- Benas Brunalas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Laikinai ministro pirmininko pareigas einantis Saulius Skvernelis tvirtina manąs, kad Lietuvos ir Lenkijos santykiai į valdžią grįžus konservatoriams bus sugadinti. Šią poziciją darbą Vyriausybėje baigiantis S. Skvernelis išsakė komentuodamas antradienį prasidėsiantį Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos darbo vizitą Lietuvoje.
„Tikėtina, kad taip ir bus. Juo labiau kad taip ir būdavo esant dešiniųjų valdžiai Lietuvoje“, – Seime žurnalistams sakė premjeras.
„Tokiu atveju mes būsime tiesiog unikalūs. Baigiame susipykti su latviais. Konservatoriai, dar neatėję į valdžią, išsiuntinėjo laiškus ir grasinimus latviams ir kitoms kaimyninėms valstybėms. Kadangi neturime jokių santykių su Rusija ir Baltarusija, tai beliko susipykti su lenkais ir būsime kaip pilėnai, supami kaimynų, su kuriais nebendraujame. Tad rizikų yra“, – aiškino S. Skvernelis.
Kadangi neturime jokių santykių su Rusija ir Baltarusija, tai beliko susipykti su lenkais ir būsime kaip pilėnai, supami kaimynų, su kuriais nebendraujame.
Laikinai premjero pareigas einantis S. Skvernelis labai skeptiškai vertino kritiką, tenkančią Lenkijai dėl žmogaus teisių varžymo, griežtinant abortų įstatymą. Galiausiai S. Skvernelis Varšuvos ir Briuselio ginčus keliantį teisės viršenybės klausimą pavadino „propagandine kliše“. Pasak jo, prieš pradedant Lenkijai reikšti šiuo atžvilgiu kritiką, reikėtų įsigilinti ir į pačią situaciją.
„Kalbant apie Lenkiją, aš siūlau, kurie žino kelias frazes – „teisės viršenybė“, pasigilinti (...) Vien tik naudodami propagandinę klišę, „teisės viršenybė“, mes toli nenueisime“, – sakė S. Skvernelis.
Panašiai jis komentavo ir Lenkijoje didžiulius protestus sukėlusį sprendimą dar labiau sugriežtinti įstatymą dėl abortų.
„Dėl tų protestų, kurie vyksta dėl galimai moterų teisę ir apsisprendimą pažeidžiančių (įstatymų – ELTA) Lenkijoje vėlgi... Nėra viena pusė teisi. Yra tiek vienos, tiek kitos pusės argumentai. Galbūt reikia išklausyti. Matyt, ir turėsime progą išklausyti Lenkijos prezidento poziciją (...) Negalima vien liesti propagandines klišes ir pasakyti, kad mes dabar paimsime propagandinę gaidą ir ją taikysime. Pagalvokime, kas mums yra Lenkija, kas mums yra Latvija, kai kitų kaimynų nebėra. Ar mes norime likti vieni?“, – retoriškai klausė S. Skvernelis.
G. Landsbergis: klausimus dėl žmogaus teisių kelsime
Savo ruožtu konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis kiek anksčiau žurnalistams teigė, kad Lietuvos politikai šią savaitę vyksiančiuose susitikimuose su Lenkijos prezidentu A. Duda turėtų išsakyti savo poziciją dėl žmogaus teisių principų kaimyninėje šalyje.
„Manau, kad ir šiandien vykstančiuose pokalbiuose bus atkreiptas dėmesys Lenkijos prezidento, kad Lietuva nėra akla ir neapsimeta akla, kad tam tikros problemos žmogaus teisių srityje egzistuoja. Valstybė, kuri kelia aukštus reikalavimus žmogaus teisių esantiems kaimynams, turiu galvoje Baltarusiją, turėtų tokius taikyti ir sau“, – sakė G. Landsbergis.
Manau, kad ir šiandien vykstančiuose pokalbiuose bus atkreiptas dėmesys Lenkijos prezidento, kad Lietuva nėra akla ir neapsimeta akla, kad tam tikros problemos žmogaus teisių srityje egzistuoja.
Kartu politikas pažymėjo, kad Lenkija visuomet išliks Lietuvos strateginė partnerė.
„Lenkija Lietuvai yra strateginė partnerė. Buvo ir bus. Čia yra mūsų saugumo akmuo, ant kurio mes statome savo šalies saugumą, taip pat mūsų energetinės nepriklausomybės akmuo. Šito akmens nejudino iki šiol jokia valdžia, ir aš tikiuosi, kad būsima valdžia šito nepadarys“, – sakė jis.
Į Lietuvą antradienį darbo vizito atvyksiantį Lenkijos prezidentą A. Dudą šalies aktyvistės pasitinka protestuodamos. Visuomeninė piliečių iniciatyva Moterų teisių judėjimas Lietuvoje teigia rodysiąs solidarumą su Lenkijos moterimis, protestuojančiomis dėl kaimyninėje valstybėje dar labiau sugriežtinto abortų įstatymo.
ELTA primena, kad spalio mėnesį Lenkijos Konstitucinis tribunolas nusprendė, kad nėštumo nutraukimas vaisiaus apsigimimo atveju prieštarauja Konstitucijai. Vadinasi, abortas yra teisėtas tik išžaginimo, kraujomaišos atvejais ir kai motinos sveikatai ir gyvybei gresia pavojus. Nuo tos dienos šalyje rengiami masiniai protestai. Tokį Lenkijos KT sprendimą pasmerkė Europos Taryba.
Moterų teisių gynimo grupės apytiksliai skaičiuoja, kad 80–120 tūkst. Lenkijos moterų per metus dėl nėštumo nutraukimo vyksta į užsienį. Lenkijoje moterys patiria sunkumų net ir tais atvejais, kai nėštumo nutraukimas yra teisėtas. Nemažai gydytojų atsisako nutraukti nėštumą religiniais pagrindais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Landsbergis reiškia solidarumą su „Rusijos šnipus“ išsiuntusia Čekija32
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis reiškia solidarumą su Čekija, pranešusia apie išsiunčiamus Rusijos diplomatus, siejant juos su Rusijos žvalgyba ir sprogdinimu šalyje. ...
-
Kritiškai įvertino „valstiečių“ svarstymus trauktis iš derybų: trūksta argumentų ir kantrybės8
Nacionalinio susitarimo dėl švietimo projektą rengiančių partijų atstovai kritiškai vertina Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) gretose pasigirdusius ketinimus trauktis iš šios iniciatyvos. Tiek opozicinei soc...
-
Įvertino „valstiečių“ lyderių susikirtimus: juda išsiskiriančiais kursais13
Šią savaitę tarp opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio viešoje erdvėje pasirodė kilusios įtampos. Trintys atsirado dėl to, kad S. Skvernelis parei&scaro...
-
„Valstiečiai“ galvoja apie dar vieną pasitraukimą12
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. ...
-
Baltijos ir kitų NATO šalių pratybos „Open Spirit 2021“ vyks Suomių įlankoje2
Pirmadienį prasidės bendros Baltijos ir kitų NATO šalių karinės pratybos „Open Spirit 2021“ („Atvira dvasia 2021“), jos šiemet vyks Estijos teritoriniuose vandenyse – Suomių įlankoje, pranešė Kra&scaro...
-
G. Nausėda šeštadienį praleido sodindamas medžius: per keletą valandų – 10 tūkst. sodinukų26
Šalies prezidentas Gitanas Nausėda kartu su žmona Diana prisijungė prie miškasodžio ir kartu su komanda per kelias valandas pasodino apie 10 tūkst. medelių. ...
-
B. Nemcovo skvere įvyko akcija prieš Rusijos agresiją Ukrainoje27
Šeštadienį Vilniuje, priešais Rusijos ambasadą esančiame Boriso Nemcovo skvere, maždaug 50 žmonių dalyvavo palaikymo akcijoje Ukrainai, prie kurios sienų pastarosiomis savaitėmis itin suintensyvėjo Rusijos karinių pajėgų veiksm...
-
Lietuvos ir Lenkijos prezidentai paragino Rusiją atitraukti pajėgas nuo sienos su Ukraina9
Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda bei Andrzejus Duda (Andžejus Duda) penktadienį paragino Rusiją nedelsiant atitraukti karines pajėgas nuo sienos su Ukraina. ...
-
Į URM iškviestas ambasadorius: išreikštas Lietuvos nepritarimas Rusijos politikai9
Penktadienį į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos Federacijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas, kuriam buvo išsakytas Lietuvos nepritarimas dėl Rusijos vykdomos užsienio politikos ir žmogaus teisių pažeidimų. ...
-
I. Šimonytė: siūlymas ilginti skiepų pertrauką – kontroversiškas, bet svarstomas4
Siūlymas ilginti pertrauką tarp „Pfizer“ skiepų dozių nuo koronaviruso yra kontroversiškas, bet argumentai už ir prieš tokį sprendimą yra vertinami, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...