Seimo nariai parlamentinei veiklai skirtas išlaidas privalės apmokėti iš vienos sąskaitos Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo nariai parlamentinei veiklai skirtas išlaidas privalės apmokėti iš vienos sąskaitos

2025-05-21 11:18

Parlamentinei veiklai skirtas išlaidas Seimo nariai privalės apmokėti iš vienos sąskaitos, trečiadienį nusprendė Seimo valdyba.

Seimo nariai parlamentinei veiklai skirtas išlaidas privalės apmokėti iš vienos sąskaitos
Seimo nariai parlamentinei veiklai skirtas išlaidas privalės apmokėti iš vienos sąskaitos / P. Peleckio / BNS nuotr.

Šį pakeitimą pateikė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Seimo nario parlamentinei veiklai skirtos išlaidos apmokamos iš vienos sąskaitos, specialiai tam atidarytos sąskaitos, ir ji susieta su banko kortele. Tai būtų pagrindinis atsiskaitymo būdas ir kanalas“, – trečiadienį per valdybos posėdį sakė jis.

Pasak parlamento vadovo, gali pasitaikyti išimčių, kai iš specialios sąskaitos nebus įmanoma apmokėti išlaidų, tokiais atvejais išlaidų pagrįstumą vertins Seimo kanceliarija bei Etikos ir procedūrų komisija.

„(...) bet tos išimtys galėtų būti pagrįstos objektyviais dokumentais ir pripažintos kaip tinkamos“, – teigė S. Skvernelis.

Jis priminė, kad tokį Seimo narių lėšų su parlamentine veikla susijusių išlaidų skyrimo, naudojimo ir atsiskaitymo už jas tvarkos aprašo pakeitimą siūlė ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, atlikusi šios tvarkos antikorupcinį vertinimą.

Seimo valdyba trečiadienį taip pat nutarė, kad už parlamentines išlaidas politikai privalės atsiskaityti kiekvieną mėnesį, o nebe kartą per ketvirtį.

S. Skvernelio siūlymu nutarta panaikinti praėjusią kadenciją įvestą ribojimą, kad vienai išlaidų grupei negali būti skiriama daugiau kaip 50 proc. visos sumos.

„Tai tikrai nėra efektyvu, esame užkrovę neproporcingą administracinę naštą mūsų kanceliarijai. Kaip Seimo narys nuspręs leisti parlamentinei veiklai skirtas lėšas, jeigu jos atitinka aprašą, ar jis išleis didžiąją dalį jų transportui, jeigu mano, kad jo, kaip Seimo nario, tikslas yra kuo daugiau susitikti su gyventojais, lankytis įvairiuose regionuose, ar organizuoti savo ataskaitų viešinimus, ar kitą veiklą, tai turėtų būti Seimo nario diskrecija“, – teigė parlamento pirmininkas.

Seimo statute numatyta, kad kas mėnesį parlamentarui skiriama 0,8 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio suma išlaidoms, susijusioms su jų parlamentine veikla. Kovą tai sudarė daugiau kaip 1,8 tūkst. eurų.

Per tris šių metų mėnesius parlamentinei veiklai Seimo nariai jau išleido daugiau kaip 500 tūkst. eurų. Pernai tam panaudota 1,8 mln. eurų, 2023 metais – per 2 mln. eurų.

Kam šie pinigai gali būti skiriami ir kaip už juos atsiskaitoma, nustato Seimo valdybos patvirtintas aprašas.

Jame numatyta, kad iš minėtų lėšų Seimo nariai gali sumokėti už biuro, kompiuterinės technikos nuomą, ryšio paslaugas, transportą, degalus, automobilio eksploataciją, draudimą, suvenyrus, gėles, spaudą, knygas, kanceliarines prekes, viešosios informacijos rengėjų paslaugas ir panašiai.

BNS skelbė, kad visuomenininkui Andriui Tapinui praėjusių metų pradžioje iniciatyvą „Skaidrinam“ iš savivaldos perkėlus į Seimą, kilo abejonių dėl kai kurių Seimo narių išlaidų pagrįstumo. Paaiškėjo, kad dalis parlamentarų tūkstančius eurų per kadenciją išleido žvakėms, skėčiams, kaklaraiščiams.

Taip pat atskleista, kad dalis politikų parlamentinei veiklai skirtus pinigus leido brangiai įrangai, kuri, abejojama, ar dera su tiesioginiu jų darbu. Tuomet daryta prielaida, jog šią įrangą parlamentarai suskubo įsigyti artėjant į pabaigą terminui, kai pirkti daiktai lieka Seimo narių nuosavybe pasibaigus kadencijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų