- Augustas Stankevičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos verslui kylantys iššūkiai eksportuojant prekes į Kiniją nėra susijusios su Pekino ir Vilniaus diplomatiniu ginču, sako Kinijos laikinasis reikalų patikėtinis Lietuvoje Qu Baihua (Čiu Baihua).
„Nemanau, kad verslui problemos kilo dėl politinių priežasčių. Taip jau kartais nutinka. Jei verslui kyla problemų, jis turi teisę kreiptis į atsakingas Kinijos institucijas“, – žurnalistams trečiadienį sakė diplomatas.
Qu Baihua teigimu, šiuo metu Lietuvos verslui Kinijos muitinėje neturėtų kilti problemų.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad Vilnius savo veiksmais prarado Kinijos verslininkų pasitikėjimą ir pagarbą, todėl natūralu, kad bendradarbiavimas gali tapti vis sunkesnis.
Lietuvos verslininkai prieš kelias savaites pranešė negalintys eksportuoti prekių į Kiniją dėl to, jog šalies muitinėse sistemose nebeliko Lietuvos valstybės.
Jie teigia, kad kilus Lietuvos ir Kinijos diplomatiniam ginčui eksportas į šalį apsunko ir dėl kitų priežasčių.
Oficialių sankcijų neplanuoja
Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai prieš kurį laiką laišku įspėjo Vyriausybę, jog dėl Pekino veiksmų vokiečių investuotojams gali tekti uždaryti gamyklas Lietuvoje, jei nebus rastas „konstruktyvus sprendimas atkurti Lietuvos ir Kinijos ekonominius santykius“.
Prekybos rūmai skundėsi, jog su Lietuvos įmonėmis bendradarbiaujantis verslas negali tęsti pradėtų investicinių projektų, nes nebegauna reikalingų komponentų. Taip pat baigtų gaminių, kuriose yra Lietuvoje pagamintų dalių, nebegalima gabenti į Kiniją.
Jei verslui kyla problemų, jis turi teisę kreiptis į atsakingas Kinijos institucijas.
Qu Baihua teigė apie tai sužinojęs iš žiniasklaidos. Jis pabrėžė, kad nėra jokių oficialių įrodymų, jog šios problemos yra politiškai angažuotos, tačiau dar kartą pakartojo, kad verslas gali nenorėti bendradarbiauti, nes Lietuva pakirto pasitikėjimą.
Remdamasi anoniminiais šaltiniais, naujienų agentūra „Reuters“ rašė apie tai, jog Kinija spaudžia Vokietijos automobilių dalių milžinę „Continental“ nebenaudoti jos gamykloje Lietuvoje pagamintų komponentų.
Pasak Q. Baihua, Kinija neketina Lietuvai pritaikyti ekonominių sankcijų. Laikinasis reikalų patikėtinis taip pat teigė, kad Lietuva savo problemas bando permesti Europos Sąjungai ir paimti Bendriją įkaitais.
Problema – santykiai su Taivanu
Pasak diplomato, daugiausia problemų Pekino ir Vilniaus ginče kelia Taivaniečių atstovybės pavadinimas. Qu Baihua teigimu, kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė.
Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.
„Leidžiant Taivanui atidaryti savo vardo atstovybę, Lietuva remia Taivano režimą ir taivaniečių separatistines jėgas, – kalbėjo diplomatas. – (Taivaniečių atstovybės pavadinimas – BNS) sukuria klaidingą įspūdį, jog yra viena Kinija ir vienas Taivanas.“
Jis kelis kartus pakartojo, jog pakeitus atstovybės pavadinimą būtų galima deeskaluoti susidariusią situaciją.
Vis dėlto Lietuvos politikai, anot diplomato, Kinijos prašymų negirdi.
„Vaikų žaidimai“
Kinija Lietuvos atstovybę Pekine neseniai pasiūlė pavadinti Reikalų patikėtinio biuru (Office of the Charge d‘Affaires). Dėl to ambasados laikinoji reikalų patikėtinė Audra Čiapienė buvo atšaukta konsultacijoms.
Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad Pekine neliko Lietuvos diplomatų, o konsulinės paslaugos bus teikiamos nuotoliniu būdu.
Lietuva mūsų neįspėjo, kad atšaukia visus diplomatus, – Tai vaikų žaidimai, o ne diplomatija.
Qu Baihua teigė, kad Lietuvos paprasčiausiai buvo paprašyta pakeisti ambasados pavadinimą, kad jis atitiktų realią diplomatinę situaciją, tačiau dėl to buvo sukelta dirbtinė panika.
