Pereiti į pagrindinį turinį

Šventės budina kaimo turizmą

2009-12-07 11:59
Nesiveržė: kaimo turizmo sodybos šiemet turėjo ilgai laukti norinčiųjų atšvęsti didžiąsias metų šventes.
Nesiveržė: kaimo turizmo sodybos šiemet turėjo ilgai laukti norinčiųjų atšvęsti didžiąsias metų šventes. / Shutterstock nuotr.

Apie kaimo turizmo sodybų tuštėjimo metą senokai prabilę šio verslo atstovai gali lengviau atsikvėpti – bent jau didžiųjų švenčių mėnuo žada šiokį tokį pagyvėjimą.

Gelbsti užsieniečiai

Vis dėlto sunkmetis sodybų šeimininkus privertė ne juokais sunerimti. Vis skrupulingiau išlaidas planuojantys pramogautojai itin vangiai rezervavo vietas Naujųjų metų sutiktuvėms.

Šalia Kretingos įsikūrusio garsaus komplekso "Vienkiemis" savininkės Jolandos Šoblinskienės teigimu, situacija nedžiugina jau antrus metus.

"Prieš keletą metų Naujųjų šventėms trūkdavome namelių, jų būtų reikėję gal dešimt kartų daugiau, nei turėjome. Dabar to jau nebėra. Kiek žinome, užsakymų sumažėjo visoje Lietuvoje. Seniau rezervacijos prasidėdavo antroje vasaros pusėje, šiemet šventimo galimybėmis klientai domėjosi ne taip iš anksto. Lietuviams trūksta pinigėlių, žmonės nebeplanuoja tokių išlaidų", – konstatavo pašnekovė.

J.Šoblinskienė neslėpė, jog sunkmečiu gelbsti nebe vietiniai gyventojai.

"Šiuo metu Naujųjų metų proga užsakyti visi poilsio nameliai, tačiau tik vieną jų rezervavo lietuvių šeima. Smagu, kad mūsų sodybą, paslaugas žino ir kaimyninėse šalyse, kaip antai Rusijoje, Vokietijoje. Užsieniečiams pas mus turbūt pigiau, jie, beje, apsistoja ne vienai, o kelioms naktims. Tai mus šiemet ir gelbsti", – komentavo verslininkė.

Rankų nuleisti neketina

Nepaisant ne itin palankių ekonominių sąlygų, "Vienkiemio" turizmo kompleksas neatsisako tradicinio naujamečio vakaro.

"Net ir sunkmečiu negalime nuleisti rankų, pasiryžome surengti įspūdingą šventinį vakarą. Žinoma, rizikuojame. Klientams siūlome užsisakyti staliukus, norintiems – ir nakvynę, pirtelės garą. Žmonės pamažu domisi, jau turime ir užsakymų", – patikino J.Šoblinskienė.

Verslininkė vylėsi, jog klientus privilioti padės ir siūlomos lanksčios paslaugų kainos.

Į 50 miegamųjų vietų turinčią Jono ir Nijolės Čepų kaimo turizmo sodybą šalia Agluonėnų kaimo Naujųjų metų sutiktuvėms prieš keletą dienų dar galėjo įsiprašyti dešimties žmonių kompanija. Pagrindinė komplekso dalis jau buvo užsakyta.

Kaip pripažino daugelį metų veikiančios sodybos šeimininkė Nijolė Čepienė, ankstesniais metais tokiu pat laiku jau būdavo užimtos visos vietos.

"Žmonės labai delsė užsakinėti. Sužino kainą, sako, kad pagalvos, taip ir galvoja iki šios dienos. Naujametę naktį kaina nesiskiria nuo įprastinės. Bet klientai dabar ypač derasi, ir ne tik tokia proga. Žinoma, esame linkę nusileisti, tačiau proto ribose. Jau ir taip kainos krito", – teigė N.Čepienė.

Paslaugų nori perpus pigiau

Sodybos šeimininkė pasakojo sulaukianti prašymų radikaliai nuleisti kainą, pavyzdžiui, nuo 1000 iki 500 litų. Tačiau tokie pageidavimai, verslininkės teigimu, nerealūs.

