Prezidentui Gitanui Nausėdai trečiadienį patvirtinus Vyriausybę be „Nemuno aušros“ siūlytų aplinkos ir teisingumo ministrų, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako nematantis šalies vadovo nusistatymo prieš šios politinės jėgos kandidatus.
„Ne, tikrai nemanau, kad čia nusistatymas prieš „Nemuno aušrą“. (...) Ministro pozicija yra tokia šiek tiek daugiau viską apimanti, nes tu siauroje savo profesinėje srityje gali būti labai stiprus, bet ministrui tenka didesnės atsakomybės už pakankamai plačią sritį“, – žurnalistams sakė parlamento vadovas.
Į aplinkos ministrus siūlytas Gamtos tyrimų centro vadovas Sigitas Podėnas, į teisingumo ministrus – buvęs Kalėjimų tarnybos vadovas Virginijus Kulikauskas.
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas sakė šių dviejų kandidatų į ministrus prezidentui neteikęs, nes per pokalbius su šalies vadovu išryškėjo tam tikras pretendentų „kompetencijų arba profilio ribotumas“.
„Man atrodo, kad visi ministrai šansą turėjo vienodą, bet ne visiems pavyko vienodai gerai pristatyti. Tai turbūt labai nenustebino, bet yra dar laiko iki tol, kol bus tvirtinama Seime Vyriausybės programa. Manau, kad dar du kandidatai į labai svarbias pozicijas bus atrasti“, – sakė S. Skvernelis.
Tai, jog kandidatai netiko prezidentui, o ne premjerui, patvirtino „aušriečių“ lyderis Remigijus Žemaitatis. Jis teigė ketinantis į aplinkos, teisingumo ministrus teikti viceministrais projektuotus asmenis.
S. Skvernelis tai vadino ne dažnu, bet normaliu procesu. Pasak jo, kandidatai turintys aukštas kompetencijas konkrečiose temose gali būti puikiais viceministrais.
A. Širinskienė nesureikšmina atmestų dviejų „aušriečių“ kandidatūrų į ministrus: iš koalicijos trauktis tikrai neketiname
Į Ministrų kabinetą nepatekę du „Nemuno aušros“ siūlyti kandidatai dar nereiškia, kad tokiu būdu bandoma išprašyti R. Žemaitaičio vedamą partiją iš valdančiosios daugumos, teigia viena iš „aušriečių“ lyderių Agnė Širinskienė. Pasak jos, politinei jėgai kilusios problemos deleguojant ministrus į G. Palucko Vyriausybę yra tik laikini nesklandumai. Tad, pažymi politikė, minčių apie pasitraukimą iš koalicijos – tikrai nėra.
„Dėl tokių kandidatų tvirtinimo sunkumų iš koalicijos trauktis tikrai neketiname. Išprašyti mus kitais būdais, mums patiems nesitraukiant, nėra jokių teisinių galimybių“, – Eltai sakė A. Širinskienė.
„Suprantame, kad reikia dirbti, suprantame, kad būna laikinų nesklandumų, suprantame, kad yra parengta Vyriausybės programa, kuri tikrai atitinka ir mūsų lūkesčius. Tad kandidatų tvirtinimo istoriją suprasčiau kaip laikinus nesklandumus“, – sakė parlamentarė.
Bet kuriuo atveju, tikino A. Širinskienė, „Nemuno aušros“ atstovai palaiko ryšį su Prezidentūra.
„Bendradarbiavimas su Prezidentūra yra. Mes su ja lygiai taip pat bendradarbiaujame ir tariamės. Nematau jokių priežasčių, kad kažkas galėtų būti kitaip nei yra“, – sakė ji.
Visgi, pripažino politikė, nereikėtų atmesti, kad į aplinkos bei teisingumo ministrus siūlytos pavardės buvo atmestos vadovaujantis subjektyviais kriterijais.
„Nedalyvavus pokalbiuose sunku pasakyti, ar tai buvo labai subjektyvu, ar nebuvo subjektyvu. Bet ten, kur yra žmogiškas elementas, visada atsiranda vertinimo kriterijai, kurie gali būti subjektyvūs“, – sakė A. Širinskienė.
Nežinau, kiek tą ruletę suksime, bet gal po šio pateikimo viskas išsispręs.
R. Žemaitaitis: ruletę suksime toliau
„Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis sako gerbiantis prezidento Gitano Nausėdos sprendimą patvirtinti nepilną Vyriausybės kabinetą. Politikas nemano, kad tai susiję su asmeniais šalies vadovo nusistatymais prieš jo vadovaujamą partiją. Anot jo, dekrete nepristatytos dviejų „aušriečių“ pavardės bus pakeistos iki tol viceministrais planuotais politikais.
