- Ramūnas Jakubauskas, BNS; Paulina Levickytė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) antradienio pavakarę atvyko į Ruklą susitikti su NATO bataliono kovinės grupės vadovybe ir joje tarnaujančiais prancūzų kariais.
Atvykęs į Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomąjį pulką, E. Macronas kartu su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda pasisveikino su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, šalia stovinčiais Lietuvos kariais, prancūzų delegacijos atstovais, iš įvykio vietos pranešė BNS korespondentas.
Vėliau Prancūzijos vadovas kartu su Lietuvos prezidentu pasisveikino su rikiuotėje stovinčiais Prancūzijos ir Lietuvos kariais.
Aikštėje taip pat buvo išrikiuoti keli prancūzų kovinės technikos vienetai.
Netrukus po oficialios priėmimo ceremonijos Prancūzijos vadovas išėjo pasikalbėti su kariais akis į akį už uždarų durų.
Prancūzų kariai: didelė garbė sutikti prezidentą
Rukloje tarnaujanti 36-ejų prancūzų karė, leitenantė Lora sako, kad E. Macroną sutikti yra didelė garbė.
„Didelė garbė kiekvienam vyrui ir kiekvienai moteriai, tarnaujančiai kovinėje grupėje. Tai kažkas, ko nedarome labai dažnai, todėl didelė garbė jį sutikti čia, kur taip sunkiai dirbame“, – BNS sakė prancūzų karė.
„Aš labai dėl to džiaugiuosi“, – pridūrė ji.
Prancūzų karė į Lietuvą atvyko rugpjūtį ir bus čia trumpiau nei kiti prancūzų kariai – tris mėnesius, tačiau, anot moters, laikas Lietuvoje – ypatingas.
„Myliu jūsų šalį, nors ir negaliu dažnai daryti to, ką norėčiau, tačiau iš to, ką mačiau, galiu pasakyti, kad jūsų šalis labai graži, maistas – nuostabus ir žmonės taip pat yra fantastiški“, – teigė leitenantė Lora.
33-ejų seržantas majoras Abdulas – prezidentą E. Macroną sutiks pirmą kartą, nors Lietuvoje – ne pirmoji jo misijų stotelė, karys anksčiau tarnavo Vokietijoje, Belgijoje, Graikijoje ir Libane.
„Tai bus didelis malonumas mums (...) Tai bus pirmas kartas“, – žurnalistams sakė prancūzų karys.
Jis Lietuvoje praleis visą rotacijos laiką ir teigė esantis pasiruošęs lietuviškai žiemai.
„Oras – puikus, esame pasiruošę žiemai. Dirbu vadavietėje sistemų administratoriumi, pratybose nedalyvauju“, – kalbėjo jis.
Dėl saugumo prancūzų kariai negali atskleisti savo pavardžių.
NATO bataliono kovinėje grupėje šiuo metu tarnauja 300 prancūzų karių, jie į Lietuvą pusės metų rotacijai atvyko šių metų liepą.
Jie atsivežę penkis tankus „Leclerk“ ir 15 pėstininkų kovos mašinų „VBCI“.
Jau ketvirtasis Prancūzijos karių kontingentas
Tai jau ketvirtasis Prancūzijos karių kontingentas, kuris prisijungė prie NATO atgrasymo ir kolektyvinės gynybos priemonių stiprinimo Baltijos šalyse – NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupių Lietuvoje ir Estijoje veiklos. Pastarąjį kartą savo karius kovinei grupei Lietuvoje Prancūzija buvo atsiuntusi 2018 metais.
Nuo 2017 m. pradžios Lietuvoje veikiančią NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę sudaro daugiau nei 1200 karių. Jai vadovauja Vokietija, o karius kovinei grupei taip pat yra skyrę Nyderlandai, Norvegija, Čekijos Respublika, Belgija, Islandija ir Liuksemburgas.
Lietuva ir Prancūzija bendradarbiauja gynybos srityje
Kaip skelbia KAM, šalys intensyviai bendradarbiauja įvairiais formatais: per NATO, Europos Sąjungą, dvišalio ir bendradarbiavimo pagrindu, kitais būdais. Prancūzija yra viena aktyviausių NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse dalyvių. Šią misiją šalis vykdė jau aštuonis kartus: penkis kartus – iš Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose, dukart – iš Estijos, vieną – iš Lenkijos.
Šalys bendradarbiauja tarptautinių operacijų kontekste, kur vienas geriausių Lietuvos bendradarbiavimo su Prancūzija karinių operacijų srityje pavyzdžių – Lietuvos indėlis į Prancūzijos nacionalinę operaciją „Sangaris“ Centrinėje Afrikos Respublikoje. Kaip konkrečią Lietuvos paramą Prancūzijai galima laikyti Lietuvos karių dalyvavimą tarptautinėse operacijose ir misijose Malyje (EUTM Mali) ir Centrinėje Afrikos Respublikoje (EUTM RCA), taip pat – Jungtinių Tautų operacijoje Malyje MINUSMA.
Palaikant strateginį dialogą vyksta Lietuvos ir Prancūzijos gynybos ministerijų ir kariuomenių pareigūnų susitikimai, rengiami Prancūzijos ir Baltijos šalių seminarai gynybos srityje.
Taip pat plėtojamas karinis bendradarbiavimas per dvišales ir daugiašales karines pratybas. Ypač aktyvus bendradarbiavimas vyksta karinio rengimo srityje – Lietuvos karininkai siunčiami mokytis į Prancūzijos karines mokymo įstaigas, rengiami manai tarp Lietuvos ir Prancūzijos karo akademijų ir mokslinių tyrimų centrų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žemaitaitis: klausimo apie pasitraukimą iš koalicijos šiuo metu nebeliko
Partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia, kad klausimo apie traukimąsi iš valdančiosios koalicijos „aušriečių“ gretose nebeliko. ...
-
Žemaitaitis: „Nemuno aušra“ kovą spręs dėl dviejų Seimo vicepirmininkų kandidatūrų1
„Nemuno aušros“ vadovybė kovo pradžioje spręs, ką deleguoti į Seimo vicepirmininkus Agnei Širinskienei traukiantis iš šios pozicijos ir paliekant „aušriečius“, o Remigijaus Žemaitaičio neteikia...
-
Šakalienė Hagoje: NATO turi sutarti dėl bent 3 proc. gynybai10
Hagoje viešinti krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė trečiadienį dalyvaudama keturšaliame susitikime su Nyderlandų, Latvijos ir Estijos kolegomis pabrėžė, kad NATO sąjungininkių finansavimas gynybai turėtų siekti b...
-
Skvernelis: JAV sprendimas – praeitos Vyriausybės nesėkmės ženklas4
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus apie dirbtinio intelekto lustų eksporto ribojimą, kuris taikomas ir Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tokį sprendimą vertino kaip praeitos Vyriausybės vykdytos užsienio politikos ...
-
Skvernelis mano, kad teisėsauga turėtų susidomėti „Teltonikos“ įkūrėjo istorija2
„Teltonikos“ įkūrėjui Arvydui Paukščiui detaliau papasakojus apie galimus buvusios Vyriausybės ir politikų bandymus kenkti jo įmonių grupei, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis mano, kad situacija turėtų pasidomėti kompetentingos...
-
Pasakė, kada planuojamas kai kurių Lietuvos politikų vizitas į JAV2
Kovo mėnesį planuojamas Seimo vicepirmininko Juozo Oleko, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) bei Užsienio reikalų komiteto (URK) narių vizitas į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). ...
-
Buvusi SAM kanclerė tapo KAM vienos iš grupių patarėja2
Buvusi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė tapo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) patarėja, BNS nurodė ministerija. ...
-
KT vertins, ar prezidentas galėjo patvirtinti ne visos sudėties Palucko Vyriausybę2
Konstitucinis Teismas (KT) priėmė nagrinėti opozicijos skundą, ar prezidentas gali patvirtinti ne visos sudėties Ministrų kabinetą. ...
-
Apie Žemaitaičio ir Širinskienės skyrybas: bus vėl intrigų7
Remigijus Žemaitaitis liko ne tik be partinių ministrų, bet ir be Agnės Širinskienės. Antradienį ryte ji išėjo pas Saulių Skvernelį į „Vardan Lietuvos“ frakciją. Dabar ji tikisi, kad „Santa Barbaros“ gyvenime bu...
-
Vilniaus rajono savivaldybė atnaujino administracijos struktūrą
Vilniaus rajono savivaldybė praneša, kad siekiant geriau atliepti šio rajono gyventojų lūkesčius ir teikti jiems kokybiškesnes paslaugas, nuo sausio 1 d. pradėjo veikti naujai suformuota administracijos struktūra. Kaip nurodo savival...