- Viktorija Smirnovaitė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Didesnė dalis rudenį Seimo rinkimuose dalyvausiančių politinių jėgų jau paskelbė savo į parlamentą keliamus kandidatus.
Kelių partijų sąrašuose matyti panaši tendencija – į paskutiniąją vietą įrašomos bene ryškiausių partijos veidų pavardės.
Pavyzdžiui, socialdemokratų partijos sąraše 141-uoju tapo „čekiukų“ skandale nuteistas Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašo apačioje – trečias šį pavasarį prezidento rinkimuose likęs advokatas Ignas Vėgėlė.
Regionų partijos paskutiniąja kandidate šiuose Seimo rinkimuose tapo Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė, o Demokratų Sąjungos „Vardan Lietuvos“ 141-uoju numeriu – į Europos Parlamentą (EP) išrinktas buvęs eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Politologas I. Kalpokas: nėra universalaus atsakymo, kodėl
Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) docentas, politologas Ignas Kalpokas sako, kad nors pastaroji tendencija matyti kelių partijų rinkiminėje strategijoje, kiekvieno sprendimo priežastys, greičiausiai, yra skirtingos.
„Man atrodo, kad nepaisant to, kad tai atrodo kaip mada šiuose Seimo rinkimuose, kiekvienas iš šių atvejų turi savo priešistorę ir nemanau, kad yra universalus atsakymas, kodėl 141 numeris staiga tapo tokiu, galima sakyti, prestižiniu“, – Eltai teigė I. Kalpokas.
Pavyzdžiui, socialdemokratų sprendimas už piktnaudžiavimą, dokumentų suklastojimą ar disponavimą suklastotu dokumentu, taip pat turto pasisavinimą nuteistą M. Sinkevičių įtraukti į sąrašo pabaigą rodo partijos poziciją sprendimo atsakomybę dėl Jonavos mero galimo patekimo į Seimą atiduoti rinkėjams, sako I. Kalpokas.
„Jei visgi pasižiūrėtume į socialdemokratus, kurie, galima sakyti, bent jau šiuose rinkimuose davė šią madą, (...) M. Sinkevičiui 141 numeris buvo atiduotas „iš reikalo“ – tarsi parodoma, kad kažkaip reaguojame į teismo sprendimą, bet tuo pačiu nusimetama atsakomybė ir atiduodama rinkėjams“, – sakė politologas.
Tuo metu kiti politikai, Ž. Pinskuvienės ir V. Sinkevičiaus atveju, tarp kandidatų į Seimą apskritai buvo įtraukti kaip sąrašo puošmenos, sako I. Kalpokas.
„Kalbant apie Ž. Pinskuvienę, tai net ir jos rinkėjai, ko gero, supranta, kad ji iš mero pozicijos niekur neis, bet tuo pačiu jos vardas yra labai svarbus sąrašui. Čia tokia galbūt strategija ir galėtų būti – parodyti, kad šita asmenybė pas mus yra, bet tuo pačiu nepažadant jokių konkrečių sprendimų“, – svarsto politologas.
„Dėl demokratų V. Sinkevičiaus prielaida, matyt, yra panaši į Ž. Pinskuvienės atvejį, čia gal kažkokios tendencijos ir esama. Nes jis tikrai neis iš EP į Seimą. (...) Šitoje vietoje jis ateina kaip sąrašo puošmena ir, ko gero, tiesiog primenama, kad tai žmogus būtent iš šitos partijos, bet tuo pačiu siunčiamas signalas, kad turbūt nelabai rimtai jis taikosi į Seimo nario kėdę“, – kalbėjo I. Kalpokas.
I. Vėgėlės atveju, pažymi politologas, tokį LVŽS sprendimą greičiausiai lėmė derybų dėl Seimo rinkimų proceso rezultatai.
„Dėl I. Vėgėlės – manau, kad tai yra derybų proceso rezultatas, kuomet I. Vėgėlė, greičiausiai su pernelyg aukštais savo reikalavimais paleido šansą būti pirmu sąrašo numeriu. Greičiausiai tas pirmasis derybų etapas ir sužlugo, nes I. Vėgėlė, atrodo, daug įsivaizdavo galįs pasiekti po prezidento rinkimų. Paskui, nors kompromisas jau buvo rastas, Ramūnas Karbauskis buvo pažadėjęs pirmą numerį Aurelijui Verygai. Be to, ko gero, tai irgi buvo tam tikras R. Karbauskio jėgos parodymas“, – sakė politologas.
Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 13 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Artėja nauji rinkimai: Šimonytės sprendimas Anušauskui įtakos neturės?
Konservatorių pirmininko posto siekti nusprendęs buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mato poreikį stiprinti decentralizaciją Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje. Kaip leidžia supras...
-
Paviešinta dramatiška Rusijos pilietės istorija sudomino ministrą: gal laikas pokyčiams2
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius su atsakingomis institucijomis žada aptarti leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo tvarką, svarsto galimus pokyčius. ...
-
Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius palieka pareigas: laukia nauji iššūkiai9
Kauno vicemeras Tomas Jarusevičius pirmadienį pranešė paliekantis pareigas. ...
-
Slovakijos premjerui – Gitano Nausėdos kritika: kiek pigi jūsų meilė?12
Prezidentas Gitanas Nausėda kritiškai įvertino Slovakijos premjero Roberto Fico vizitą į Maskvą, kur derėtasi dėl dujų tranzito. Kaip savo socialinio tinklo X paskyroje rašo G. Nausėda, toks R. Fico sprendimas yra priešingas Lietu...
-
Skvernelis nujaučia, kad reikalai blogės: netrukus turėsime didžiulį iššūkį Baltarusijoje
Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuva planuoja dar metams pratęsti nacionalines sankcijas rusams ir baltarusiams. ...
-
Įtakinga socialdemokratė kirto Žemaitaičiui: reikėjo pradžioje apie tai kalbėti2
„Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui užsiminus apie galimybę perrašyti koalicinę sutartį, pareikalaujant teisės jo vadovaujamai partijai teikti Seimo pirmininko kandidatūrą, socialdemokratų atstovė Rasa Budbergyt...
-
Paskelbtas pirmasis kandidatas TS-LKD pirmininko rinkimuose2
Šešių konservatorių skyriaus palaikymo sulaukęs buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sutiko kandidatuoti į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus. ...
-
Šiauliuose – neskelbtas vienos įtakingiausių Europos politikių vizitas1
Šiauliuose sekmadienį lankėsi italų premjerė Giorgia Meloni (Džordža Meloni). ...
-
Šakalienė: turime galimybę „Leopard“ tankus gauti anksčiau, bet reikia pinigų7
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, jog avansą už tankus „Leopard“ sumokėjus jau kitąmet, jie Lietuvą galėtų pasiekti keleriais metais anksčiau. ...
-
Sabučio komandoje – trys viceministrai ir kancleris: koks jų politinis bagažas?
Susisiekimo ministerijoje darbą pradeda nauja viceministrų komanda. Kaip skelbiama pranešime žiniasklaidai, susisiekimo viceministro pareigoms yra skiriami Roderikas Žiobakas, Juras Taminskas ir Julijus Glebovas. ...