- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Parlamentarai ketvirtadienį pradėjo svarstyti vadinamąjį desovietizacijos įstatymo projektą.
Posėdžių salėje dalyvaujant tik valdančiųjų atstovams projektui pritarta po pateikimo, toliau jį svarstys Seimo komitetai.
„Šis projektas yra demokratiškas būdas apsiginti nuo demokratiją, žmogiškumą, valstybių, tautų tapatybių, siekiančių naikinti ideologijų ir jų paliktų ženklų“, – pateikdama projektą sakė viena iš jo iniciatorių, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė konservatorė Paulė Kuzmickienė.
Anot jos, tokio projekto reikėjo gerokai anksčiau, šįkart kaip žadintuvas suveikė Rusijos karas Ukrainoje, jis aktualizavo temą.
Šis projektas yra demokratiškas būdas apsiginti nuo demokratiją, žmogiškumą, valstybių, tautų tapatybių, siekiančių naikinti ideologijų ir jų paliktų ženklų.
Pasak P. Kuzmickienės, projektas sudarys prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.
„(...) ne tik šalinti, keisti ženklus, bet ir sustiprinti totalitarinių, autoritarinių režimų sklaidos prevenciją. Kitaip tariant, padės mums ne tik nuimti ženklus, bet ir kalbėti, ką reiškia mums šie ženklai, ką reiškia mūsų valstybei tam tikrų visai neherojiškų asmenybių vardu pavadintos gatvės ar miestų aikštės ir ką mes turime permąstyti ir suprasti šioje istorijoje“, – ketvirtadienį Seime sakė parlamentarė.
Pagal projektą, būtų draudžiama propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas viešuosiuose objektuose juos įamžinant ar atvaizduojant bet kokia forma.
Būtų draudžiamas tokių režimų simbolių, informacijos apie juos, susijusių asmenų, organizacijų, įvykių, datų įamžinimas.
Projekte išskirta, kad nebūtų galima įamžinti ir atvaizduoti aktyviai okupacinėse politinėse, karinėse, represinėse struktūrose veikusių asmenų, organizacijų, įvykių ar datų, susijusių su Lietuvos 1940–1941 metų ir 1944–1990 metų sovietinėmis okupacijomis bei 1941–1944 metų nacistine okupacija, šių okupacijų įtvirtinimu ir represijomis.
Anot projekto, sprendimą dėl viešųjų objektų pripažinimo propaguojančiais totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas priimtų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro direktorius. Medžiagą apie konkrečius objektus jam suteiktų savivaldybių institucijos, o speciali Seimo nutarimu sudaryta tarpžinybinė komisija parengtų savo išvadas.
„Pagrindinį sprendimą priims iš profesionalių, ekspertinių žinių turinčių asmenų istorikų sudaryta komisija. Ji padės apsispręsti ir savivaldybėms, kurios lūkuriuoja arba nežino, arba stokoja žinojimo apie tai, kokios erdvės vis dėlto tvarkytinos jų miestuose ir miesteliuose. Ta komisija, man atrodo, yra stiprus šio projekto akcentas“, – sakė P. Kuzmickienė.
Gavęs Genocido centro direktoriaus sprendimą, kad kuris nors konkretus objektas neatitinka šio įstatymo reikalavimų, jo valdytojas turėtų jį pašalinti arba pakeisti ne vėliau kaip per tris mėnesius.
Minėti draudimai negaliotų muziejams, archyvams, bibliotekoms rengiant parodas, informuojant visuomenę apie totalitarinius ir autoritarinius režimus, jų pasekmes, naudojant tokius objektus, informaciją švietimo, mokslo, profesionalaus meno, kolekcionavimo tikslais.
Anot projekto, nusprendus, kad viešojo objekto nereikia pašalinti, jis galėtų būti naudojamas su sąlyga, jog šalia būtų pateikiama objektyvi informacija apie totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų padarinius.
Siūloma, kad įstatymas įsigaliotų nuo šių metų lapkričio 1 dienos.
Dabar Lietuvoje tik numatyta administracinė atsakomybė už tam tikrų totalitarinių ir autoritarinių režimų simbolių demonstravimą, platinimą, propagavimą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
D. Kreivys nesureikšmina oponentų planų inicijuoti jam interpeliaciją: opozicijos toks darbas1
Energetikos ministras Dainius Kreivys nesureikšmina opozicijos pasvarstymų jam inicijuoti interpeliaciją po to, kai nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ paskelbė, kad visi klientų, pasirinkusių fiksuotą kainą, planai bu...
-
G. Nausėda: laukiu grįžtančios iš atostogų I. Šimonytės, šitai nepriimtina ir turi keistis8
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, jog būtina užtikrinti teisinį liberalios elektros rinkos tvarumą. Anot jo, energetikos ministro atsistatydinimas situacijos nepakeistų. ...
-
G. Landsbergis apie migrantų apgręžimą: taip Lietuva apsisaugo nuo hibridinės atakos1
Tiek opozicijos, tiek valdančiųjų gretose pasigirdus kontroversiškoms nuomonėms apie Vidaus reikalų ministerijos siekį įstatymu įteisinti migrantų apgręžimą pasienyje, užsienio reikalų ministras kritikuojančius ragina pateikti tinkamesniu...
-
G. Landsbergis apie siūlymą uždrausti verslo ryšius su Rusija: nežinau, kaip tai įgyvendinti5
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis abejoja, kad parlamentaro Raimundo Lopatos siūlymą įstatymu uždrausti verslo ryšius su Seimo teroristine valstybe paskelbta Rusija būtų galima pritaikyti praktikoje. Ministras tikina kol kas &sca...
-
Opozicija: nuo režimo bėgantiems baltarusiams beveik neįmanoma gauti humanitarinių vizų2
Nuo Aliaksandro Lukašenkos režimo bėgantys baltarusiai į Lietuvą gali patekti tik nelegaliai, humanitarinės Lietuvos vizos jiems neišduodamos, teigia Baltarusijos opozicijos atstovai. ...
-
Siūloma naujovė Seime: slapto balsavimo rezultatus skaičiuotų elektroninė sistema5
Siūloma keisti slapto balsavimo organizavimo tvarką Seime, atsisakant balsų skaičiavimo grupės paslaugų ir popierinių balsalapių. ...
-
Baltarusijos aktyvistė: per dvejus metus mes dar nepasiekėme savo rezultatų3
Praėjus dvejiems metams po suklastotų valdžią uzurpavusio ir autoritarinį režimą sukūrusio Aliaksandro Lukašenkos rinkimų, Baltarusijos opozicijos atstovė Veronika Cepkalo teigia, kad politinių kalinių skaičius šalyje nuolat didėja ...
-
V. Čmilytė-Nielsen: šiandien Baltarusijos kelias į Europą eina per Kyjivą2
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad prieš dvejus metus Lietuvos žmonės su viltimi žvelgė į Baltarusiją. ...
-
G. Nausėda su VAT vadovybe aptars valstybės vadovų apsaugą3
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį lankysis Vadovybės apsaugos tarnyboje (VAT) ir aptars valstybės vadovų apsaugą. ...
-
Lietuvoje bus paminėtos antrosios prezidento rinkimų Baltarusijoje metinės12
Antradienį Vilniuje ir Klaipėdoje bus minimos antrosios pilietinį aktyvumą Baltarusijoje paskatinusios prezidento rinkimų metinės. ...