Kiek kartų per dieną reikia valgyti
Visi žino posakį: „Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, vakarienę atiduok priešui“. Jis tiksliai nurodo, kaip ir kiek kartų valgyti.
Vienas pirmųjų mitybos rekomendacijas pateikė Avicena. Jo „Gydymo mokslo kanone“ rekomenduojama valgyti tris kartus. Maistas paskirstomas taip: pusryčiai, vakarienė ir kitos dienos pietūs. Vadinasi, per dieną reikia valgyti ne daugiau nei dukart?
Dviejų kartų mitybos sistema pagrįsta fiziologinėmis mūsų organizmo galimybėmis. Negalima valgyti, kol skrandis nėra tuščias. Maistas privalo spėti pereiti į dvylikapirštę žarną. Tik po to galima vėl sėsti prie stalo, o dar geriau – leisti skrandžiui šiek tiek pailsėti. Maistas jame išbūna 6-8 valandas. Vadinasi, nuo vieno valgymo iki kito turi praeiti 8-10 valandų.
Po antro pasistiprinimo stenkitės daugiau nebevalgyti. Taip atlaisvinamas skrandis. Per 14-16 valandų maistas visiškai pasišalins ne tik iš skrandžio, bet ir iš plonojo žarnyno – šis turės daugiau laiko atsigauti.
Taip skrandis pusę paros ilsėsis. Plonasis žarnynas dirbs 10-14 valandų. Likęs laikas bus skirtas atkuriamajam periodui, kai kaupiami fermentai, regeneruojama gleivinė ir atkuriamas normalus virškinimo sistemos sugebėjimo susitraukti ritmas.
Tokio režimo skrandžiui reikia todėl, kad, virškinant maistą, ypač baltyminį, jo sieneles veikia rūgštys. Įsitempia ląstelės, kurios išskiria druskos rūgštį, gleives ir skrandžio fermentus. Terpė tokia agresyvi, kad ardo baltymus ir kitus organinius junginius. Virškinimo proceso metu traumuojamos skrandžio sienelės, todėl jam reikia daugiau laiko pailsėti ir atkurti.
Į dvylikapirštę žarną patenka rūgštinis turinys. Jį neutralizuoja kasos sultys, ir jis tampa šarminiu. Šis substratas labai aktyvus. Todėl šios zonos poilsis turi trukti bent jau pusę paros.
Maitinamės pagal Saulę
Mūsų organizmas prisitaiko prie tam tikros mitybos sistemos. Todėl bet kokie pokyčiai pirmiausiai sukelia atmetimo reakciją, o kartu ir diskomfortą. Tam reikia ruoštis. Stenkitės įsiklausyti į kūno poreikius, kylančius per šį procesą. Patirtis rodo, kad prie naujos mitybos sistemos galutinai prisitaikoma per tris mėnesius. Tuo metu organizme vyksta pokyčiai, atsiranda nauji ir pristabdomi seni sąlyginiai refleksai. Tačiau organizmas pagaliau supranta, kad bet kokiu atveju prie naujo režimo bus pereita, ir visiškai prisitaiko.
Kokiu metu geriausiai maitintis? Žmonijos patirtis ir moksliniai duomenys pateikia vienareikšmišką atsakymą. Maistas geriausiaipasisavinamas pirmoje dienos pusėje, nuo aušros iki to meto, kai Saulė atsiduria zenite. Kuo labiau taškas, kuriame gyvenate, nutolęs į pietus, tuo anksčiau, dar neprasidėjus karščiams, rekomenduojama valgyti.
Pagal dienovidinius
Kinų medicina parą dalija į dvylika dalių, atitinkančių dienovidinių laiko aktyvumą. Plaučių meridianas aktyvus 5-7 valandą, storojo žarnyno – 7-9, skrandžio 9-11, tulžies – 11-13, širdies – 13-15, plonojo žarnyno – 15-17, šlapimo pūslės – 17-19, inkstų – 19-21, širdiplėvės – 21-23 ir kt.
Įdomiausias skrandžio ir plonosios žarnos aktyvumo metas. Skrandis aktyvus 7-9 valandą, plonasis žarnynas – 13-15, tai yra po 6 valandų. Meridiano aktyvumas – tai funkcionalumo pasikeitimas. Šešios valandos – laiko vidurkis, kurio reikia maistui pereiti iš skrandžio į plonojo žarnyno pradžią, dvylikapirštę žarną. Tai metas tarp pirmojo ir antrojo valgymo.
Atsižvelgiant į šiuolaikinius fiziologijos duomenis, skrandžio bei žarnyno trakto bioritmus ir biocheminius rodiklius, valgyti reikia tarp 7 ir 10 valandos. Antrą kartą valgoma ne anksčiau nei po 6 valandų – tarp 13 ir 15valandos. Tai ideali mitybos schema, nors ją galima interpretuoti. Tačiau tai irgi būtina derinti su ilgomis pertraukomis tarp valgymų.
Daugelio ištirtų biocheminių rodiklių paros ritmai pasižymi aiškiu vienfaziu aktyvumu. Maksimalus gliukozės, bendrojo baltymo, cholesterolio, šlapalo, natrio ir kalio jonų kiekis susidaro vakare – nuo 18 iki 24 valandos. Tai yra išmiegojusiam žmogui sumažėja ne tik gyvybinei veiklai palaikyti reikalingų produktų, bet kraujyje cirkuliuojančių šlakų. Organizmas ruošiasi aktyvumui, maistui, kurį gaus. Vakare maksimaliai veikia valymo organai, naudojantys sukauptą energiją. Organizmui labai neparanku, kai žarnynas verčiamas dirbti vakare, nes taip prarandama energija. Intensyvi jo veikla tuo periodu trikdo ir šalinimo organų funkciją. Todėl jūs patys turėtumėte rinktis arba atsisakyti valgyti du kartus.
Naujausi komentarai