Pereiti į pagrindinį turinį

Ministras: jei ES Vilniuje nepasirašys sutarties su Ukraina, kils grėsmė

2013-11-06 20:04
BNS inf.
Linas Linkevičius
Linas Linkevičius / A.Ufarto/BFL nuotr.

Europos Sąjungai (ES) pirmininkaujančios Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus nuomone, pareiškimai apie galimybę pasirašyti ES ir Ukrainos asociacijos sutartį po Vilniaus viršūnių susitikimo gresia apskritai tokio dokumento žlugimu.

"Kai girdžiu balsus, kurie sako, kad sutartį galima pasirašyti vėliau, aš su tuo nesutinku. Jeigu teoriškai tai paprasta, tai praktiškai tai bus labai sunku - per daug rizikos", - sakė jis žurnalistams trečiadienį.

Rizikos veiksniais jis nurodė, pavyzdžiui, laiko veiksnį, taip pat būsimų politinių permainų ES veiksnį (Europos parlamento rinkimai, naujos Europos Komisijos formavimas). Dar vienas rizikos veiksnys - ratifikavimas.

"Labai svarbu, kad po pasirašymo kuo greičiau prasidėtų proceso įgyvendinimas, nes šis veiksnys yra dar svarbesnis (negu pasirašymo veiksnys). Tada matysime, ar bus šis sprendimas vykdomas (integruojamas su ES). Jeigu to nebus, tada skeptikai turės daugiau priežasčių sakyti, kad jie (Kijevas) nevykdo to, kas nuspręsta. Šis procesas yra ilgas ir sudėtingas. Tai (Asociacijos sutarties pasirašymas) tėra tik žaidimo pradžia“, - sakė L.Linkevičius.

Žurnalistų paklaustas apie Ukrainos ir ES laisvosios prekybos zonos suderinamumą su Muitų Sąjunga. L.Linkevičius vėl pabrėžė seniai žinomą ES požiūrį – kad neįmanoma kurti laisvos prekybos zonas su abiem sąjungomis.

"Neįmanoma būti ir Muitų Sąjungoje, ir laisvosios prekybos su ES zonoje, bet tai nereiškia, kad reikia liautis kalbėjus su draugais rytuose. Jei kažkas sako, kad reikia tuos ryšius (su Rusija) nutraukti - tai tik emocijos, tuos santykius turėti ir galima ir neišvengiama", - sakė ministras.

Jis taip pat pažymėjo, kad Rytų partnerėms perspektyva išlieka, ir nurodė Kopenhagos kriterijus.

"Šiuos kriterijus įvykdžiusios šalys įstos į Europos Sąjungą", - sakė L.Linkevičius ir pridūrė, kad labai svarbus yra ir reformų įgyvendinimo procesas.

Lapkričio 28-29 dienomis Vilniuje vyks ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, kurio metu tikimasi pasirašyti ES ir Ukrainos asociacijos ir laisvos prekybos sutartis.

Ukrainos ir ES laisvos prekybos sutartis užkirstų kelią Kijevo prisijungimui prie Rusijos vadovaujamos Muitų sąjungos, kurią Maskva tikisi paversti stipria Eurazijos sąjunga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų