Knyga apie žmones, kuriuos gerbiame Pereiti į pagrindinį turinį

Knyga apie žmones, kuriuos gerbiame

2009-11-19 23:59

Minėdami tūkstantmetę Lietuvos vardo istoriją, prisimename ir iškilius žmones, kurie prisidėjo prie jos kūrimo.

Popietę, kai buvo pristatoma profesorės habilituotos daktarės Onos Voverienės knyga "Žymieji XX amžiaus Lietuvos mokslininkai", Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje vos tilpo susirinkę į naujo leidinio sutiktuves.

Autorės lėšomis leidykloje "Mokslo aidai" išleista 637 puslapių knyga – mokslotyros trilogijos paskutinė dalis.

"Bibliometrijoje" (1990) buvo išryškinti patys talentingiausi, atkakliausi ir produktyviausi 1945–2000 m. Lietuvoje gyvenę mokslininkai, kurie savo darbais sugebėjo prakirsti geležinę uždangą ir kurie buvo cituoti Eugene'o Garfieldo įkurtoje unikalioje mokslinių citatų rodyklėje.

Antrojoje knygoje "Lietuvos mokslinės mokyklos" (2002) profesorė supažindino su tų talentingiausiųjų įkurtomis galingomis mokslinėmis mokyklomis.

Į paskutinę trilogijos dalį profesorė įtraukė ir asmenybes, kurios kūrė Lietuvoje dvasinę kultūrą, t. y. humanitarus, istorikus, lituanistus, muzikologus, menotyrininkus – tuos žmones, "kurie kalbėjo, rašė ir kovėsi kaip liūtai dėl lietuvybės".

Iš viso knygoje aprašyta 90 iškilių asmenybių. Kiekvienam asmeniui apibūdinti parinkta spalvingų poetiškų metaforų, taiklių citatų, pavyzdžiui: Marija Gimbutienė – "Mėlynoji paukštė sakalo žvilgsniu"; Meilė Lukšienė – "Švietimo reformos siela Atgimimo metais"; Napalys Kitkauskas – "Tautos istorijos žaizdų gydytojas"; Antanas Tyla – "Mokslininkas, su kuriuo galima eiti į žvalgybą", Viktorija Daujotytė – "Savojo kalno viršukalnėje".

Ir taip visa knyga – kaip gyvi pro praeities rūko maršką išplaukia ir neblėstančia šviesa šviečia Juozas Balčikonis, Kazimieras Būga, Jonas Jablonskis, Nijolė Gaškaitė–Žemaitienė, Zenonas Ivinskis, Vydūnas, Eugenija Šimkūnaitė, Vosylius Sezemanas ir daugelis kitų Anapilin iškeliavusių mūsų tautos mokslo šventovės kūrėjų. Čia pat gražus būrelis dar ir šiandien uoliai vardan tos Lietuvos besidarbuojančių mokslininkų: Zigmas Zinkevičius, Romualdas Grigas, Dalia Tamulevičiūtė, Ina Dagytė, Vytautas Landsbergis, Rokas Rudzikas, Jurgis Brėdikis, Vyda Ragulskienė ir daugelis kitų.

Tarptautinės moterų organizacijos "Zonta International" prezidentė Ina Dagytė knygos sutiktuvių proga susirinkusiems padovanojo paskaitą apie komunikacinę erdvę ir jos konstravimą, pažymėdama, jog pagrindinis simbolis, nešantis žinią apie autorės knygą, yra tauta, telkianti vėliavą, kurią labai garbingai yra iškėlusi O.Voverienė, o ji pati yra šviečiantis veidas konstruojant mūsų komunikacinę erdvę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų