- DNM inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje vyksta riaušių prie Seimo byla. Panašus teismas – dėl Kapitolijaus šturmo – ir Jungtinėse Valstijose. Amerikiečiai jau skelbia nuosprendžius riaušių lyderiams – įkalinimas beveik dvidešimčiai metų. Tuo metu Lietuvoje net teoriškai gresiančios bausmės – kelis kartus švelnesnės. Kaip teigia LNK, teisininkai įsitikinę – didelė dalis teisiamųjų apskritai išvengs belangės.
Tai, kas prieš porą metų įvyko Jungtinėse valstijose, vadinama vienu didžiausių išbandymų amerikiečių demokratijai. Rinkimus pralaimėjęs Donaldas Trumpas paskelbė neva rinkimai – pavogti ir pakvietė rėmėjus prie įstatymo leidžiančio Kapitolijaus. Netrukus Kapitolijus šturmuotas. Daugiau nei 2 tūkst. riaušininkų nusiaubė amerikiečių demokratijos simbolį.
„Turime apsispręsti, kokia tauta būsime: ta, kuri politinį smurtą priims kaip normą ar šalimi, kurioje leisime rinkimų pareigūnams griauti teisėtai išreikštą piliečių valią?“ – klausė JAV prezidentas Joe Bidenas.
Prieš teismą stojo per 1000 riaušininkų. Lyderiai jau išgirdo bausmes. Vienos kraštutinių dešiniųjų grupuotės lyderis įkalintas aštuoniolikai metų. Kitos grupės vadas – septyniolikai, nors prokurorai prašė įkalinti 33 metams.
Advokatas sako, kad bausmės – per griežtos.
„Akivaizdu, kad nuosprendžiai yra reikšmingi ir tai nuvilia. Mūsų nuomone, vyriausybė persistengė“, – sakė vieno iš riaušininkų advokatas Normas Pattisas.
Tais pačiais metais riaušės vyko ir Vilniuje prie Seimo.
Lietuvoje teisiami 87 riaušių dalyviai. Jiems net teoriškai gresiančios bausmės – kelis kartus švelnesnės nei Amerikoje. O daugelis gali išvis išvengti su laisvės atėmimu susijusių bausmių.
„Jeigu teismas pripažins kaltais, manau, kad daugeliu atveju realus laisvės atėmimas nebus skiriamas“, – įsitikinęs advokatas Raimundas Jurka.
Didžioji dalis Lietuvoje teisiami dėl dalyvavimo riaušėse ir pasipriešinimo pareigūnams. Už tai griežčiausia bausmė – šešeri metai kalėjimo. Teismas dažnai skiria ne maksimalią, o vidutinę bausmę. Jei asmuo teisiamas pirmą kartą, įkalinimo stengiamasi išvis neskirti.
„Matyt, politikų, visuomenės toks požiūris, tokia valia. Kaip žinia, įstatymus, tame tarpe ir Baudžiamuosius kodeksus, tiek Europoje, tiek Amerikoje, priiminėja politikai“, – situaciją aiškino advokatas Darius Raulušaitis.
Jungtinėse valstijose teisiama ne tik dėl dalyvavimo riaušėse, bet ir pasikėsinimo į valstybės santvarką.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Tai dar vienas atvejis, kai labai aiškiai matosi, kad Lietuvoje nusikaltimai prieš valstybę nėra vertintini kaip rimti nusikaltimai. Netgi jei Baudžiamajame kodekse yra įrašytos griežtos bausmės, teismų praktika rodo, kad jos niekada nėra taikomos“, – pastebėjo tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas.
Lietuvoje prokuratūra skelbė, kad vienas asmuo teisiamas dėl raginimų pažeisti Lietuvos suverenitetą. Už tai grėstų dar daugiausiai penkeri metai kalėjimo. Anot teisininkų, Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, teisme įrodyti kaltę sunkiau nei Amerikoje.
„Skiriasi įrodinėjimas, kadangi pagal europinę teisinę sistemą privaloma įrodyti, kad 100 proc. buvo taip, kaip prokuratūra teigia savo kaltinimuose. Visos abejonės aiškinamos kaltinamojo naudai“, – paaiškino D. Raulušaitis.
Jungtinėse valstijose prisiekusieji nusprendžia, ar jiems atrodo, kad asmuo kaltas. Ir amerikiečių teisėjai, skirdami bausmę, turi daugiau laisvės.
