Lietuvai tris Kinijos atstovybės narius paskelbus nepageidaujamais, Pekinas žada atsaką

  • Teksto dydis:

Pekinas pirmadienį perspėjo, kad gali imtis tam tikrų atsakomųjų priemonių prieš Lietuvą, paskelbusią tris Kinijos atstovybės darbuotojus nepageidaujamais šalyje.

„Kinija griežtai smerkia ir griežtai atmeta šiuos neapgalvotus ir provokacinius veiksmus“, – sakoma Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovo pareiškime.

„Kinija ragina Lietuvą nedelsiant nutraukti kenkimą Kinijos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui ir nebekelti sunkumų dvišaliams santykiams“, – priduriama jame.

Penktadienį Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) informavo, kad trys Kinijos atstovai paskelbti nepageidaujamais dėl veiklos, pažeidžiančios Vienos Konvenciją ir Lietuvos teisės aktus.

Kokie konkrečiai veiksmai lėmė tokį sprendimą, ministerija nekomentuoja. Minėti atstovybės darbuotojai Lietuvą turi palikti ne vėliau kaip per savaitę.

Anot URM, be nepageidaujamais paskelbtų pareigūnų, Kinijos atstovybėje šiuo metu yra dar keli darbuotojai.

Dėl jų tolesnio buvimo Lietuvoje galimybių bus sprendžiama artimiausiu metu.

„Lietuva, dėl Vienos konvenciją pažeidžiančių vienašališkų ir neteisėtų Kinijos Liaudies Respublikos veiksmų, Kinijos Liaudies Respublikoje šiuo metu nėra atstovaujama dvišaliu nuolatiniu pagrindu“, – teigia ministerija.

Savo ruožtu Prezidentūra situacijos nekomentuoja.

„Komentarų dėl Kinijos Liaudies Respublikos atstovybės neakredituoto personalo trijų narių paskelbimo persona non grata bei nepriimtinais Lietuvoje kviečiame kreiptis į URM“, – rašoma BNS perduotame Prezidentūros komentare.

URM taip pat tvirtina pasiūliusi Kinijos pusei laikiną sprendimą, kad ši užtikrintų diplomatinės atstovybės pagrindinių konsulinių, vizų ir administracinių funkcijų vykdymo tęstinumą pagal Konvencijos dėl specialiųjų misijų nuostatus.

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo 2021 metais Vilniuje atidarius Taivaniečių atstovybę, nuo tada Pekinas šalyje sumažino diplomatinį atstovavimą, ėmėsi prekybos ribojimų.

Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.

Pekinas, kuris teigia, kad savivaldus Taivanas yra jo teritorijos dalis, pirmadienį apkaltino Vilnių „rimtai pažeidžiant vienos Kinijos principą“.

„Tai kelia rimtų sunkumų dvišaliams ryšiams“, – sakė ministerijos atstovas spaudai.

Be kita ko, praėjusį mėnesį Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai, įskaitant vieną, jungiantį Lietuvą su Švedijos Gotlando sala.

Įtarimų sukėlė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, laivybos svetainių duomenimis, plaukęs virš kabelių kaip tik tuo metu, kai jie buvo pažeisti.

Trečiadienį Lietuva pranešė, kad kartu su Švedija ir Suomija sudaro bendrą grupę, kuri, padedama Eurojusto, ištirs incidentą.

Kinija neigia bet kokią savo atsakomybę šiuo klausimu ir penktadienį pareiškė, kad yra pasirengusi bendradarbiauti su tyrimu.

Normalizuoti santykius su Kinija pastaruoju metu siūlė prezidentas Gitanas Nausėda ir paskirtasis premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Durniukas

Durniukas portretas
Čia tam , kur debilai ir avigalviai. Gal pats begalvis ir smegenų, jei tiki ką delfis rašo? Užsienio spaudos paskaityk, niekas nieko neištyrė dar, gandų lygis...

Išeidami

Išeidami portretas
Dar pasispjaudė,kad liktų daugiau problemų.

tai

tai portretas
ir vėl sugadino vatnykų santykius su kinija
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių