„Mums nerimą kelia tendencijos, rodančios, kad valdžia bando apriboti žiniasklaidos laisvę ir didinti politinę įtaką žiniasklaidai. Todėl raginame Jus nedelsiant paskelbti minėtą garso įrašą, jį pateikiant mums ir to prašantiems žiniasklaidos atstovams“, – pranešime pažymimi didžiausios opozicinės Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.
Atidėjo sprendimus
Kreipimąsi į ministrą pirmininką pasirašė ir opozicinių socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio frakcijų atstovai, taip pat Mišrios Seimo narių grupės narė Aušra Maldeikienė.
Parlamentarai nurodo besiremiantys Seimo statutu bei Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nuostatomis.
Šio įstatymo 3 straipsnis nurodo, kad dokumentas yra institucijos veikloje užfiksuota informacija ar jos dalis, nepaisant jos pateikimo būdo, formos ir laikmenos, įskaitant registro duomenis, registro informaciją, registrui pateiktus dokumentus ir (arba) jų kopijas, valstybės informacinės sistemos duomenis.
Spalio 3 dieną vykusiame pasitarime Vyriausybė atidėjo sprendimus, kurie, kaip deklaruota viešai, vėl leistų žurnalistams neatlygintinai gauti Registrų centro informaciją.
Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba BNS nurodė, kad priešingai nei Vyriausybės posėdžiai, Vyriausybės pasitarimai nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys.
Pagal Vyriausybės darbo reglamentą, Vyriausybės pasitarimai yra protokoluojami.
„Pagal Vyriausybės įstatymą ir Vyriausybės nutarimu patvirtintą Vyriausybės darbo reglamentą protokoluojami ir daromas tik Vyriausybės posėdžių garso įrašas. Vyriausybės pasitarimų garso įrašai ir jų tvarkymas nėra Vyriausybės kanceliarijai pavestoji viešoji funkcija, todėl jie neskelbtini ir neteiktini“, – nurodo Vyriausybės kanceliarija.
Vyriausybės kanceliarija šiuo atveju remiasi tuo pačiu teisės aktu, kaip ir Seimo opozicijos atstovai – Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymu, tik kitu jo straipsniu.
Pagal šio įstatymo 2 straipsnį, jis netaikomas informacijai, kurios tvarkymas nėra įstatymais ir norminiais teisės aktais institucijai nustatyta viešoji funkcija.
„Tais atvejais, kai garso įrašai daromi, jie daromi tik tokios apimties, kokios reikia protokolui patikslinti ir toliau jie nėra saugomi“, – atsakymuose BNS nurodė Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnyba.
Kanceliarija taip pat pažymi, kad „remiantis teisės aktais, Vyriausybės pasitarimai nėra vieši, nėra viešai transliuojami, į juos kviečiami tik suinteresuoti asmenys. Tokia tvarka galiojo ir dirbant ankstesnėms Vyriausybėms, ji nebuvo keista“.
„Pasitarimo dalyviai žino, kad pasitarimas nėra viešas, kad jų pasakyti pastebėjimai, nuomonės nebus viešinamos ir nereikš oficialios Vyriausybės pozicijos ar galutinio sprendimo. Jei ši nuostata būtų keičiama ir Vyriausybės pasitarimai taptų vieši, reikėtų keisti Vyriausybės darbo reglamentą“, - teigiama kanceliarijos atsakymuose.
Naujasis Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius rugsėjo viduryje nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką neatlygintinai teikti duomenis pagal žurnalistų užklausas. Centro atstovų teigimu, praktika buvo neteisėta, nes nėra numatyta įstatymuose.
Lietuvos žurnalistai ir opozicijos atstovai teigia, kad įvesti ribojimai gauti informaciją nepagrįstai varžo žiniasklaidos laisvę.
Žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.
Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį patikino, kad registrų duomenys bus atverti žiniasklaidai, o sprendimus tikimasi priimti kitą savaitę.
Pasak jo, trečiadienio pasitarime Ministrų kabinetas sprendimo nepriėmė, nes Susisiekimo ministerijos siūlymai buvo netinkamai parengti.
S. Skvernelis: dėl registrų reikia saugiklių
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad atveriant Registrų centro duomenis būtina įtvirtinti saugiklius, jog žiniasklaida netaptų tik priedanga verslui renkant duomenis kitais tikslais.
„Labai svarbūs tam tikri saugikliai – ta informacija, kuri jums reikalinga jūsų tiesioginiam darbui, kad ji būtų panaudota tik jums, kad nebūtų prisidengiama žurnalistu, surenkama informacija ir po to panaudojama kitais tikslais“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.
„Aš kalbu apie tuos verslus, kurie turi pagrindinėse įmonių grupėse ir žiniasklaidos verslą. Tai tokie nuogąstavimai buvo išsakyti“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Konkrečių įmonių ar žiniasklaidos priemonių S .Skvernelis nepaminėjo.
Pasak premjero, trečiadienį per Ministrų kabineto pasitarimą sprendimai dėl registrų duomenų atidėti, nes Susisiekimo ministerijos siūlymas Vyriausybei įpareigoti Registrų centrą teikti duomenis buvo neteisėtas.
S. Skvernelis teigė, kad šiomis dienomis rastas „teisinis kelias“ išspręsti šį klausimą, o sprendimai bus priimti trečiadienį.
Jis teigė nematantis pagrindo paviešinti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, nes pagal įprastą praktiką pasitarimai vyksta už uždarų durų.
„Tai nėra numatyta, jeigu klausimų turite, nematau paslapties galiu atsakyti (...). Pasitarimai visada yra darbingi, audringi, jie tam ir skirti. O posėdžiai jau yra transliuojami“, – pridūrė ministras pirmininkas.
Kai kurie žurnalistai ir opozicijos atstovai kreipėsi į Vyriausybę, prašydami pateikti Vyriausybės pasitarimo garso įrašą, kai svarstytas klausimas dėl informacijos teikimo iš Registrų centro žiniasklaidai.
Naujausi komentarai