„Už kai kurias nusikalstamas veikas nenustatomas net maksimalus bausmės dydis. Teisėjas gali net paskirti bet kokio ilgumo laisvės atėmimo bausmę“, – tikino D. Raulušaits.
Tai dar vienas atvejis, kai labai aiškiai matosi, kad Lietuvoje nusikaltimai prieš valstybę nėra vertintini kaip rimti nusikaltimai.
Anot teisininkų, riaušių prie Seimo byloje, griežtų bausmių nereikėtų tikėtis ir dėl to, kad Lietuvoje beveik nėra tokių bylų praktikos. Ir tai, anot R. Jurkos, naudinga teisiamiesiems.
„Kuomet nėra tos praktikos, arba yra, bet, tarkime, tam tikrų įvykių teisės vertinimas nepasiekė aukščiausio teismo, tai tokiu atveju teismas, matyt, irgi nenori perlenkti lazdos“, – svarstė R. Jukna.
Koordinavę neramumus prie Seimo, drąsiai jaučiasi ir teisme. Teismo salėję išsirengę – esą per karšta, demonstruoja tatuiruotes su svastikomis. Nors numatoma atsakomybė ir už nepagarbą teismui.
„Kita vertus, teismas, organizuodamas procesą, turėtų irgi būti šiek tiek aktyvesnis, jeigu reikia – griežtesnis“, – siūlė D. Raulušaitis.
Anot teisininko R. Jurkos, galbūt po šios bylos bus daugiau diskusijų, ar teisininkus, politikus ir visą visuomenę tenkina, kaip yra kovojama su bandymais šturmuoti teisėtai rinktą valdžią.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Automobiliuose pareigūnai aptiko galimai narkotinių medžiagų1
Anykščių rajone automobilyje penktadienio vakarą rasta galimai narkotinių medžiagų. ...
-
Vilniuje vyras smurtavo prieš nepilnametę
Penktadienio vakarą sostinėje vyras smurtavo prieš moterį ir nepilnametę, praneša Policijos departamentas. ...
-
Po policininkų klausimų vyras išsitraukė ginklą ir pradėjo juo grasinti1
Tauragėje penktadienio naktį vyras grasino ginklu pas jį į namus atvykusiems policijos pareigūnams. ...
-
Sukčius iš įmonės pasisavino daugiau nei 82 tūkst. eurų1
Vilniaus apskrities policija penktadienį gavo pranešimą apie iš įmonės apgaule pasisavintus 82 tūkst. eurų. Įtariamasis ieškomas. ...
-
Sukčiai ir toliau savinasi tautiečių pinigus: įspūdingą sumą išviliojo per pokalbių programėlę7
Iš trijų moterų aferistai apgaulės būdu išviliojo daugiau nei 135 tūkst. eurų, praneša Policijos departamentas. ...
-
Kraupi vyro egzekucija: pirma įstūmė į upę, vėliau nuvežė į mišką8
Penktadienio popietę Alytaus rajone du vyrai sumušė ir grasino kitam vyrui. ...
-
„Čekiukų“ byloje kaltinimų sulaukęs Alytaus politikas: jaučiuosi kalamas prie kryžiaus5
„Čekiukų“ byloje kaltinimų sulaukęs Alytaus rajono tarybos narys, ugniagesiu dirbantis Danielius Jakubavičius teigė kaltės nepripažįstantis ir besijaučiantis taip, lyg būtų kalamas prie kryžiaus. ...
-
Panemunės gyventojas terorizuoja žmones: prašoma pagalbos14
Bendruomenės ir kultūros svetainėje „Kinas „Panemunė“ informuojama apie Kaune, Panemunėje, vykstančius nemalonius įvykius. Nuo jų pavargę įrašo autoriai kreipiasi pagalbos ir į gyventojus. ...
-
Dėl Vyžinto „čekiukų“ bylos neviešo nagrinėjimo teismas spręs po prokuroro išaiškinimo
Seimo nariui Ramūnui Vyžintui pakartotinai prašant jo civilinę „čekiukų“ bylą nagrinėti neviešai, teismas dėl to spręs gavęs ikiteisminį tyrimą kontroliuojančio prokuroro išaiškinimą. ...
-
Vandens buteliukus į teisėją mėtę kaltinamieji sulaukė bausmės1
Kaltinamieji, metę vandens buteliukus į Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėją Ingą Štuopienę, nubausti laisvės atėmimu. ...