- Ramūnas Jakubauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda sako su Ukrainos prezidentu Volodymiru Zelenskiu nekalbėjęs apie įtakingų ukrainiečių susitikimą Vilniuje, tačiau žada tai aptarti ateityje.
Šalies vadovas nuotoliniu būdu su V. Zelenskiu ir Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (Andžejumi Duda) kalbėjo ketvirtadienį.
„Vakar apie tai nekalbėjome, kadangi susitikimas buvo skirtas 30-ties metų Ukrainos nepriklausomybės datai paminėti, nes tiek Lenkija, tiek Lietuva, kaip žinote, prieš 30 metų pripažino Ukrainos nepriklausomybę“, – žurnalistams Šalčininkuose sakė G. Nausėda.
„Bendraujame pakankamai intensyviai ir manau, kad turėsime progą pakalbėti apie tai, kas čia buvo Lietuvoje, ir atvirai pasiaiškinti tam tikras aplinkybes“, – pridūrė jis.
BNS paklaustas, ar jam žinoma, kokiu tikslu Lietuvos sostinėje lankėsi turtingiausias Ukrainos oligarchas Rinatas Achmetovas, jis atsakė nenorintis leistis į detales, kol to neaptarė su V. Zelenskiu.
Bendraujame pakankamai intensyviai ir manau, kad turėsime progą pakalbėti apie tai, kas čia buvo Lietuvoje, ir atvirai pasiaiškinti tam tikras aplinkybes.
„Aš nenoriu eiti į detales, kol su prezidentu neturiu susitikimo, skirto būtent šiai temai“, – teigė Lietuvos vadovas.
Jis tuo pačiu pasidžiaugė, kad santykiai su Ukraina šiuo metu yra „nuoširdūs, atviri“, taip pat jis sakė besitikintis, kad tokie santykiai išliks ir ateityje.
Anot Ukrainos žiniasklaidos, R. Achmetovas ir grupė įtakingų Ukrainos politikos ir žiniasklaidos veikėjų Vilniuje lankėsi praėjusią savaitę ir, kaip teigiama, aptarinėjo savo šalies politinės ateities planus.
Buvęs Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas lapkričio 22 dieną socialiniuose tinkluose paskelbė šalia Trakų pilies padarytą nuotrauką, kurioje jis matomas kartu su Lietuvoje gimusiu garsiu ukrainiečių televizijos laidų vedėju Saviku Šusteriu, gydytoju ir televizijos laidų vedėju Jevhenu Komarovskiu, televizijos prodiuseriu Pavlu Jelizarovu, žurnalistu Dzmytru Hordonu ir buvusiu ministru pirmininku Volodymyru Hroismanu. Visi jie pozavo laikydami viduramžiškus ginklus – kalavijus, kirvius ir skydus.
D. Hordonas vėliau paaiškino, kad šie asmenys buvo atvykę į Lietuvą švęsti S. Šusterio gimtadienio.
„Ukrainska pravda“ išsiaiškino, kad jie lapkričio 21 dieną išskrido iš Kijevo į Vilnių užsakomuoju reisu. Leidinys pažymėjo, kad tą pačią dieną iš to paties Kijevo Boryspolio oro uosto į Paryžių išskrido ir R. Achmetovas, o lapkričio 22-ąją jo lėktuvas iš Prancūzijos taip pat atskrido į Vilnių.
„Ukrainska pravda“ slapta nufilmavo, kaip nuotraukoje matomi S. Šusterio gimtadienio svečiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis ir susirenka švęsti restorane „Neringa“.
Filmuotoje medžiagoje matyti, kad vakarėlyje taip pat dalyvavo buvęs Ukrainos Aukščiausiosios Rados narys Mykola Katerynčukas ir Rusijoje veikiančio Ekonominės analizės instituto prezidentas Andrejus Ilarionovas.
R. Achmetovas tarp šventės dalyvių nebuvo pastebėtas, tačiau „Ukrainska pravda“ citavo neįvardytą šaltinį, kad oligarchas aptarinėjo galimus kandidatus per artėjančius Ukrainos parlamento ir prezidento rinkimus.
Leidinio duomenimis, R. Achmetovo ir S. Šusterio gimtadienio svečių lėktuvai lapkričio 23 dieną skirtingu laiku grįžo į Kijevą.
Be to, „Ukrainska pravda“ žurnalistai lapkričio 22 dieną Vilniaus oro uoste pastebėjo Kijevo mero Vitalijaus Klyčko brolį boksininką Volodymyrą. Paklaustas, ar jo brolis veikė kaip tarpininkas per numanomas derybas su R. Achmetovu, Vitalijus Klyčko sakė, kad Volodymyras politikoje nedalyvauja ir „nėra įgaliotas vesti jokių derybų“.
Ši informacija paskelbta praėjus kelioms dienoms po to, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, jog Kijevas turi informacijos apie „Rusijos atstovus“, mėginusius įvelti R. Achmetovą į sąmokslą įvykdyti perversmą Ukrainoje.
V. Zelenskis lapkričio 26 dieną sakė, kad Ukraina turi garso įrašą, kuriame rusai „aptarinėja“ R. Achmetovo vaidmenį perversme „už milijardą dolerių“.
Pučą esą planuota įvykdyti gruodžio pradžioje, siekiant „sukrėsti padėtį mūsų šalyje“, teigė V. Zelenskis. Jis taip pat kritikavo D. Hordoną ir S. Šusterį, pastarąjį pavadino vienu iš Ukrainos destabilizatoriumi.
Komentuodamas ankstesnius V. Zelenskio pareiškimus apie galimą Rusijos vaidmenį organizuojant numanomą perversmą, Kremlius tvirtino, kad „Rusija niekada nevykdo tokios veiklos“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Baltijos šalys, Lenkija galėtų būti alternatyviu keliu Ukrainos grūdams
Baltijos valstybės ir Lenkija galėtų būti alternatyviu keliu ukrainietiškiems grūdams, Rusijai sutrikdžius grūdų eksportą iš Odesos, sako į Davoso pasaulio ekonomikos forumo susitikimą atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Lietuvos ir JK užsienio reikalų ministrai pasirašė dvišalio bendradarbiavimo deklaraciją
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, Londone susitikęs su Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų valstybės sekretore Elizabeth Truss, aptarė atsako į Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą, paramos Ukrainai, NATO rytinio fl...
-
A. Dulkys ragina PSO griežtai reaguoti į Rusijos karą Ukrainoje
Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pirmadienį paragino Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) griežtai reaguoti į Rusijos karą Ukrainoje. ...
-
LVŽS turbūt praneš apie pasitraukimą iš susitarimo dėl krašto gynybos: valdantieji išprotėjo9
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) penktadienį veikiausiai praneš apie pasitraukimą iš parlamentinių partijų ruošiamo susitarimo dėl gynybos. ...
-
Prezidentas pasveikino naująjį Australijos ministrą pirmininką
Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino naująjį, pirmadienį pareigas pradėjusį eiti Australijos ministrą pirmininką Anthony Albanese‘į. ...
-
Seimui bus teikiamas desovietizacijos projektas: atėjo laikas apvalyti viešąsias erdves7
Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė teigia, kad ketvirtadienį Seimui ketinama pateikti desovietizacijos įstatymo projektą. ...
-
Prezidentas atšaukė Lietuvos ambasadorių Rusijoje E. Bajarūną1
Prezidentas Gitanas Nausėda atšaukė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų Eitvydą Bajarūną. ...
-
Žvalgybos kontrolieriaus kandidatūrą Seimo vadovė žada pateikti iki sesijos pabaigos3
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen žada iki pavasario sesijos pabaigos parlamentui pateikti žvalgybos kontrolieriaus kandidatūrą. ...
-
G. Landsbergis: Vakarai galėtų užtikrinti grūdų eksporto iš Odesos uosto saugumą
NATO ar kitos Vakarų šalys galėtų užtikrinti grūdų eksporto iš Odesos uosto Ukrainoje saugumą, teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. ...
-
Vadovauti Kalvarijos administracijai siūlomas laikinasis direktorius
Seimui rengiantis įvesti tiesioginį valdymą Kalvarijos savivaldybėje, meras Vincas Plikaitis mėgina tam užbėgti už akių ir vadovauti administracijai teikia dabartinio laikinojo direktoriaus Gintaro Bujausko kandidatūrą. ...