„Lietuva mūsų neįspėjo, kad atšaukia visus diplomatus, – sakė jis. – Tai vaikų žaidimai, o ne diplomatija.“
Kinijos atstovas patikino, kad dėl to Lietuvos diplomatų padėtis Kinijoje nepasikeis, Pekinas ir toliau yra įsipareigojęs užtikrinti jų diplomatinę neliečiamybę.
Vizos vėl išduodamos
Kinija lapkričio pabaigoje buvo sustabdžiusi vizų išdavimą Lietuvoje. Pekinas tuomet nurodė, kad išdavimas stabdomas dėl techninių priežasčių.
Tą pakartojo ir Qu Baihua, pridūręs, kad šis sprendimas buvo priimtas dėl to, jog Kinijos ambasadą pervadinus į Reikalų patikėtinio biurą vizų išdavimui nebuvo tinkamai pasiruošta.
„Vizos vėl išduodamos. (...) Buvo kilę techninių problemų“, – sakė diplomatas.
Pasak jo, vizas lietuviai vėl gali gauti jau maždaug dvi savaites.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
KAM: Lietuva ieško galimybių remti Ukrainą papildoma ginkluote
Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius ketvirtadienį dalyvavo Danijos sostinėje Kopenhagoje vykusioje paramos Ukrainai konferencijoje, kur pabrėžė, kad Lietuva vis dar ieško galimybių remti Ukrainos kariuomenę papildoma ...
-
Latvija ir Estija traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija2
Latvija ir Estija ketvirtadienį pranešė, jog traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija, iš kurio pernai pasitraukė ir Lietuva. ...
-
G. Landsbergis patvirtino politikos gaires stiprinti diasporos ryšiui su Lietuva4
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis patvirtino artimiausių dvejų metų veiksmų planą dėl diasporos politikos, juo bus siekiama stiprinti išeivių ryšius su tėvyne. ...
-
Prezidentas susitikime su VERT pirmininku: tegul vartotojai atlieka savo pasirinkimą laisvai6
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį susitiko su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininku Renatu Pociumi. Pokalbyje buvo aptarta padėtis elektros rinkoje, jos liberalizavimo procesas, vartotojų interesų gynimas. ...
-
Patarėjas: valstybė galėtų kompensuoti iki 150 kWh, siūlo neversti pasirašyti sutarčių1
Valstybei nuo kitų metų mokant naujas subsidijas gyventojams už elektrą, siūloma nustatyti jos suvartojimo limitą, iki kurio būtų kompensuojama, sako prezidento vyriausiasis patarėjas. Pasak Jaroslavo Neverovičiaus, trečiojo elektros rinkos liberali...
-
A. Armonaitė apie pokyčius ministerijoje: esu įsitikinusi, kad J. Neliupšienė sustiprins URM darbą5
Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės džiaugiasi, kad jos komandą palikusi viceministrė Jovita Neliupšienė nusprendė grįžti į diplomatinę tarnybą Užsienio reikalų ministerijoje. Mat, įsitikinusi ministrė, J. Neli...
-
A. Kubilius: Kremlius padeda Vakarams15
Europarlamentaras Andrius Kubilius sako, kad karą Ukrainoje sukėlęs Kremlius pats padeda Vakarams išsivaduoti nuo priklausomybės rusiškoms dujoms. ...
-
Siūlo įtvirtinti naują pilietybės netekimo pagrindą12
Pilietybės įstatyme siūloma įtvirtinti naują pilietybės netekimo pagrindą: už asmens veiksmus, sukeliančius grėsmę Lietuvos, regiono ir valstybių sąjungininkių saugumui, už grėsmę keliančios valstybės palaikymą. ...
-
Ekonomikos ir inovacijų viceministrę J. Neliupšienę pakeis K. Žemaitis2
Ekonomikos ir inovacijų viceministru skiriamas ministrės patarėjas Karolis Žemaitis, kuris pakeis Jovitą Neliupšienę, grįžtančią į diplomatinę tarnybą Užsienio reikalų ministerijoje. Viceministrai keisis rugsėjo mėnesį. ...
-
URM viceministrais taps J. Survila ir J. Neliupšienė
Nuo rudens Užsienio reikalų ministerijoje (URM) pradės dirbti du nauji viceministrai – Jonas Survila ir Jovita Neliupšienė, nauja politikos direktorė Inga Stanytė-Toločkienė. ...