Budrys: Lietuva norėjo ambicingesnių sankcijų Rusijai Pereiti į pagrindinį turinį

Budrys: Lietuva norėjo ambicingesnių sankcijų Rusijai

2025-02-24 13:25

Lietuva norėjo, kad naujosios Europos Sąjungos (ES) sankcijos Rusijai būtų ambicingesnės, sako užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.

Budrys: Lietuva norėjo ambicingesnių sankcijų Rusijai
Budrys: Lietuva norėjo ambicingesnių sankcijų Rusijai / P. Peleckio / BNS nuotr.

Taip jis kalbėjo Briuselyje dalyvaudamas ES Užsienio reikalų taryboje.

„Iš Lietuvos pozicijų norėjome ambicingesnio (sankcijų – BNS) turinio, terminų ir apimties“, – LRT teigė K. Budrys.

Anot jo, jau dabar ruošiamas naujas sankcijų paketas Rusijai, tačiau situaciją gali sunkinti prasidėję pokalbiai tarp Vašingtono ir Maskvos.

„Jeigu mūsų (ES ir JAV – BNS) partnerystė paklibėtų sankcijų temoje, Europos Sąjungai būtų dar sunkiau išlaikyti tą vienybę“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

ES pirmadienį, minint trečiąsias Maskvos invazijos į Ukrainą metines, Rusijai pritaikė naujas sankcijas, kuriomis siekiama pažaboti jos karo veiksmus.

Tai 16-tas Bendrijos sankcijų Rusijai paketas nuo 2022-ųjų vasario 24-osios, kai Maskva pradėjo didelio masto invaziją į Ukrainą.

Naujomis sankcijomis suvaržomas Rusijos aliuminio importas, į „juodąjį“ sąrašą įtraukiami 74 vadinamojo šešėlinio laivyno laivai, kuriais Rusija naudojasi siekdama apeiti naftos eksporto apribojimus.

ES stengiasi išlaikyti spaudimą Kremliui nepaisydama to, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) susilpnino Kyjivo ir jo sąjungininkų Europoje pozicijas pradėjęs derybas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Naujausiomis ES sankcijomis taip pat draudžiama parduoti Rusijai kompiuterinių žaidimų konsoles, kurias galima naudoti dronams mūšio lauke valdyti, o aštuonioms rusų žiniasklaidos priemonėms uždraudžiama transliuoti 27 valstybių bloko teritorijoje.

ES ministrai pirmadienį taip pat turėjo atnaujinti jau egzistuojančias sankcijas, tačiau su tuo nesutinka Budapeštas.

Vengrijos vyriausiasis diplomatas praėjusią savaitę pažadėjo nesutikti atnaujinti Bendrijos sankcijų daugiau kaip 2,4 tūkst. asmenų ir subjektų, įskaitant Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

Jis ragino ES palaukti derybų JAV ir Rusijos derybų dėl karo užbaigimo Ukrainoje baigties.

„Kaip žinia, mes turime iššūkį su jau anksčiau priimtų sankcijų paketų pratęsimu, viena valstybė su tuo vis sistemingai nesutinka ir laiko mus tam tikrais situacijos įkaitais, ieškome būdų kaip visa tai apeiti“, – sakė K. Budrys.

Užsienio reikalų tarybą sudaro visų ES valstybių narių užsienio reikalų ministrai, jos posėdžiai įprastai rengiami bent kartą per mėnesį.

Daugiau naujienų