- Justinas Argustas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rugpjūtį beveik niekur nevykusi ir nieko nelankiusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė po mėnesio kaip reikiant padirbės. Jos laukia net keturi svarbūs vizitai. Įspūdingiausias, žinoma, – susitikimas su JAV vadovu.
Istorinis susitikimas?
"Politinis ruduo prasidės istoriniu, šalies saugumui ypač svarbiu vizitu į Jungtines Amerikos Valstijas", – taip iškilmingai išplatintame pranešime Lietuvos prezidentūra apibūdina rugpjūčio 30 d. vyksiantį susitikimą su JAV prezidentu Baraku Obama. Tiesa, D.Grybauskaitė su didžiosios valstybės vadovu bendraus ne viena. Susitikime taip pat dalyvaus Latvijos ir Estijos vadovai.
Tai bus pirmasis oficialus Baltijos šalių ir JAV prezidentų susitikimas po to, kai Lietuva, Latvija ir Estija įstojo į NATO 2004 m. Kaip skelbiama, su JAV prezidentu šalies vadovė aptars bendradarbiavimo stiprinimo galimybes karinio ir energetinio saugumo srityse, Baltijos šalių vaidmenį ES, santykius su Rusija ir Rytų partnerystės šalimis, derybas dėl didžiausio pasaulyje prekybinio susitarimo – ES ir JAV laisvosios prekybos sutarties. Prezidentūra informavo, kad po susitikimo bus paskelbta bendra Baltijos šalių ir JAV prezidentų politinė deklaracija.
Beje, D.Grybauskaitė ir B.Obama jau buvo susitikę 2011-aisiais per Varšuvoje vykusį Vidurio Europos valstybių vadovų susitikimą.
Parodys vietą Rusijai
Kelis dešimtmečius Baltijos šalių užsienio politika besidomintis britų savaitraščio "The Economist" apžvalgininkas Edwardas Lucasas sako, kad pagrindinė priežastis, kodėl Baltijos šalių prezidentai vyksta į JAV, – ne staiga padidėjęs Amerikos susidomėjimas Baltijos šalių reikalais, o aštrus santykių tarp JAV ir Rusijos pablogėjimas.
"Taip pat įdomu tai, kad prezidentas B.Obama keliaus į Stokholmą, kai Rusijoje vyks G 20 susitikimas. Tai tam tikras atsakas į itin nemalonų Maskvos elgesį pastaruoju metu", – teigė jis.
Be kita ko, E.Lucasas įsitikinęs, kad Baltijos šalių prezidentų vizitas Vašingtone taip pat bus labiau parodomojo pobūdžio.
"Nemanau, kad jame bus aptarta kas nors labai svarbaus. Tačiau vizitas yra sveikintinas ir aš dėl to džiaugiuosi", – sakė E.Lucasas.
Gerins įvaizdį
Panašios nuomonės laikosi ir politologas Kęstutis Girnius. "Amerikos įvaizdis blogėja. Dabar toks laikotarpis, kai B.Obamos ir Amerikos populiarumas smukęs, buvo labai didelis Europos valstybių pasipiktinimas, kai sužinota, kaip plačiai buvo šnipinėjama. B.Obamai ir Amerikai naudinga pradėti šnekėtis su tomis šalimis, kurios labiau linkusios juos palaikyti. Baltijos šalys yra kaip tik tos, kurios nuolaidžiau žiūri į Amerikos šnipinėjimą, jausdamos, kad Rusija tikrai ne mažiau tai daro, kad tai būtinas dalykas", – teigė K.Girnius.
Dar vienas motyvas susitikti su Baltijos šalių vadovais, pasak politologo, – oponentų respublikonų demokratams žeriama kritika dėl per didelės jų draugystės su Rusija, kur šiuo metu apsistojęs Edwardas Snowdenas, ir esą per menko dialogo su Europos valstybėmis.
"Dėmesio kreipimas į Baltijos šalis ir į Europą – kaip paskutinė galimybė pasakyti Rusijai: žiūrėkite, jūs su E.Snowdenu tai ir tai darote, bet prisiminkite, kad mes irgi galime ką nors padaryti. Tai yra ir kaip simbolinis kreipimasis, bet šį tą jis reiškia", – įžvelgė K.Girnius.
