- Dr. Regina Repšienė, Klaipėdos valstybinės kolegijos kraštotvarkos katedros lektorė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vis trumpėjančios ir dažniau apniunkančios dienos veikia ne tik mūsų nuotaiką. Šiuo metų laiku šviesos ypač trūksta visiems kambariniams augalams.
Ant palangės – šviesiausia
Kiek jos patenka iš lauko į patalpos vidų, priklauso nuo langų dydžio, jų krypties pasaulio šalių atžvilgiu bei daugelio kitų dalykų.
Geriausiai augalai jaučiasi rytinėje, pietinėje ir vakarinėje pusėse esančiuose kambariuose. Patalpose, kurios nukreiptos į šiaurę, neblogai auga tik paparčiai, ciklamenai, aspidistros, elniniai plačiaragiai, marantos ir gebenės.
Ant palangės sustatyti augalai gauna apie 80 proc., vieno metro atstumu nuo lango – 50, o per 3 m – vos 5 proc. lauko šviesos.
Pavasarį ir vasarą, kai pro langus patenka daug natūralios šviesos, kambariniai augalai puikiai tarpsta – formuojasi nauji jų ūgliai ir šaknys, žiedai.
Dauguma gėlių pavasarį žydi arba krauna pumpurus rudens bei žiemos laikotarpiui. Žiemą be papildomo apšvietimo gerai auga aglonemos, monsteros, singoniai, taip pat gebenės, dracenos, fatsijos, kai kurie fikusai, karduotės, marantos, cimžiedės, kalnarūtės.
Dideli ir stiprūs augalai lengviau ištveria prietemą, nes turi daugiau maisto medžiagų atsargų ir gali naudoti jas, kai fotosintezė nevyksta. Gėlių, kurios augtų visiškoje tamsoje, nėra. Be natūralios šviesos net atspariausi augalai anksčiau ar vėliau žus.
Patartina valyti lapus
Labai lepius ir šviesos stygiui jautrius augalus nuo lapkričio iki vasario reikėtų apšviesti papildomai. Nuo 9 iki 16 val. užtenka natūralios šviesos. Vertingesnės gėlės papildomai apšviečiamos nuo 4 iki 9 val. ir nuo 16 iki 22 val., kitas užtenka tik vakare. Paprastai tam naudojamos dienos šviesos lempos.
Tarp šviesmėgių augalų – turkleniai, kai kurie storalapiai, juostuotosios avortijos, eševerijos, pūkuotosios kalankės, kai kurie kiškiakopūsčiai, ceropegijos, peperomijos, smidrai, jautrieji musėkautai, saulašarės, Herbsto irezinės, įvairios orchidėjos.
Kai kurios gėlės žiedus formuoja ir žydi tik tada, kai dienos pradeda trumpėti. Tai azalijos, kai kurios begonijos, zigokaktusai, kalankės, puansetijos. Jų papildomai apšviesti nereikia, antraip nežydės.
Kambarinės gėlės suka lapus ir stiebus į langą (šviesą), jas reikia nuolat sukioti, kad gėlės habitas būtų gražus. Tačiau žiedus kraunančių azalijų, gardenijų, kamelijų, kaktusų ir vaškuolių verčiau neliesti. Kad užtektų šviesos, valomi ne tik langai, bet ir gėlių lapai: lygaus paviršio – drėgnu skudurėliu, pūkuoti – minkštu šepetėliu.
Gėlėms, kilusioms iš tropikų, žiemą reikia 18–20 laipsn. C šilumos, subtropikų gėlės žiemoja kiek vėsiau (8–16 laipsn.), kitos sugeba prisitaikyti. Pavyzdžiui, iš tropikų kilusios monsteros ir fikusai žiemą pakelia 14–16 laipsn. temperatūrą, bet ne žemesnę nei 12 laipsn., o iš subtropikų kilusios aspidistros, gebenės, lampstai neblogai jaučiasi esant 18–20 laipsn.
Mėgsta gryną orą
Gėles, kurios žiemoja vėsiai, išlaikyti per žiemą sunkiau negu šilumamėges, nes kambariuose ir kabinetuose šilta, o rūsyje vėsu, bet tamsu. Jas reikia statyti kuo arčiau lango ir kuo toliau nuo radiatoriaus. Dauguma subtropinių gėlių labai gerai peržiemoja vadinamajame gėlių lange tarp dviejų stiklų. Joms taip pat tinka vėsios, bet šviesios laiptų aikštelės, koridoriai ir kitos vietos, kur būna šviesu.
Kai trūksta šviesos, aukšta temperatūra kenkia ir tropikų augalams. Jeigu neįmanoma jos sumažinti, augalus būtina papildomai apšviesti. Vasarą nuo perkaitimo saugo ažūrinės užuolaidos, reguliuojamos žaliuzės. Patalpa greitai atvėsta, kai išvėdinama, bet gėles reikia saugoti nuo skersvėjų. Grynas oras labai tinka visoms gėlėms.
Ant palangės laikomų tropinių augalų vazonai žiemą statomi ant 1–2 cm storio medinių ar polisterolio padėklų, kad nesušaltų šaknys. Jei žemė vazone šaltesnė už kambario orą, šaknys nebesugeba siurbti vandens ir pradeda pūti.
Vazonus su šilumamėgiais augalais galima įstatyti į lovelius su durpėmis, samanomis, medžio drožlėmis ir kitomis šiltinančiomis medžiagomis.
Nakties ir dienos temperatūra turi skirtis 2–3 arba net 5–6 laipsn. C, nelygu gėlė. Kai naktys labai karštos, augalai intensyviai kvėpuoja ir jiems vėl ima trūkti maisto medžiagų, kurių nesugeba daug sukaupti tamsiomis žiemos dienomis. Ūgliai ištįsta, apatiniai lapai nudžiūva ir nukrenta.
Papildomo apšvietimo nereikalaujantys kambariniai augalai
Dracenos (žalialapės)
Kuokštiniai chlorofitai
Paprastoji briedlielė
Lizdinė kalnarūtė
Baltažiedė tradeskantė
Makojo kalatėja
Ilgalapis inkstpapartis
Filodendrai
Šviesą mėgstantys kambariniai augalai
Alavijai
Herbsto irezinė
Baltažiedis raudminas
Smidrai
Mamiliarijos
Tikroji kinrožė
Rausvoji justicija
Peperomijos
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...
-
Vidinės harmonijos ir geros savijautos sprendimai
Paryžiuje vykusioje prestižinėje parodoje „Maison&Objet“ apsilankiusi nišinės parfumerijos ekspertė Kristina Strolienė domėjosi naujovėmis, kurias siūlo garsiausi pasaulio interjero dizaineriai, parfumeriai, žvakių meistrai, n...