I. Šimonytė laiške EK priminė apie Astravo AE grėsmę

 • Teksto dydis:

Premjerė Ingrida Šimonytė penktadienį išsiuntė laišką Europos Komisijos (EK) pirmininkei Ursulai von der Leyen (Urzulai fon der Lajen) ir vykdančiajam vicepirmininkui Valdžiui Dombrovskiui, kuriame primenama apie nesaugios atominės elektrinės Baltarusijoje keliamą grėsmę regionui ir Europos Sąjungai (ES).

Laiške premjerė pabrėžė, kad Baltarusija neįgyvendino ES patvirtintų branduolinės saugos rekomendacijų, todėl Astravo atominė elektrinė (AE) yra nesaugi ir negali pradėti veikti, pranešė Vyriausybės kanceliarija.

I. Šimonytė taip pat paragino ES neskirstyti šių rekomendacijų į svarbias ir mažiau svarbias, nes klaidos ar nelaimės atveju, pasekmės būtų dramatiškos

„Branduolinės saugos klausimu kompromisų negali būti, todėl svarbu įgyvendinti visas be išimties rekomendacijas. Negalime milijonų žmonių sveikatos ir gyvybės aukoti vardan politinių kompromisų su režimu, kurį Europos Sąjunga pripažįsta kaip neteisėtą“, – pabrėžė premjerė.

I. Šimonytė laiške atkreipė dėmesį, kad Baltarusijos pusė gali siekti pasinaudoti rekomendacijomis paskelbdama, kad elektrinė yra saugi, todėl ES ekspertų vizitai turi vykti ir ateityje. Anot premjerės, šie vizitai yra vienintelė galimybė stebėti, ar ir kaip Baltarusija įgyvendina rekomendacijas.

Laiške EK vadovybei taip pat priminta apie gruodžio mėnesio Europos Vadovų Tarybos priimtą sprendimą dėl nesaugios Astravo AE. Jame prašoma išnagrinėti galimas priemones neleisti elektrai iš nesaugių branduolinių jėgainių patekti į ES.

„Tikiuosi, kad Europa Komisija šį sprendimą įgyvendins pilna apimtimi ir laiku, o jos pastangos bus nukreiptos į tai, kaip tai padaryti, o ne, ar tai galima padaryti“, – teigė I. Šimonytė.

Laiške Vyriausybės vadovė taip pat informavo apie tai, kad Lietuva sieks peržiūrėti ankstesnės Vyriausybės sutartą elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodologiją. Metodologija turėtų įsigalioti tik po to, kai bus patvirtinta veikianti kilmės garantijų sistema.

„Gruodžio pabaigoje kartu su Latvijos ir Estijos Vyriausybių vadovais sutarėme, kad po Astravo atominės jėgainės paleidimo, elektra iš Baltarusijos negalės patekti į Baltijos šalių rinką ir ja negalės būti prekiaujama. Taip pat įsipareigojome pagreitinti darbą dėl visų bendrų priemonių, kurios užtikrintų, kad elektra iš Baltarusijos į Baltijos šalių rinką nepateks nei tiesiogiai, nei per bet kurią kitą šalį“, – pabrėžė I. Šimonytė.

Laiške taip pat dėkojama už paramą įgyvendinant Lietuvai ir regionui strategiškai svarbius energetikos projektus.

Baltarusijos Energetikos ministerija trečiadienį pranešė, kad Astravo AE pirmasis blokas pasiekė nominalią 1170 megavatų elektros ir 3200 MW šilumos galią, todėl tęsiami statiniai ir dinaminiai bandymai, jie turėtų trukti 15 dienų, per tą laiką reaktorių planuojama sustabdyti.

Pirmąjį AE reaktorių pramoniniu būdu planuojama pradėti naudoti šių metų pirmąjį ketvirtį, o antrąjį reaktorių tikimasi įjungti 2022 metų pirmąjį pusmetį.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad Astravo AE statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Minskas atmeta kritiką.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gal kas galėtų parašyti

Gal kas galėtų parašyti portretas
šitai Šimonytei laišką ir priminti kaip ji su kompanija išnuomojo SDT laivą, ar bent jau kaip su Grybu ir Kubilu įveikinėjo, Lietuvos žmonių sąskaita, garsiąją krizę?

jo, grėsmė didžiulė

jo, grėsmė didžiulė portretas
simonytė prabudo po penktadienio, apsičiupinėjo, akurat, pelekas ant pečių užaugęs ir uodega styro žemiau juostos nugaros pusėj - bėda...teko laiškeliu paverkšlenti, juk medikai nedirba, kas pagražins ir naujas grožybes pašalins iki trečiadienio posėdžio?

bl pirksi

bl pirksi portretas
tu ta elektra net pyškės.Tik vietoj to kad pirktum tiesiai iš Batkos imsi iš penkių tarpininkų grandinės ir mokėsi tiek kiek pasakys. Kaip kad dabar su SDT
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių