Stilinguose namuose atgimė praeities žavesys

 • Teksto dydis:

Pasakojimą apie nedidelio dviejų kambarių buto interjerą vertėtų pradėti nuo pastato, kuriame jis yra, architektūros. Būtent ji lėmė klasikinio stiliaus pasirinkimą. Klasika šiame jaukiame būste sužiba netikėtais atspalviais ir tiesiogine, ir perkeltine prasme.

Išsaugotas tik fasadas

Subtilus, elegantiškas, skoningai prabangus – tokie epitetai žvalgantis po šį interjerą ateina į galvą pirmiausiai. O dabar sugrįškime prie namo, kuris taip pat yra ypatingas. Jogailos rezidencija pavadintas pastatas sostinės Naujamiesčio rajone buvo pastatytas XX a. pradžioje. Tiesa, iš jo liko tik fasadinė siena, kuri buvo sustiprinta ir restauruota, išsaugant autentiškus lipdinius, kitus puošybos elementus, balkonų turėklus, langų angų formas, plačias palanges, aukštas lubas.

Šiame unikaliame projekte tarsi susilieja senasis istorinis palikimas ir nauja moderni architektūra. Kaip jau minėta, priekinis fasadas pasižymi senovine eklektika, o vidinis – šiuolaikiškumu ir inovatyvumu. Žvelgiant į šį namą iš gatvės pusės jis puikiai įsikomponuoja į šios miesto vietos aplinką, netampa svetimkūniu, tuo tarpu iš kiemo pusės matome modernius elementus – į vidinį žalumos pilną kiemą išeinančius didelius langus, poilsiui skirtus erdvius balkonus ir terasas.

Pastate, kuris anksčiau buvo visuomeninės paskirties, visos vidinės pertvaros naujos, tad patalpos suplanuotos šiuolaikiškai. Čia įrengta įvairaus dydžio apartamentų, o neįprasta tai, kad yra ir didelė bendra erdvė, skiria visiems gyventojams, joje galima pabendrauti, priimti svečius. Tai poilsio erdvė – biblioteka, suskirstyta į nedideles zonas, atskirtas minkštais baldais, lentynomis, spintelėmis. Iš jos patenkama į apželdintas bendro naudojimo terasas.

Nedidelis, bet erdvus

Butas, apie kurį kalbame – 45 kv. m ploto, jį sudaro bendroji erdvė – svetainė sujungta su virtuve, miegamasis ir vonios kambarys, taip pat nedidelis koridorius.

„Projektuodama šį interjerą norėjau atkurti praeities laikų žavesį, stengiausi, kad būstas būtų išskirtinis, tačiau kartu ir labai jaukus. Storos sienos, plačios palangės, aukštos lubos tarsi pačios prašėsi klasikinio stiliaus, tad pasirenkant jį neteko daug svarstyti“, – pasakoja dizainerė Laimutė Degutienė.

Ji prisimena, kad šių namų šeimininkai pageidavo apatinę buto sienų dalį apsaugoti mediniais skydais, kadangi planavo jį nuomoti. Klasikiniam interjerui jie labai tinka, tad dizainerė neprieštaravo. Tai klasikinė, labai praktiška sienų danga, be to suteikia namams dar daugiau jaukumo, savitumo. Ji ypač suklestėjo XVIII a. Įspūdingai atrodo medinės palangės, sujungtos su skydais ir nudažytos ta pačia spalva. Kaip tik toks sprendimas ir buvo pasirinktas.

„Mano pasiūlyta skydų, palangių ir grindų apvadų spalva užsakovus iš pradžių šiek tiek išgąsdino, bet baldininkams paruošus kelis pavyzdžius, jie aprimo. Tai išties karališkas žalsvai melsvas atspalvis su aukso patina. Lubų puošybai gaminome gipsinius dekorus. Jų ornamentika kurta ir pritaikyta specialiai šiam butui. Medžiagas naudojau natūralias – medį, akmenį, keramiką. Erdvės įspūdį sustiprina tai, kad buvo atsisakyta durų į virtuvę ir koridorių“, – aiškina L.Degutienė.

Dera sena ir nauja

Buto plano keisti neprireikė, tačiau, kadangi patalpos naujos, teko suprojektuoti vėdinimo sistemą, paruošti santechnikos, šviestuvų išdėstymo, elektros instaliacijos brėžinius. Vonios patalpa maža, tad joje niekaip netilpo skalbimo mašina. Dizainerė išsprendė šią problemą sugalvojusi iškirsti angą sienoje, tokiu būdu skalbimo mašinos didžioji dalis atsidūrė miegamojo rūbų spintoje. Ji šiek tiek dėl to sumažėjo, bet čia paslėpta skalbyklė niekam netrukdo.

Klasikinio stiliaus, originalaus dizaino TV baldas, staliukas, valgomasis stalas buvo įsigyti antikvariatuose. Jie puikiai dera prie šiais laikais patyrusių baldžių su meile pagamintų medinių rankų darbo baldų, toks derinys suteikia dar daugiau žavesio. Šiame mažame bute dirbo trys baldus gaminančios įmonės, prisimena pašnekovė. Vienai iš jų atiteko nelengva užduotis gražiai sujungti grindjuostes, skydus, palanges ir virtuvės baldus. Spintelių apačia atrodo lyg skydų tąsa.

Baldininkai pagal projektą gamino ne tik virtuvės baldus, bet ir sieninę spintą miegamajame su ažūrinėmis durimis. Taip pat ir lovą. Jos minkšto galvūgalio gobeleno spalva dera prie svetainės skydų. "Labai svarbi puošybos dalis – užuolaidos, jų spalvą priderinau prie skydų, papuošiau kutais“, – sako L.Degutienė.

Nusprendė pasilikti sau

Iš tos pačios medžiagos pasiūtos pagalvėlės ant sofos suteikia dar daugiau jaukumo, beje, kaip ir klasikinio rašto melsvai pilkų spalvų kilimas. Miegamąjį sušildo kilimėliai abipus lovos, tekstiliniai šviestuvų gaubtai.

Ir, žinoma, didžiulis spalvingas paveikslas. Tapybos darbai iš šeimininkų kolekcijos padeda sukurti individualų interjero charakterį. Jais dekoruotos visos erdvės, vieni pakabinti ant sienų, kiti tiesiog nerūpestingai atremti į jas.

 

Vonioje karaliauja marmurinės plytelės, dengiančios sienas ir grindis, svarbiausias akcentas – auksinis veidrodžio ir baldų dekoras. Svetainėje žvilgsnis krypsta į prabangų sietyną, klasikinio dizaino šviestuvą virš stalo ir originalią knygų lentynėlę.

Senoviniai baldai taip pat įspūdingi – lenktos staliuko, lentynos, stalo kojelės suteikia grakštumo, lengvumo, drožinėti fasadai dvelkia prabanga. Baldų nedaug, tik būtiniausi, todėl išsaugomas erdvumo pojūtis.

Virtuvė mažytė, bet joje, regis, telpa viskas, ko reikia. Šaldytuvas paslėptas už durelių, klasikinio stiliaus orkaitė regis laukia, kol į ją bus pašautas pyragas. Grindys maisto gaminimo zonoje praktiškos, išklotos plytelėmis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių