- Dainora Karklytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Spalvingas ir įtemptas politikoje lapkričio mėnuo vis dėlto neįnešė didelių permainų į partijų reitingų lentelę. Nors „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtina nesureikšminąs rekordiškai nepalankių reitingų jo vedamai partijai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) toliau lieka už palankiausiai vertinamų partijų trejetuko.
Jei artimiausiu metu vyktų rinkimai į Seimą, didžiausią Lietuvos gyventojų palaikymą turėtų toliau lyderės pozicijos neužleidžianti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), parodė lapkričio mėnesį vykusios apklausos duomenys. Šiai partijai palankumą deklaravo 17,3 proc. apklausos respondentų. Tuo tarpu spalio mėnesį tokių buvo 15,6 proc.
Kaip rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ lapkričio 14-27 dienomis atliktos apklausos duomenys, partijų reitingai pastarąjį mėnesį kito nežymiai – paklaidos ribose. Kiek daugiau nei dešimtadalis apklaustų gyventojų balsuotų už Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP). Gintauto Palucko vadovaujamus socialdemokratus šiuo metu palaiko 13 proc. piliečių. Prieš mėnesį LSDP palaikymas siekė 12,5 proc.
Trečioje reitingų lentelės vietoje atsidūrė Darbo partija. Viktoro Uspaskicho vedamus „darbiečius“ teigia palaikantys 9,1 proc. rinkėjų. Darbo partija savo rėmėjų dalį pastarąjį mėnesį išlaikė nepakitusią – spalį už šią partiją buvo pasiryžę balsuoti 9 proc. apklaustųjų.
Ketvirtoje vietoje partijų reitingų lentelėje, paskutinių apklausų duomenimis, jau antrą mėnesį iš eilės rikiuojasi LVŽS, turinti 8,3 proc. palaikymą. Prieš mėnesį R. Karbauskio vedamai partijai paramą deklaravo 7 proc. respondentų.
Toliau rikiuojasi 3,9 proc. apklaustųjų palankiai vertinama Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (partijos palaikymas prieš mėnesį siekė 4,6 proc.), Liberalų sąjūdis (šiuo metu – 3,9 proc. palankių vertinimų, prieš mėnesį buvo 4,4 proc.), taip pat Tvarkos ir teisingumo partija, už kurią balsuoti šiuo metu būtų pasiryžę 3,4 proc. apklaustųjų. Prieš mėnesį šiai partijai palankumą reiškė 3,1 proc. respondentų.
Už „tvarkiečių“ nugarų – buvusio Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko vadovaujama Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai). Šiuo metu ją palankiai vertina 3 proc., o prieš mėnesį šią partiją remiančių respondentų buvo 1,5 proc.
Kiek daugiau nei 2 proc. respondentų balsuotų už „socialdarbiečius“ (palaiko 2,4 proc., prieš mėnesį buvo 1,6 proc.), parlamentarės Aušrinės Armonaitės vedamą Laisvės partiją (atitinkamai 2,2 proc. ir 1,8 proc.) bei Seimo nario Naglio Puteikio pirmininkaujamą Lietuvos centro partiją (2,1 proc. ir 2,6 proc.).
Trys iš dešimties – 31,4 proc. apklaustų gyventojų nurodė, kad nedalyvautų Seimo rinkimuose arba dar neapsisprendė, kam galėtų atiduoti savo balsą.
A. Ramonaitė: vargu ar sugrįš į populiarumo viršūnę
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorė Ainė Ramonaitė sako mananti, kad vargu ar „valstiečių“ populiarumas grįš į ankstesnes pozicijas. LVŽS reitingams ateityje, tvirtina ekspertė, turės įtakos ir premjero Sauliaus Skvernelio sprendimai dėl tolesnio likimo politikoje.
„Sunku įsivaizduoti, kad kažkas gali tokio teigiamo nutikti. Paprastai Lietuvos rinkėjai valdančiąsias partijas baudžia, kad ir ką jos bedarytų. Prieš pat finalą gal kažkas ir pasimirš, tačiau pagrindinis klausimas suksis apie Skvernelį“, – Eltai apklausos rezultatus komentavo profesorė.
Premjeras, pasak jos, yra labai svarbus LVŽS reitingams, tad, jam pasirinkus kitos politinės partijos paramą, „valstiečiai“ prarastų daug visuomenėje turimo palankumo.
„Valstiečių“ rėmėjai visgi susideda iš dviejų dalių: vieni yra Skvernelio gerbėjai, o kiti partijos ir Karbauskio gerbėjai. Ir tik dalis jų tarpusavyje persidengia. Jeigu Skvernelis nueitų kažkur kitur – tai gali būti didelis smūgis partijai“, – teigė A. Ramonaitė.
Paprastai Lietuvos rinkėjai valdančiąsias partijas baudžia, kad ir ką jos bedarytų.
Vis dėlto ji priminė VU atliktą tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad daugiausia rinkėjų, susitapatinančių save su konkrečia viena politine jėga, turėjo Tėvynės sąjunga bei LVŽS. Rinkėjų tapatumas su „valstiečiais“, teigia A. Ramonaitė, gali atsispindėti ir šiuose reitinguose, kuriuose, tikėtina, matosi būtent lojalesnės LVŽS grupės rinkėjų palankumas.
„Po Europos Parlamento rinkimų darytas tyrimas atskleidė, kad yra apie 8 procentus (bent jau tuo metu buvo) žmonių, kurie tapatinasi su Valstiečių ir žaliųjų partija. Tai santykinai žiūrint nėra blogai, nes kitos partijos, tarkime, kokie nors liberalai ar „tvarkiečiai“, jie tokių skaičių žmonių, sakančių, kad ši partija yra artima, niekada neturėjo“, – sakė A. Ramonaitė, pabrėždama, kad tokia visuomenės dalis tapatybinį artumą valstiečiams jautė net po nesėkmingų EP rinkimų.
Tuo tarpu vertindama Darbo partijos sugrįžusį populiarumą bei poziciją lyderių trejetuke antrą mėnesį iš eilės, VU TSPMI profesorė vis dėlto sako netikinti, kad „darbiečiai“ pasieks geriausius partijos reitingų rezultatus, kuomet ji buvo politikos populiarumo viršūnėje.
„Į savo geriausius laikus nemanau kad jie grįš, bet jie turi potencialų elektoratą. Dalis jo persidengia „Tvarkos ir teisingumo“ partija, kuri po Pakso išėjimo prarado savo veidą. Žodžiu, į „darbiečių“ gerbėjų gretas pereina šis elektoratas, dalis „valstiečių“ ir net socialdemokratų, rusų etninės mažumos žmonės. Darbo partijos sugrįžimas kelia tam tikrą pavojų ir Lenkų rinkimų akcijai, kuriai per kartelę peržengti padėjo rusakalbių balsai. Dabar jie gali atitekti V. Uspaskichui. Kitaip tariant, jie turi natūralią bazę rėmėjų, taip pat jie turėjo plačias struktūras ir daug narių. Ir nesvarbu, kad dalis jų buvo tik popieriniai, polinkis vis tiek yra didesnis balsuoti už partiją, kuriai priklausai“, – apibendrino A. Ramonaitė.
Apklausa vyko 2019 m. lapkričio 14 - 27 dienomis. Tyrimo metu apklausta 1000 Lietuvos gyventojų (nuo 18 metų), apklausa vyko 122 atrankos taškuose. Apklaustųjų sudėtis atitinka 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, tautybę, gyvenvietės tipą. Apklaustų žmonių nuomonė rodo 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nuomonę. Tyrimų rezultatų paklaida iki 3 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dvi Europos Parlamento frakcijos skatina „Nemuno aušrą“ pašalinti iš koalicijos17
Europos liaudies partijos ir „Atnaujinkime Europą“ frakcijos Europos Parlamente (EP) penktadienį išplatino pareiškimą, kuriuo ragina išmesti „Nemuno aušrą“ iš valdančiosios koalicijos. ...
-
T. V. Raskevičius sieks išlaikyti Laisvės partijos matomumą ir aktualumą
Naujasis Laisvės partijos pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad pagrindinė jo užduotis yra išlaikyti politinės jėgos matomumą ir aktualumą. ...
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius32
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje16
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis7
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką10
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai5
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina10
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...