsbergiui klausimo pagaliau baigsis,...