- "Namų" inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Be šio įrenginio šiandien išsiverstų reta šeima – nepaisant pagrindinės funkcijos, šaldytuvas namų ūkyje praverčia ne tik karštymečiu. Kasmet rinkai pasiūloma naujų šaldytuvų modelių, modifikacijų ir technologinių sprendimų, tad išsirinkti tinkamą prekę be specialistų pagalbos gana sudėtinga.
Dingusi elektra – ne bėda
Bendrovės "Snaigė" rinkodaros direktorė Rūta Petrauskaitė pirmiausia patarė apsispręsti, kokios talpos šaldytuvas bus reikalingas. Ši svyruoja nuo 45 iki 600 l naudingojo tūrio, tačiau galima rasti ir 800 l gigantų. Europos gamintojai paprastai laikosi tokių matmenų standartų: šaldytuvų gylis siekia 60–62, plotis – 60, aukštis – 160–200 cm. Azijos gamintojai siūlo ir platesnius gaminius.
Žvilgtelėjus į šaldytuvo vidų reikėtų pamėginti įsivaizduoti, kaip jame atrodys dažniausiai vartojami maisto produktai, ar bus patogu juos tvarkingai sudėti. Buteliams laikyti pritaikytos plastmasinės "šukos" neleis jiems daužytis vienam į kitą, iškristi. Patvariausios ir patogiausios šaldytuvo lentynėlės – iš grūdinto stiklo, jos išlaiko net 25 kg svorį, sunkiai dūžta, nesibraižo.
Ne mažiau svarbus rodiklis yra temperatūros kitimo laikas dingus elektros srovei. Patariama rinktis šaldytuvą, kuriame, dingus elektrai, temperatūra išlieka nepakitusi vidutiniškai 17–19 valandų. "Snaigės" įrenginių temperatūros kitimo laikas siekia 20 valandų.
Ką sako žvaigždutės
Jei reikia sušaldyti didelį kiekį šviežių produktų ir norima, kad jie išlaikytų kuo daugiau vertingų savybių, specialistai rekomenduoja rinktis modelį, turintį greito šaldymo režimą. Tam tiktų šaldikliai ir dvejų durų šaldytuvai-šaldikliai su atskira šaldymo kamera, turintys ne mažesnę kaip keturių žvaigždučių kategoriją.
Tokiuose prietaisuose laikosi 18 ir daugiau laipsnių šaltis. Tad galima užšaldyti didelį kiekį šviežių maisto produktų ir juos išlaikyti iki 15 mėnesių. "Tarkime, naujosios "Snaigė Ice Logic" linijos modeliai turi ypač greito sušaldymo režimą. Jų šaldikliuose temperatūra nukrinta iki 25 laipsnių šalčio ir žemiau. Kuo produktai greičiau užšąla, tuo mažiau praranda maistinių savybių ir būna skanesni atšildyti", – komentavo R.Petrauskaitė.
Verta atkreipti dėmesį ir į prietaiso šaldymo pajėgumą, kuris nurodo, kokį kiekį produktų galima užšaldyti vienu kartu. Skirtingų gamintojų analogiškų gaminių šaldiklio tūrių rodikliai gali skirtis apie 2,5 karto.
Prilygsta elektros lemputei
Šiuolaikiniai prietaisai jau gali išspręsti būtino atitirpinimo problemą – yra modeliai, kuriuose veikia automatinė atitirpinimo sistema. Jos nederėtų painioti su vadinamąja be šerkšno (angl. – no frost) sistema. Jų veikimo principai skiriasi.
Šaldytuvų be šerkšno šaldiklius užtenka atitirpinti vos kartą per kelerius metus. Tačiau tokie gaminiai turi ir trūkumų: palyginti trumpas tarnavimo laikas, sunaudojama daugiau elektros energijos, juose maisto produktai greičiau išsausėja, mechanizmas dirba gerokai garsiau. Kokybiškas šaldytuvas turi dirbti tyliai. Gamintojai stengiasi, kad prietaisų triukšmas neviršytų 39–42 decibelų.