Bendraus su karaliumi
Išvyka į JAV – ne vienintelė D.Grybauskaitės kelionė. Rugsėjo 12 ir 13 d. Prezidentė su oficialiu vizitu lankysis Briuselyje. Belgijos sostinėje vyks pirmasis šalies vadovės ir naujojo Belgijos karaliaus Philippe’o susitikimas.
Prezidentūra skelbia, kad per šį vizitą Prezidentė taip pat atidarys pagrindinį Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai skirtą kultūros renginį. Be to, rugsėjo 20 d. Prezidentė, kaip ES Tarybai pirmininkaujančios valstybės vadovė, dalyvaus tarptautinėje Jaltos konferencijoje, skirtoje Ukrainos europinėms perspektyvoms aptarti, ir susitiks su Ukrainos Prezidentu Viktoru Janukovyčiumi.
O rugsėjo pabaigoje Lietuvos vadovė Niujorke dalyvaus kasmečiuose Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos debatuose, kurie šiemet skirti paramai besivystančioms valstybėms aptarti.
Lietuva šiemet kandidatuoja į įtakingiausią JT politinę instituciją – JT Saugumo Tarybą. Niujorke Prezidentė taip pat susitiks su buvusia JAV valstybės sekretore Hillary Clinton ir jai įteiks Vytauto Didžiojo ordino Didįjį kryžių, kuris buvusiai diplomatijos vadovei skirtas už nuopelnus stiprinant Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švietimo viceministrais taps ir MRU vicerektorė, ir buvęs Seimo narys3
Švietimo viceministrais taps Mykolo Romerio universiteto vicerektorė studijoms Regina Valutytė bei ministerijos Sporto grupės vadovas, buvęs Seimo narys, socialdemokratas Rolandas Zuoza. ...
-
Kubilius apie Rusijos sabotažus: reikia matyti visą mišką, o ne atskirus medžius16
Didėjant nutrauktų kabelių skaičiui Baltijos jūroje, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad Lietuva jau yra sustiprinusi strateginės elektros jungties su Švedija „NordBalt“ stebėseną. Visgi, anot ministro, stiprinant...
-
Karbauskis turi prognozę valdančiajai koalicijai7
Premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas nėra pajėgus išspręsti valdančiojoje koalicijoje susidariusią situaciją, sako opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis. ...
-
VRK registravo „Nemuno aušrą“ dalyvauti pirmalaikiuose merų rinkimuose
Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) registravo „Nemuno aušrą“ dalyvauti pirmalaikiuose Jonavos, Joniškio ir Panevėžio merų rinkimuose. ...
-
Naujausi reitingai: Žemaitaičio ir socialdemokratų rezultatai skiriasi24
Po spalį vykusių Seimo rinkimų, partijų reitingų lentelėje esminių pokyčių nematyti, o lyderių trejeto pozicijas užima tos pačios politinės jėgos, rodo naujienų portalo delfi.lt užsakymu atlikta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrov...
-
Įvardijo, kiek kainuos kovą vyksiantys trijų merų rinkimai2
Kovo mėnesį numatomi pirmalaikiai tiesioginiai merų rinkimai trijose savivaldybėse kainuos apie 1,3 mln. eurų, BNS informavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
KAM papildė viceministrė ir kancleris6
Ketvirtadienį darbą socialdemokratės Dovilės Šakalienės vadovaujamoje Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) pradėjo viceministrė Orijana Mašalė bei ministerijos kancleris Dainius Ivoškis. ...
-
Pirmiausiai tarsis, kaip keis mokesčius: partnerystės klausimas atidedamas3
Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Laurynas Šedvydis teigia, kad lyčiai neutralios partnerystės klausimas į parlamento pavasario sesijos darbotvarkę nebus įtrauktas. Anot socialdemokrato, šio klausimo ketinama imtis tik po to...
-
Vidaus reikalų ministras baigė formuoti savo politinę komandą1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius baigė formuoti savo politinę komandą – viceministrais paskirti Alicija Ščerbaitė, Gintaras Aliksandravičius ir Vaidotas Jakštas. ...
-
Ignalinos tarybos nariai kaltinami naudojęsi suklastotais čekiais: prieš teismą stos mama ir sūnus1
Panevėžio apygardos prokuratūra baigė tirti ir į teismą perdavė baudžiamąją bylą, kurioje piktnaudžiavimu, sukčiavimu bei suklastotų dokumentų panaudojimu kaltinami Ignalinos rajono savivaldybės tarybos nariai Vykintas Brukštus ir jo mam...