- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasvalio gyventoja įsitikinusi, jog trumpesnė alkoholio prekyba apsprendžia kitos dienos būklę. Tačiau dalies politikų argumentas, kad alkoholio nusipirkęs sekmadienio vakare, pirmadienį nebeišeisi į darbą, neįtikina. Plačiau apie tai – LNK reportaže.
„Tai jeigu pirmadienį vakare asmuo nusipirks gėrimų, tai jis antradienį neateis į darbą, jeigu įsigis antradienį, trečiadienį neateis į darbą“, – sarkastiškai kalbėjo Seimo narys Andrius Bagdonas.
Septyni liberalai registravo įstatymo pataisą ir siūlo alkoholio prekybą sekmadieniais sulyginti su kitomis dienomis. Tai reiškia paskutinę savaitės dieną alkoholio prekybą parduotuvėse prailgėtų penkiomis valandomis.
„Dažnai Lietuvos pajūryje atvykstantys ne tik turistai iš Lietuvos, bet ir iš užsienio, stebisi, kodėl 16 val., atsinešus alkoholinius gėrimus prie kasos, juos prašoma grąžinti. Tai, man atrodo, tikrai mums apčiuopiamos naudos ar rezultato šis perteklinis draudimas nedavė“, – teigė A. Bagdonas.
Alkoholio prekyba sekmadieniais nuo 10 iki 15 val. – kai kam jau susiformavęs įprotis. Kiti sako, kad būtų patogu įsigyti ir vėlesniu laiku.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Buvo paklausta ir verslininkų, ar penkios papildomos valandos smarkiai keistų parduotuvių apyvartą ir alkoholio gamybą.
„Tikrai niekas nepasikeis ir man labiausiai nepatinka nestabilumas. Galbūt tada nereikėjo trumpint, bet šiuo metu nereikia ilgint. Iš esmės, niekas nesikeičia“, – tvirtino „Norfos“ vadovas Dainius Dundulis.
„Sunku pasakyti, ar tas kelių valandų skirtumas kažką reikšmingai galėtų pakeisti. Greičiausiai, kad ne. Nes tai yra vis tiek tam tikros bendros tendencijos, kada ir kokie vartotojai ir ko eina pirkti į parduotuves, kai mes kalbam apie šių produktų segmentą“, – sakė Alkoholinių gėrimų gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka.
Sekmadienis, anot prekybininkų, pati nepelningiausia diena. Dažniausiai žmonės alkoholį įsigyti eina penktadienį vasaros metu arba šeštadienį šaltuoju periodu.
„Šeštadienio ir sekmadienio apyvartas lyginant, yra praktiškai dvigubas skirtumas. Sakysim, šeštadienį dvigubai daugiau prekiaujama negu sekmadienį“, – informavo D. Dundulis.
Prekybos laikas baruose, restoranuose nėra apribotas. Tad bet kuris, kuriam labai jau reikia, gali kuo puikiausiai nueiti ten, nusipirkti ir pavartoti šitų gėrimų.
Prekybos laiką prieš keletą metų sutrumpino „Valstiečių“ valdžia, kai Sveikatos apsaugos ministru buvo Aurelijus Veryga. Sugrąžinus tvarką atgal, jo manymu, lietuvių sveikata nepagerėtų.
„Prekybos laikas baruose, restoranuose nėra apribotas. Tad bet kuris, kuriam labai jau reikia, gali kuo puikiausiai nueiti ten, nusipirkti ir pavartoti šitų gėrimų. Jeigu jau jam tikrai būtinai reikia sekmadienį. Bet tikrai sakau, sveikatos prasme, man būtų labai sunku suprasti, kam tą reiktų daryti“, – mintimis dalijosi Seimo narys A. Veryga.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto duomenys rodo, kad sutrumpinus alkoholio prekybos laiką, sekmadieniais ir pirmadieniais rečiau fiksuojamos vyrų mirtys.
