Laužomos ietys dėl kandidato į Europos Audito Rūmus: tai – ne vienintelis kartas

Po daugiau nei metus trukusių ginčų Vyriausybei ir Prezidentūrai pavyko sutarti dėl Lietuvos ambasadoriaus ES, tačiau, panašu, vis dar tenka ietis laužyti ieškant kandidato į Europos Audito Rūmus. Dabar šį postą užimančio Rimanto Šadžiaus šešerių metų kadencija baigiasi gegužę, o sutarimo, kas užims šias pareigas kadencijai pasibaigus, vis dar nėra.

Viešojoje erdvėje buvo atsidūrusios kelios Vyriausybės ir Prezidentūros svarstytos pavardės. Praėjusių metų pabaigoje kalbėta, kad vienas iš svarstomų kandidatų – Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas. Tačiau vasario mėnesį ELTA skelbė, kad, jos šaltinių žiniomis, premjerė Ingrida Šimonytė prezidentui Gitanui Nausėdai į Europos Audito Rūmus pasiūlė buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo kandidatūrą. Kaip detalizavo informuoti ELTA šaltiniai, viena iš priežasčių, kodėl nuspręsta prezidentui siūlyti būtent tokią kandidatūrą, yra D. Žalimo, kaip teisininko, kompetencijos. Visgi viešojoje erdvėje taip pat svarstyta, kad tokia kandidatūra jau užprogramuota nesėkmei –  esą prezidentas G. Nausėda turi įvairių priežasčių D. Žalimo kandidatūrai nepritarti.

Panašu, kad sutarimo dėl šių kandidatūrų G. Nausėdai ir I. Šimonytei nepavyko rasti. Tą leido suprasti ir pati Vyriausybė. Ir, kaip pažymi premjerės atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė, tai yra ne vienintelis kartas, kada Prezidentūrai ir Vyriausybei sunkiai sekasi derinti kandidatūras.

„Tai ne vienintelis kartas, kai kandidatūras derinti sekasi sunkiai, tačiau tikimės, kad galiausiai pavyks tai padaryti. Premjerė mano, kad siūlyti Lietuvos kandidatūrą į Europos Audito Rūmus yra jos prerogatyva“, – Eltai perduotame komentare teigė premjerės atstovė.

„Apie kandidatūras komentarų neteikiame, kol jos nesuderintos“, – pridūrė ji.

Kandidato pavardę žadėjo pavasario sesijos pradžioje

Vasario mėnesio pradžioje Vyriausybė teigė, kad Lietuvos kandidatą į Europos Audito Rūmus tikimasi pateikti kovo 10 d. prasidedančios Seimo pavasario sesijos pradžioje.

Europos Audito Rūmus sudaro po narį iš kiekvienos valstybės narės, primena ELTA. Išrinktas kandidatas paskiriamas šešerių metų kadencijai. Svarbiausias Audito Rūmų uždavinys – tikrinti, ar teisingai vykdomas ES biudžetas.

Kaip numato Lietuvos įstatymai, Vyriausybė, prezidentui pritarus, siūlydama kandidatus į Audito Rūmų narius konsultuojasi su Seimu.

Prezidentūra nesupranta Vyriausybės paaiškinimų dėl įstrigusio kandidato į Europos Audito rūmus derinimo

Prezidentūra tvirtina, kad šalies vadovas neigiamai vertina susiklosčiusią situaciją ir faktą, jog Vyriausybė iki šiol nepateikė Seimui kandidato į Europos Audito Rūmus.

„Prezidentas neigiamai vertina susiklosčiusią situaciją ir faktą, kad Vyriausybė iki šiol nepateikė Seimui kandidato į Europos Audito rūmus. Juo labiau kad tvirtinimo procedūra yra pakankamai ilga, joje dalyvauja tiek Lietuvos Respublikos Seimas, tiek Europos Parlamentas. Sunku suprasti, kodėl delsiama ir kalbama apie menamus derinimo sunkumus“, – teigiama prezidento patarėjo Tomo Beržinsko Eltai perduotame komentare.

Pasak jo, galima kandidatūra į Europos Audito Rūmus buvo aptarta prieš kelis mėnesius. Daugiau detalių patarėjas nepateikė. T. Beržinskas tik priminė, kad tokiai kandidatūrai yra keliami konkretūs profesiniai reikalavimai.

„Galimą kandidatūrą su premjere Prezidentas aptarė jau prieš kelis mėnesius. Jokių pavardžių šiame etape neįvardinsime, tai būtų nekorektiška. Galima tik priminti, kad kandidatams į Audito Rūmus yra keliami tam tikri profesinės ir darbinės patirties reikalavimai (...). Prezidentas palaiko stipriausią ir labiausiai reikalavimus atitinkantį kandidatą“, – pridūrė jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių