Vynas, šašlykai, muzika, dainos ir šokiai kone užgožė pagrindinę tradicinės Tbilisio šventės idėją – gėrėjimąsi rudens derliumi. Vis dėlto tai šventės nesumenkino, anaiptol, joje apsilankiusiesiems suteikė ypatingų emocijų.
Vynas spaudžiamas gatvėje
Gruziniškai šventei vienos dienos negana, prasidėjusi penktadienį ji siautė visą savaitgalį.
Specialiai įrengtose scenose – tautiniais drabužiais pasipuošusių folklorinių ansamblių šokėjų siautulys. Amatininkų, suvažiavusių iš įvairių Gruzijos regionų, dirbiniai traukė akį kaip meno galerijose. Tiesiog gatvėse kepami šašlykai skleidė tokį kvapą, kad ir sočiam seilė varvėjo. Tokie vaizdai viduramžius menančioje šventėje, kuri vadinama Tbilisoba, traukė ne tik miestiečių akį. Turistai specialiai į Tbilisio šventę atvyko iš įvairių pasaulio šalių.
Vynas šventėje liejosi laisvai tikrąja to žodžio prasme. Jo spaudimo iš vynuogių procesas tapo vienu pagrindinių šventės akcentų. Kaip jau įprasta pagal visas tradicijas, tai atliekama tiesiog kojomis. Tiesa, į senamiesčio centre sumontuotą didžiulį aptvarą, pilną vynuogių, miestiečiai lipo ne basi, o su guminiais batais.
Mediniais loveliais bėgančias sultis stiklinėmis ir aąsočiais sėmė ir ragavo visi norintieji. Procesas vyko kelias valandas, todėl sulčių užteko visiems. Nesuvartotos sultys buvo supiltos į medines statines ir išvežtos gaminti vyną.
Beje, miestiečiai į kibirus ir įvairius indus sėmėsi ir namo išsinešė visas vynuogių išspaudas, iš kurių gaminama žymioji gruziniška vynuogių degtinė.
Šokėjai tiesiog skraidė
Beveik visas Tbilisio senamiesčio grindinys buvo nuklotas amatininkų darbais – buvo galima įsigyti įvairiaspalvių skarelių, veltinių, nertinių, suvenyrų, gruziniškos juvelyrikos.
Gatvėse buvo apribotas automobilių eismas, tad jose galėjai pajodinėti arkliais, pasivažinėti jų traukiamomis karietomis ar paprasčiausiai nuvažiuoti į kitą miesto vietą – šventė vyko įvairiose Tbilisio dalyse. Tautiniais drabužiais vilkintys įvairių ansamblių atlikėjai mielai fotografavosi su visais norinčiaisiais įsiamžinti šventėje.
Vaisių, gėlių, arbatos festivaliai, automobilių šou, menininkų parodos ir koncertai neleido nė minutei atsipūsti. Bene daugiausia žiūrovų dėmesio ir ovacijų sulaukė net dviejose scenose pasirodę tautiniais kostiumais pasipuošę folklorinių ansamblių kolektyvai. Ilgakasės juodaplaukės moterys ir temperamentingi vyrai kone skraidė scenoje. Tai kėlė nuostabą ir susižavėjimą: kaip šitai įmanoma?
Scenoje šoko ne tik Gruzijos, bet ir Azerbaidžiano, Ukrainos bei Armėnijos tautinių šokių kolektyvai. Įspūdingai atrodė ir jaunieji gruzinai, tarsi mažieji džigitai, avintys ilgaaulius batus ir prie diržų segintys metalo durklus.
Gruziniški skanėstai tirpo burnoje
Čia pat buvo galima ragauti ir nusipirkti įvairių rūšių vyno, sūrio, pasistiprinti gatvėje kepamais šašlykais, pasmaguriauti saldumynų – cukraus vatos ar tiesiai iš katilų kabinamos naminės obuolių košės.
Visgi vienas populiariausių skanėstų šventėje – tradicinis gruzinų saldumynas, gaminamas iš vaisių sulčių, dažniausiai vynuogių ar obuolių, ir riešutų. Jis vadinamas čiurčchela, yra panašus į plonas dešreles ir skoniu primena obuolių sūrį.
Kiekviena šeimininkė čiurčchelas gamina pagal savo receptą, tad yra vis kitokios – skiriasi ir spalva, ir šiek tiek skoniu.
Riešutų, vaisių, saulėgrąžų buvo galima įsigyti pas garbaus amžiaus gruzines, kurios viską siūlė tiesiog gatvėje ant kartoninių dėžių.
Apsilankė ir buvęs prezidentas
Nepaisant neramumų po dramatiškų parlamento rinkimų, per kuriuos daugumą laimėjo opozicija, šventė praėjo ramiai, o sekmadienį joje lankėsi ir pats Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis.
Prezidentas su palyda ėjo apžiūrėti neseniai senamiestyje suremontuotos sieros pirčių rajono dalies. Žurnalistams M.Saakašvilis pasidžiaugė, kad Tbilisis dar niekada nebuvo toks gražus, o kadaise apleista senamiesčio dalis sutvarkyta per metus.
Buvo atkasti senoviai griuvėsiai, įrengti pasivaikščiojimo takai, nutiestas tiltas, sutvarkytos krioklio ir upelio prieigos, suremontuoti jau daug metų ant kalno stūkstantys namai. Neįtikimais tempais rekonstruojamas ir gražinamas Tbilisis kaskart nustebina net ir vietinius gyventojus.
Naujausi komentarai