„Sekmadieniai, kuomet įvyko tas valandų sumažinimas, mirtingumas sumažėjo nuo išorinio traumatizmo vyrų tarpe, o pirmadieniais, tas toks truputį uždelstas efektas, sumažėjo mirčių nuo širdies kraujagyslių ligų“, – aiškino Sveikatos tyrimų instituto vadovas Mindaugas Štelemėkas.
Visgi, anot A. Bagdono, tikslių duomenų, kad mirčių ir ligų sumažėjo būtent dėl alkoholio vartojimo, nėra.
Nepaisant sumažėjusio mirtingumo, alkoholio vartojimas vis dar išlieka problema. Vienam penkiolikmečiui ir vyresniam gyventojui tenka dvylika litrų suvartoto alkoholio.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VERT tvirtins kito pusmečio visuomeninę elektros ir dujų kainas1
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ketvirtadienį tvirtins „Igničio“ visuomenines elektros bei dujų kainas vartotojams kitų metų pirmajam pusmečiui. ...
-
Prezidentas – prieš PVM didinimą finansuoti gynybai, nebent atsirastų lengvata maistui3
Prezidentas Gitanas Nausėda žada nepalaikyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo didinimo siekiant auginti gynybos finansavimą, nebent kartu būtų priimtas sprendimas įvesti PVM lengvatą maistui ar kitoms būtinosioms prekėms. ...
-
Penkis prekybos centrus siūloma įpareigoti perduoti dar gerą maistą labdarai3
Penkis didžiausius prekybos centrus ketinama įpareigoti bent vienai labdaros ar paramos organizacijai perduoti netinkančius prekybai, bet dar saugius vartoti maisto produktus, o ne juos utilizuoti. ...
-
Prognozės: Lietuvos BVP kitąmet augs 1,7 proc., 2025 metais – 3,1 proc.3
Lietuvos ekonomika šiemet trauksis 0,4 proc., o 2024 metais ji turėtų augti iki 1,7 proc., prognozuoja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO). ...
-
Saulės elektrinių savininkams – nemalonus siurprizas iš valstybės25
Jau po mėnesio brangsta visi atsiskaitymo būdai už saulės sugeneruotos elektros pasaugojimą ir grąžinimą. Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos vadovu Martynu Nagevičiumi. ...
-
V. Mitalas siūlo rengti Seimo Biudžeto komiteto posėdį gynybos išlaidoms įvertinti3
Seimo vicepirmininkas, Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas siūlo rengti Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdį, kuriame būtų įvertintos Krašto apsaugos ministerijos išlaidos gynybai. ...
-
Vyriausybė griežtina pinigų plovimo prevenciją ir kriptoturto priežiūrą2
Vyriausybė pritarė projektams, kuriais griežtinama pinigų plovimo prevencija ir kriptoturto paslaugų teikėjų priežiūra. Tam dar turės pritarti Seimas. ...
-
Visuomeninė elektros kaina nuo sausio mažės 3,5 proc. iki 21,9 cento5
Vidutinė visuomeninė elektros kaina nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams nuo kitų metų mažėja 3,5 proc., arba 0,8 cento – iki 21,9 cento (su PVM) už kilovatvalandę (kWh). ...
-
Klaipėdoje kils įkainiai būsto nuomotojams?9
Jei Klaipėdos miesto politikai pritars, nuo kitų metų būstus nuomojantys asmenys, norintys ir toliau užsiimti šia veikla, už metinį verslo liudijimą mokės 139 eurais brangiau. Tačiau net ir padidinus įkainį, šis mokestis esą bus pats...
-
Vyriausybė – už mažesnę paramą jaunų šeimų pirmajam būstui3
Vyriausybė siūlo mažinti paramą jaunoms šeimoms įsigyjant būstą ir neteikti jos aplink didžiuosius šalies miestus esančiose savivaldybėse bei kurortuose, taip pat riboti būsto vertę. ...