Charizmatiškoji fado atlikėja iš Portugalijos Joana Amendoeira ketvirtadienio vakarą pakerėjusi Vilniaus publiką ruošiasi dar vienam koncertui Lietuvoje.
Sostinės šv. Kotrynos bažnyčioje ketvirtadienį skambėjo jausmingasis portugalų fado. Tiems, kas nespėjo į šį koncertą, dar viena galimybė jį išgirsti laukia penktadienį. Vieta ir laikas tas pats - 19 val šv. Kotrynos bažnyčia. Šia proga kalbiname pačią atlikėją.
– Tiems, kurie dar negirdėjo nei jūsų, nei niekieno kito atliekamo fado, papasakokite, kas tai yra.
– Fado yra tradicinis portugalų muzikos stilius, išreiškiantis visus gyvenimo jausmus: meilę, ilgesį, melancholiją, taip pat – džiaugsmą ir laimę. Tai nėra tik liūdnos dainos. Fado yra gyvenimas. Tai – magiška muzika, jos pasiklausę žmonės įsimyli mūsų šalį. Pastaraisiais metais viešėdami Lietuvoje tai jausdavome – žmonės su mumis buvo malonūs, šilti, emocionalūs, todėl mums tikrai malonu vėl sugrįžti.
– Ar jūs pati esate ištikima fado stiliui, ar atliekate ir kitokias dainas? Kaip atradote šį stilių?
– Tik fado, ir nieko daugiau. Ši muzika mano gyvenime atsirado labai natūraliai. Kai buvau maža mergaitė, mano tėvai, nors patys nebuvo muzikantai, be muzikos neįsivaizdavo savo gyvenimo. Ji skambėjo visur: namie, automobilyje, jei kur nors keliaudavome. Kai buvau maždaug šešerių, per vienus pietus pradėjau dainuoti fado ir labai nustebinau visą šeimą. Nuo tada nuolat dainuodavau, mane naujų dainų mokė tėvai ir brolis. Taip ir augau su fado visą laiką.
– Ko reikia, norint dainuoti fado: ypatingų gabumų, daug metų praktikos?
– Manau, vien praktikos fado neužtenka. Yra žmonių, kurie gali labai norėti ir stengtis, bet galbūt jie tiesiog nėra fado dainininkai. Dainuoti fado reiškia jausti kažką ypatinga, turėti tai tarsi po savo oda – to neįmanoma paaiškinti žodžiais.
– Lietuvoje koncertuosite trečią kartą. Kuo šis pasirodymas skirsis nuo jau buvusių?
– Svarbiausia – pirmą kartą grosime su Vilniaus šv. Kristoforo kameriniu orkestru, bus naujos aranžuotės. Manau, mums tai tikrai patiks, ir tikimės, auditorijai taip pat.
– Vienas muzikantų gros portugališka gitara. Koks tai instrumentas?
– Tai – tradicinis portugališkas fado instrumentas, su dvylika stygų, šiek tiek panašus į bandoliną, juo galima išgauti labai išskirtinį, unikalų garsą.
– Į Lietuvą atvykote iš Ispanijos, kur toliau vyksite? Šis koncertas – turo dalis?
– Keliavome po daug šalių – Šveicariją, Vengriją, Ispaniją, dabar atvykome į Lietuvą. Pristatome savo naują albumą. Iš Lietuvos grįšime namo, tačiau paskui dar laukia kelionė į Braziliją, kitais metais – į Belgiją, Kanadą.
– Ar per gastroles lieka laiko pasižvalgyti po miestus?
– Kartais turime šiek tiek laiko, bet dažniausiai jį visą atima repeticijos. Mums reikia susikoncentruoti į darbą, bet, žinoma, šį tą pamatome. Tai mūsų privilegija, kad galime iš arčiau pamatyti kitas kultūras, miestus, susipažinti su naujais žmonėmis.
– Kaune koncertavote tarpukariu statytame Kauno filharmonijos pastate, Vilniuje dainuosite šv. Kotrynos bažnyčioje. Ar dažnai renkatės ypatingas vietas, ar svarbu, kur dainuoti?
– Žinoma, svarbu, nes kai kurios vietos mane dar labiau įkvepia.AI
Fado istorija
Pats žodis "fado" reiškia "lemtį", o šio žanro atsiradimą gaubia paslaptis. Manoma, kad tai gali būti afrikiečių vergų įvežtas skambesys, yra teigiančių, kad šioje muzikoje ypač ryškūs braziliški ir net arabiški motyvai.
Tačiau, kad ir kaip ten būtų, šiandien Portugalija be fado kaip Lietuva – be krepšinio: bėgant metams, ilgesingos dainos užkariavo ne tik liaudies širdis, bet ir profesionaliąją sceną. Fado dainoms žodžius kuria jau ne gimtosios žemės išsiilgę jūreiviai ar namie jų laukiančios žmonos, o žymiausi šalies poetai, nebeapsiribojama klasikiniu atlikimu (paprastai dainuoja moteris, jai pritaria portugališkoji ir fado gitaros), o eksperimentuojama ir instrumentų sudėtimi, ir derinant stilius, pavyzdžiui, roko, džiazo elementus.
Kur? Šv. Kotrynos bažnyčia.
Kada? Spalio 28, 29 d. 19 val.
Kaina? 42–82 litai.
Naujausi komentarai