"Štai ir anądien sulaukiau skambučio, teiravosi, už kiek išnuomotume salę su nakvyne. Paprašiau 30 litų žmogui – ir tai brangu. Juk duodi ne tik stogą virš galvos, bet ir indus, patalynę. Už tokius pinigus tikrai neapsimoka dirbti. Visiškai už dyką įleisti, kad tik būtų užimta vieta, nėra tikslo, jau geriau patys suėję pasėdėsime", – šypsojosi verslininkė.

Lapiuose esančios sodybos "Prie šaltinio" savininkas Gintautas Rusteika tvirtino, kad šventiniu periodu nei ankstesniais, nei šiais metais įtampos nejautė.

"Manau, kad naujamečiai nakčiai klientų užteks visiems, norinčiųjų užsisakyti sodybą tokia proga patrigubėja. Nes kiek yra švenčiančių žmonių, tiek pirčių nebus. Šventinį periodą – gruodžio mėnesį – visada jaučiamas pagausėjimas. Bet spalis, lapkritis šiemet ėjo traškėdami", – neneigė pašnekovas.

Kaip ir kolegos, verslininkas vis dėlto pripažino, jog šiemet klientai buvo gerokai pasyvesni.

"Su ankstesniais metais nepalyginsi, būdavo sausakimša, žmonės lipdavo vienas per kitą. Yra buvę atvejų, kai vos atšventę vienus Naujuosius metus, užsisakydavo jau ateinantiesiems. Dabar tokio šurmulio nebėra, bet pagrindinėms dienoms vietos vis tiek rezervuotos", – patikino G.Rusteika.

25 miegamųjų vietų sodybą Naujųjų metų šventei užsakė verslininko paslaugas jau išbandę klientai.

Poilsiui – paskutinė vieta

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentė Regina Sirusienė-Lamauskienė tvirtino negirdėjusi, jog dėl klientų trūkumo per didžiąsias metų šventes verslininkai ketintų išvis užrakinti savo sodybų duris.

"Užsakymų bus mažiau ir tai jau dabar jaučiasi. Bet nemanau, kad dabar visi ims ir išmirs badu. Dalis sodybų šaltuoju metų laiku apskritai nedirba, jos yra nekūrenamos. Kaip tik šiuo metu leidžiame 2010–2011 metų katalogą, ir nė vienas verslininkas nepasakė, kad jo sodyba ateinančiais metais nedirbs. Tačiau, žinoma, pajėgumai priklauso ne nuo jų", – kalbėjo R.Sirusienė-Lamauskienė.

Tai, kad žmonės itin vangiai rezervavo sodybas Naujųjų metų sutikimui, Kaimo turizmo asociacijos prezidentė sieja ir su kitais dalykais.

"Tendencija tokia, kad poilsiui lietuviai visada skyrė paskutinę vietą, net ne sunkmečiu. O dabar – juo labiau. Žmonės mano, kad jiems neapsimoka tam skirti savo biudžeto dalies", – įsitikinusi pašnekovė.

Darbuotojų nebemalonina

R.Sirusienė-Lamauskienė patvirtino, jog ankstesniais metais Naujųjų sutikimui kaimo turizmo sodybos paprastai būdavo rezervuojamos jau vasarą, pernai užsakymų pradžia nusislinko į rugsėjį, spalį, o šiemet – net į lapkritį ir gruodį.

"Žinoma, tos sodybos, kurios labai mėgstamos, populiarios, sulaukė daug skambučių, tačiau verslininkai neretai sulaukdavo klausimo – ar duosite sodybą už pusę pernykštės kainos? Aišku, kad ne, nes tai yra žmogaus pragyvenimo šaltinis. Bet kainos dabar labai lanksčios. Ankstesniais metais būdavo kaip nukirsta, šiemet galima derėtis, taikomos ir įvairios akcijos, pavyzdžiui, dovanojamos papildomos paslaugos. Ir klientai, išgirdę kainą, turėtų pasiderėti, o ne iškart nukirsti, kad netinka", – ragino pašnekovė.

R.Sirusienės-Lamauskienės teigimu, sunkmetis pakoregavo ir pramogautojų segmentą.

"Anksčiau šventiniu laikotarpiu kaimo turizmo sodybas užsakydavo nemažai įmonių, kad pamalonintų savo darbuotojus, surengtų naujamečius vakarėlius. Dabar tokių užsakovų faktiškai nebeliko. Sodybas rezervuoja šeimos, kaimynai, draugai", – teigė pašnekovė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų