Kino centro "Skalvija" kolektyvas, dar nespėjus nusėsti dulkėms ant apdovanojimo, parsivežto iš Paryžiaus, už geriausią kino programą, vėl kimba į darbus. Naujovė žiūrovams – paskaitos apie kiną.
Geriausias iš tūkstančio
Lapkričio 19 d. Paryžiuje kino profesionalai iš įvairių Europos šalių, Afrikos ir Lotynų Amerikos plojo Lietuvai. Kasmetėje XV konferencijoje "Europa Cinemas" kino centrui "Skalvija", aplenkusiam apie tūkstantį konkurentų, buvo įteiktas apdovanojimas už geriausią kino programą.
"Čia buvo savotiškas stebuklas ar sėkmės apsireiškimas, nes pastebėti kino teatrą tarp tūkstančio kitų tikrai ne taip paprasta. Tikiu, kad yra daug narių, kurie puikiai dirba, labai stengiasi ir kurių programa yra įvairi ir įdomi", – įvertinimu džiaugėsi "Skalvijos" kino centro direktorė Vilma Levickaitė.
Pagelbėjo VEKS renginiai
Vis dėlto ji nemano, kad šis apdovanojimas buvo atsitiktinumas. Nors apdovanojimas įteiktas šiemet, jis buvo skirtas remiantis 2009 m. programa, kuri labai praturtėjo dėl įvairių su projektu "Vilnius – Europos kultūros sostinė" (VEKS) susijusių renginių.
"Labai daug programų, įvairių kino renginių ir projektų buvo organizuojami kitų organizacijų, mūsų partnerių, būtent su VEKS vėliava. Dauguma jų buvo labai kokybiški programos požiūriu: buvo skirta dėmesio ir kino klasikai, ir eksperimentiniam filmui, ir trumpo, ir ilgo metražo. Tai suteikė galimybę mūsų programai būti labai tirštai, įvairiai ir padėjo mums gauti šį prizą", – įsitikinusi V.Levickaitė.
Užduotis – ugdyti žiūrovą
Kino teatras, norintis tapti organizacijos "Europa Cinemas" nariu, turi skirti dėmesio ne tik europietiškam kinui, bet ir žiūrovų edukacijai.
"Mūsų programa labai įvairi. Žiūrovas gali rinktis – jei rodomas truputį sudėtingesnės formos, truputį ypatingesnio pasiruošimo reikalaujantis filmas, tai kitas seansas bus geras, kokybiškas filmas, bet lengviau suprantamos formos. Be to, mes stengiamės ugdyti žiūrovą, pristatyti filmus taip, kad žmonės galėtų juos žiūrėti pasiruošę", – sakė "Skalvijos" kino centro direktorė.
Edukacijos programų "Skalvijos" kino centre būna įvairių – kūrybinių dirbtuvių, pašnekesių su režisieriais, žiūrovų diskusijų.
O nuo rytojaus kino teatro lankytojų lauks dar viena naujovė – paskaitų ciklas, skirtas vienam filmui, kurį įvairiais aspektais nagrinės skirtingų sričių specialistai.
"Tokia išsami vieno filmo analizė pas mus vyks pirmą kartą. Ir mums patiems tai bus labai įdomus eksperimentas. Iš tikrųjų apie filmus šnekame, apie juos mąstome ir juos analizuojame truputį per mažai, todėl manome, kad tokių renginių turėtų būti daugiau", – kalbėjo V.Levickaitė.
Pokalbiai apie "Baltą kaspiną"
Pirmasis diskusijų programoje – Michaelo Haneke šedevras "Baltas kaspinas" (nuotr.). Apie jį septynis ketvirtadienius iš eilės kalbės skirtingų sričių lektoriai: pastorius Mindaugas Pikūnas, kino kritikas Vaidas Jauniškis, publicistas Karolis Klimka, kultūrologas Artūras Tereškinas, filosofė Audronė Žukauskaitė, psichologas Paulius Skruibis ir kultūros istorikė Lina Kaminskaitė.
"Šis filmas kino kritikų vertinamas kaip vienas svarbiausių jei ne dešimtmečio, penkmečio, tai bent kelių pastarųjų metų filmų. Jis įtraukiamas į vadinamąją "privaloma pamatyti" kategoriją. Tai yra aukščiausio kalibro kinematografija ir iš tikrųjų labai daugiasluoksnis filmas. Pagalvojome, kad būtų labai įdomu jį panagrinėti iš įvairiausių kampų, ir surengėme tokį pokalbių ciklą, kuriame dalyvaus skirtingų sričių lektoriai. Kiekvienas iš savo perspektyvos nagrinės "Baltą kaspiną" kaip filmą ir kaip reiškinį bei analizuos temas ir problemas, kurias šis filmas paliečia", – aiškino kino centro vadovė.
Daugybę apdovanojimų pelnęs "Baltas kaspinas", tarp jų – ir Kanų "Auksinę palmės šakelę" (2009 m.), nukelia žiūrovą į kaimą šiaurės Vokietijoje prieš Pirmojo pasaulinio karo pradžią. Ramiai gyvenančią vietos bendruomenę šokiruoja paslaptingi žiaurūs išpuoliai.
Prieš kiekvieną filmo seansą tą dieną kalbėsiantis lektorius trumpai paaiškins, į ką, jo nuomone, reikėtų atkreipti dėmesį, o paskui su susidomėjusiais žiūrovais pasiliks padiskutuoti.
Naujausi komentarai