- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį vetavo vadinamąjį nacionalinių sankcijų įstatymą.
Šalies vadovas siūlo Seimui vienodus ribojimus nustatyti ir Rusijos, ir Baltarusijos piliečiams.
Prezidentūros pranešime atkreipiamas dėmesys, kad priimtu įstatymu siekiant užtikrinti Lietuvos nacionalinio saugumo ir užsienio politikos interesus nustatomos septynios skirtingos ribojamosios priemonės, keturios jų taikomos ir Rusijos, ir Baltarusijos piliečiams, o trys – tik Rusijos piliečiams.
„Prezidentas pritaria įstatymo tikslui taikyti ribojamąsias priemones Rusijos ir Baltarusijos piliečiams dėl šių valstybių vykdomos karinės agresijos prieš Ukrainą, tačiau pažymi, kad nėra jokio pagrindo nustatyti skirtingą teisinį reguliavimą dviejų valstybių agresorių piliečiams, ir siūlo abiejų valstybių piliečiams taikyti vienodas ribojamąsias priemones“, – teigiama pranešime.
Prezidento nuomone, ir įgyvendindama užsienio politiką, ir nacionalinėje teisėje Lietuva turi nuosekliai laikyti principinės nuostatos – kad ir Rusija, ir Baltarusija Ukrainos atžvilgiu yra šalys agresorės.
„Lietuvoje puikiai suprantame, kad karas prieš Ukrainą, kurį Rusija jau antrus metus kariauja kartu su savo sąjungininke Baltarusija, taip suartino abi agresores, jog jos abi kelia grėsmę ne tik savo kaimynams, regionui, bet ir visai Europai kaip vieningas militarizuotas, neapykanta alsuojantis teritorinis darinys“, – pranešime spaudai cituojamas G. Nausėda.
Lietuvoje puikiai suprantame, kad karas prieš Ukrainą, kurį Rusija jau antrus metus kariauja kartu su savo sąjungininke Baltarusija, taip suartino abi agresores, jog jos abi kelia grėsmę ne tik savo kaimynams, regionui, bet ir visai Europai kaip vieningas militarizuotas, neapykanta alsuojantis teritorinis darinys.
Anot jo, abiejose šiose valstybėse yra režimų nepalaikančių ar net jiems besipriešinančių žmonių, tokius asmenis Lietuva pasirengusi priimti.
„Tačiau Lietuvos nacionalinio saugumo požiūriu nėra jokio pagrindo skirtingam Baltarusijos ir Rusijos piliečių vertinimui“, – tvirtino valstybės vadovas.
Pagal G. Nausėdos siūlymą, Lietuva metus nepriimtų ne tik Rusijos, bet ir Baltarusijos piliečių prašymų išduoti leidimą laikinai gyventi šalyje, išskyrus kai dėl to tarpininkauja Vyriausybės įgaliota institucija arba šie piliečiai jau turi išduotą vizą, leidimą gyventi Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje.
Be to, į Lietuvą per išorinę ES sieną atvykstantiems baltarusiams, kaip ir rusams, būtų taikomas individualus papildomas išsamus patikrinimas dėl jų atvykimo keliamos grėsmės šalies nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, viešajai politikai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams.
Šis ribojimas negaliotų asmenims, turintiems leidimą gyventi ES, Šengeno zonos valstybėse, turintiems vizą, diplomatams, atvykstantiesiems dėl humanitarinių priežasčių, transporto įmonių darbuotojams.
Pagal prezidento siūlymą, leidimų gyventi Lietuvoje neturintys rusai ir baltarusiai negalėtų metus įsigyti nekilnojamojo turto.
G. Nausėda įstatymą siūloma papildyti dar viena sankcija. Anot jo, Rusijos ir Baltarusijos piliečiai, kurie teismų būtų pripažinti kaltais dėl tarptautinių sankcijų ar ribojimo priemonių pažeidimo, būtų laikomi keliančiais grėsmę nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai ir žmonių sveikatai.
Pasak Prezidentūros, tai leistų paprasčiau panaikinti jiems išduotas nacionalines vizas, leidimus gyventi Lietuvoje, palengvintų tokių asmenų išsiuntimą.
Seimas balandžio pradžioje priėmė Ribojamųjų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą nustatymo įstatymą.
Be jau minėtų nacionalinių sankcijų, nuo šių metų gegužės pradžios iki kitų metų gegužės rusai ir baltarusiai negalės įvežti į Lietuvą ir iš jos išvežti ukrainietiškų grivinų, nebus priimami jų prašymai dėl elektroninio rezidento statuso, Lietuvos vizų išdavimo, jeigu dėl jų netarpininkaus Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
Švelnesnių ribojimų baltarusiams prašė Vilniuje gyvenanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.
Migracijos departamento duomenimis, šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno beveik 49 tūkst. Baltarusijos piliečių. Didelė jų dalis atvyko, kad išvengtų Aliaksandro Lukašenko režimo represijų po 2020 metų masinių demonstracijų reikalaujant laisvų ir demokratinių rinkimų.
Nacionalinių sankcijų įstatymas priimtas, nes gegužės pradžioje baigia galioti Seimo nutarimas dėl nepaprastosios padėties įvedimo Rusijos ir Baltarusijos pasienyje. Jame numatyta dalis į įstatymą perkeltų ribojimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LŽP pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė
Neparlamentinės Lietuvos žaliųjų partijos (LŽP) pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė. ...
-
VRK panaikino „čekiukų“ byloje nuteistos Birštono tarybos narės Zdanavičienės mandatą1
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino „čekiukų“ byloje kalta pripažintos Birštono savivaldybės tarybos narės Dainos Zdanavičienės mandatą. ...
-
V. Tutkus išėjo iš krikščioniškosios demokratijos partijos: pasirinko kitą5
Laikinai Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijai (LKDP) vadovavęs Valdas Tutkus grįžo į Lietuvos regionų partiją. ...
-
Parlamentinės partijos iškėlė kandidatus į Joniškio, Jonavos bei Panevėžio merus
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Panevėžio miesto, Joniškio bei Jonavos rajonų merų rinkimams, parlamentinės šalies partijos savivaldybėse jau iškėlė savo kandidatus. Tarp politinių jėgų atstovų – partijų skyri...
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje9
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente12
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras5
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros13
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada8
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...