Lietuvos uostamiestis ir Japonijos Kudži miestas bendradarbiavimo 20-metį Klaipėdoje pažymės japonų kultūros dienomis. Jose viešės Kudži miesto valdžios, verslo ir meno atstovų delegacija.
Trys šventės – vienu metu
Pasaulio savivaldybių kongrese Hagoje Klaipėdos ir Kudži miestų bendradarbiavimas dar 1995-aisiais buvo įvardytas kaip vienas įdomiausių pasaulyje. Juo džiaugdamiesi ir didžiuodamiesi abu miestai šiemet švenčia 20-ąjį gražios draugystės jubiliejų.
Ta proga liepos 31 – rugpjūčio 3 dienomis, Jūros šventės ir pasaulinės didžiųjų burlaivių regatos "The Tall Ships’ Races – 2009" metu, Klaipėdos mieste viešės Kudži miesto delegacija: miesto meras Takafumi Yamauchi su žmona Nanae Yamauchi, Kudži miesto savivaldybės asamblėjos pirmininko pavaduotojas Akihiro Hamakae, personalo atstovas Seigo Natsui, Prekybos rūmų prezidentas Junkichi Hosoyachi, Tarptautinio soroptimisčių klubo Kudži miesto atstovė Sachiko Kameda, Tarptautinio "Lions" klubo atstovė Masae Sato, "Rotary" klubo atstovas Masato Koyanagi ir kiti.
Pasirodys menininkai
Iš Japonijos į uostamiestį atvyks visas būrys menininkų, kurie keturias dienas Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre ir jo Meno kieme nuo 17 iki 21 val. rengs savo pasirodymus.
Klaipėdiečiams ir miesto svečiams bus pristatyti tradicinis japonų šokis, arbatos gėrimo ceremonija, kaligrafijos ir ikebanos menas, šventėje bus galima įsigyti autentiškų japoniškų suvenyrų.
Bus prekiaujama dekoratyvinėmis vėduoklėmis, valgymui skirtomis lazdelėmis, kaleidoskopais, origamiais, atvirukais, marškinėliais, japoniškais rankšluosčiais, žaisliniais būgneliais, dekoratyviniais vėjo malūnėliais, japoniškos keramikos gaminiais.
Primena sakuros
Lietuvos ir Japonijos bendravimo pradžią ženklina įdomi istorija. Prieš Antrojo pasaulinio karo pradžią Japonijos ambasadorius Chiyune Sugihara apsaugojo apie 6000 žydų nuo holokausto, suteikdamas jiems Japonijos vizas, kurios leido išvykti iš šalies.
Praėjus daugiau nei 60 metų, Ch.Sugiharos garbei Lietuvoje buvo pasodinti sakurų parkai, pavadinti jo vardu: 2001 m. – Vilniuje, 2003 m. – Kaune, 2004 m. – Klaipėdoje, kuriai 15-os metų abiejų miestų bendradarbiavimo proga Sakurų augintojų asociacija padovanojo šių medelių.
Klaipėdos ir Kudži miestų draugystė užsimezgė 1989-aisiais. 1991-ųjų sausio 13-osios įvykių metu Kudži miesto meras atsiuntė laišką Sovietų Sąjungos vadovybei, išreikšdamas paramą Lietuvos Respublikos nepriklausomybei ir griežtą nepritarimą galimiems kariniams veiksmams Klaipėdos mieste bei visoje Lietuvoje.
2003-iaisiais ilgametis Kudži miesto meras Yoshiaki Kuji buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordinu už nuopelnus Lietuvai, politinį palaikymą ir bendradarbiavimą.
Kultūriniai mainai
1994-aisiais Klaipėdos universitetas, remiamas Kudži miesto savivaldybės, įkūrė Orientalistikos centrą, kuriame galima susipažinti su Japonijos kultūra.
Ši idėja įgyvendinta klaipėdiečiui pedagogui Vytautui Dumčiui grįžus po metų stažuotės Kudži miesto savivaldybėje. Mokantis japonų kalbą V.Dumčius Orientalistikos centre rūpinasi Tekančios saulės šalies kultūros sklaida. Jis organizavo origamio parodas, japoniškų filmų peržiūras, japonų kalbos kursus bei išvertė į lietuvių kalbą japoniškų pasakų rinktinę, dvi poezijos rinktines ir kitos literatūros.
1997-aisiais Kudži mieste vyko Gintaro festivalis, kuriame buvo demonstruoti eksponatai iš Palangos gintaro muziejaus ir privačių kolekcijų, koncertavo Klaipėdos folkloro kolektyvai, o 2002-aisiais savo veiklą pradėjo pirmasis Japonijoje lietuviškų patiekalų restoranas "Gintaras".
Į Japoniją nesiruošia
Dabar, laukdami svečių iš tolimosios Japonijos, klaipėdiečiai atsakomojo vizito neplanuoja.
"Kur jau ten per krizę! Net nesvajojame. Dabar mums toks projektas ne pagal išgales, finansiškai jo niekaip nepatemptume", – apgailestavo "Klaipėdai" uostamiesčio savivaldybės Tarptautinių ryšių ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Ina Šidlauskienė.
Jos teigimu, šį vizitą ir Klaipėdos kultūros dienas Kudži mieste teks atidėti neribotam laikui. Kita vertus, sunkmečiu tai bus ilgametės draugystės tvirtumo išbandymas.
Naujausi komentarai