„Natūralu, kai susitiko premjeras su prezidentu ir buvo išsakyti klausimai, ar visose srityse ministrai yra stiprūs. Dėl teisingumo ministro buvo pasakyta, kad šiek tiek yra per siaura klasifikacija, matyt, turėtų labiau technokratiškas būti. Dėl aplinkos apsaugos ministro man labai labai gaila, kad žmogus, kuris turi tokią patirtį, nepraeina. Tačiau tai yra prezidento sprendimas ir jį reikia gerbti“, – žurnalistams trečiadienį tikino R. Žemaitaitis.
„Netikiu, kad tai asmeninis dalykas. Nelabai norėčiau, kad taip būtų. (...) Sudėtinga atsakyti“, – sakė jis, paklaustas, ar nemano, jog dviejų „Nemuno aušros“ siūlytų ministrų nepatvirtinimas galėtų būti susijęs su asmeniniais prezidento nusistatymais.
R. Žemaitaičio teigimu, atmesti kandidatai gali tapti viceministrais, o ministerijoms vadovauti bus skiriami iki šiol šias pareigas turėję eiti kandidatai.
„(Į Vyriausybę – ELTA) bus pateikti kiti kandidatai, tie, kurie turėjo būti viceministrais. Nežinau, kiek tą ruletę suksime, bet gal po šio pateikimo viskas išsispręs“, – vylėsi jis.
Naujieji ministrai Seime turėtų prisiekti kitą savaitę, kai bus patvirtinta Vyriausybės programa.
Ministrus skiria ir atleidžia prezidentas premjero teikimu.
Prezidentas G. Nausėda yra klaida pavadinęs sprendimą į valdančiąją koaliciją pakviesti „Nemuno aušrą“, kurios lyderis teisiamas dėl neapykantos kurstymo prieš žydus. Jis teigė itin atidžiai vertinsiąs šios partijos kandidatus į ministrus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Auštrevičius apie Trumpo inauguraciją: Rusijos karas prieš Ukrainą neįvardytas pagrindiniu iššūkiu
Tai, kad savo inauguracijos į Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentus dieną Donaldas Trumpas neskyrė dėmesio Rusijos Ukrainoje sukeltam karui, rodo, kad naujasis JAV vadovas nelinkęs iškart griebtis šios problemos sprendimo, sako Eur...
-
Politologai Trumpo kalboje išsakytas tezes vadina dviprasmiškomis
Inauguracinę 47-ojo Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo kalbą įvertinę politologai sako, kad jų nenustebino joje išsakytos tezės, nes dauguma jų buvo girdimos dar rinkimų kampanijos metu. ...
-
Prisiekus Trumpui, ES ambasadorė Neliupšienė sako besikoncentruojanti į pozityvą
Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguraciją gyvai stebėjusi Europos Sąjungos (ES) ambasadorė JAV Jovita Neliupšienė sako, kad Bendrija siekia koncentruotis į pozityvius bendradarbiavimo su būsimąja administracija...
-
Budrys: Ukrainos taikos derybose Europa turi visą teisę būti girdima
Berlyne viešintis užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Europa turi teisę būti girdima Ukrainos taikos derybose. ...
-
Nausėda sveikina Trumpą: užsiminė apie naujausius Lietuvos įsipareigojimus gynybos finansavimui34
Pirmadienį prasidedant naujajai JAV prezidento Donaldo Trumpo kadencijai, Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda sveikina naująjį Vašingtono lyderį ir tikina – respublikono lyderystė gali paskatinti NATO šalis skirti daugiau lėšų g...
-
Skvernelis su Seimo delegacija vieši Ukrainoje, susitiko su parlamento vadovu
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis su delegacija pirmadienį vieši Ukrainoje, kur susitiko su šios šalies parlamento vadovu Ruslanu Stefančuku. ...
-
Bagdonas sureagavo į jam pateiktus įtarimus: esu šiek tiek nustebęs1
Teisėsaugai pateikus įtarimus „čekiukų“ byloje, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas stebisi, kodėl antrą kartą yra tiriamas už tą patį nusižengimą. ...
-
Bagdonui pateikti įtarimai „čekiukų“ byloje
Teisėsauga pateikė įtarimus Seimo nariui liberalui Andriui Bagdonui „čekiukų“ byloje, BNS pirmadienį patvirtino Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). ...
-
Morkūnaitė-Mikulėnienė įvardijo rizikas, jei partijai ims vadovauti Kasčiūnas (interviu)6
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimuose dalyvaujanti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė partijai žada nuoseklumą. Pasak jos, tai ir yra pagrindinė konservatorių stiprybė, padėjusi politinei jėgai i&sc...
-
Kubilius: tiek laukti negalima4
Europos Sąjungos (ES) valstybių narių išlaidos gynybai neturėtų būti įtraukiamos į Mastrichto kriterijais apibrėžtą 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) biudžeto deficitą, sako Europos gynybos komisaras Andrius Kubilius. ...