Aplinkos ministerija ruošia tvarką, kaip bus keičiami kenksmingo asbesto turintys šiferio stogai ir kaip šie darbai bus finansuojami. Skaičiuojama, kad tam 2008-2013 m. reikės daugiau kaip 22,6 mln. litų.
Apie tai aplinkos ministras Artūras Paulauskas parlamentarus informavo ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime.
„Ši tvarka bus netrukus paskelbta", - sakė A.Paulauskas. Pasak jo, ministerija dabar iš savivaldybių laukia duomenų, kiek tokių nesaugių stogų yra.
A.Paulauskas taip pat pabrėžė, kad vykdant šiferio stogų keitimo programą bus keičiami ir individualių namų stogai.
Nuo 2005 m. į Lietuvą draudžiama įvežti ir gaminti bet kokią produkciją, turinčią asbesto.
O nuo 1961 m. Lietuvoje buvo sunaudota apie 700 tūkst. tonų asbesto žaliavos, 1992-2002 m. kasmet į šalį buvo atvežama po 3-4 tonas asbesto iš užsienio. Šių kenksmingų medžiagų yra beveik visuose sovietmečiu statytų pastatų stoguose, katilinėse, šiluminėse trasose.
Europa asbesto turinčio šiferio problemą pradėjo spręsti prieš 30 metų. Lietuvoje apie tai kol kas tik buvo kalbama, bet nieko nedaryta.
Asbestas - kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Didžiausią pavojų sukelia įkvėptos asbesto dulkės - plonos adatėlės įsminga į plaučių audinį. Kai jų susikaupia pakankamai daug, žmogaus organizme prasideda vėžiniai procesai. Asbesto dulkės atsiranda pjaustant, šveičiant ar kitaip veikiant statybines medžiagas, kuriose yra asbesto. Surištas asbestas, pavyzdžiui, asbestcemento šiferio lakštuose ar vamzdžiuose, nėra toks pavojingas.
Lietuvos provincijoje beveik 70 proc. individualių gyvenamųjų namų, kaimo vaikų ugdymo ir net sveikatos priežiūros įstaigų stogai uždengti banguotais asbesto arba šiferio lakštais.
Šiferis dabar didžiulė problema, nes iki šiol nėra valstybės politikos, kaip jį reikėtų utilizuoti ar palaidoti. Dėl to susidaro uždaras ratas: žmonės keičia stogų dangą savo lėšomis, todėl, ypač kaimuose, dažnai samdo nelegalias brigadas, kurios nepaiso darbų su asbestu saugos reikalavimų.
Dar 1976 m. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra nustatė, kad asbestas kenkia taip pat kaip ir arsenas bei gyvsidabris. Jis yra pagrindinė darbuotojų profesinio susir-gimo vėžiu priežastis Europoje. Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos atsakingų institucijų duomenimis, dėl asbesto poveikio kasmet šiose šalyse miršta 1-3 tūkst. žmonių. Tokie tyrimai Lietuvoje dar neatliekami.
Naujausi komentarai