Higienos specialistai bet kokį šaldytuvą rekomenduoja atitirpinti bent kartą per metus. Prietaisą reikėtų išjungti ir išvalyti šaldiklį.
Brangstant gyvenimo lygiui, svarbu pasirinkti ekonomišką gaminį, juolab kad šaldymo prietaisai suvartoja apie 25 proc. visos namų ūkyje išeikvojamos elektros energijos. Raidėmis A+ ir A žymimi ekonomiški šaldytuvai, per metus suvartojantys 260–300 kW energijos, B – vidutinio ekonomiškumo šaldytuvai, o C, D, E ir G – visiškai neekonomiški. ES teritorijoje galima prekiauti ne žemesnės kaip B klasės prietaisais. Visi lietuviški šaldytuvai priklauso aukščiausiai energijos efektyvumo klasei. "Snaigė Ice Logic" A+ klasės šaldytuvai per metus suvartoja ne daugiau elektros energijos nei 60 W elektros lemputė.
Madinga plieno spalva
Šiais laikais jau tiesiog būtina rinktis modelį, kuriame įdiegta antibakterinė apsaugos sistema su sidabro jonais. Antibakterinė danga nereikalauja nuolatinės priežiūros, jos ypatybių nekeičia valymo priemonės, ilgainiui nepagelsta, sistema išlieka efektyvi visą šaldytuvo eksploatacijos laiką, nekenkia sveikatai ir aplinkai. Tokią dangą turi ir visi šaldytuvai-šaldikliai "Snaigė".
Renkantis šaldytuvą dera atkreipti dėmesį ir į aplinkosaugą. Ekologiško gaminio šaldymo sistema turėtų būti pripildyta gamtinės kilmės dujų, kurios nekenkia aplinkai ir neardo ozono sluoksnio.
Nors šaldytuvų įranga sparčiai tobulėja, tiek su mechaniniu, tiek su elektroniniu valdymu vienodai gerai atlieka šaldymo funkciją. Tik pastarieji gaminiai paprastai brangesni, o ir labiau jautrūs elektros srovės įtampos pokyčiams.
Be techninių sprendimų, renkantis šaldytuvą svarbiausia – dizainas. Šiuo metu madingi pilkos ir nerūdijančio plieno spalvos tiesių, griežtų formų ir linijų modeliai. Jei nerūdijančio plieno danga lakuota, ją bus daug lengviau prižiūrėti – ji ne tokia tepli, ant jos nelieka pirštų antspaudų.
Renkantis šaldytuvą derėtų atkreipti dėmesį į komplektuojamąsias ir sudėtines medžiagas. "Snaigė" naudoja "Danfos" (Danija), ACC (Italija) kompresorius, BASF (Vokietija) plastmases, "Invensys" (Didžioji Britanija) reguliatorius, "Osram" (Vokietija) lemputes, "Climate Control" (Kanada) elektroniką ir kitų patikimiausių gamintojų dalis.
Šaldiklio klasė pagal mažiausią temperatūrą:
(*) – iki –6 laipsnių Celsijaus, užšaldytus produktus galima laikyti iki savaitės;
(**) – iki –12 laipsnių Celsijaus, užšaldytus produktus galima laikyti iki mėnesio;
(***) – iki –18 laipsnių Celsijaus, užšaldytus produktus galima laikyti iki trijų mėnesių;
(****) – žemesnė kaip –18 laipsnių Celsijaus, užšaldytus produktus galima laikyti iki metų.
Aukšta kaina – nebūtinai kokybės garantas
Šaldytuvo kaina priklauso nuo daugelio dalykų. Paprastai garsių prekės ženklų šaldytuvai yra brangesni, nes jų gamintojai daug investuoja į reklamavimąsi. Tačiau pats produktas neretai pagamintas Rytų Europos gamyklose. Tad ne visada aukšta kaina yra ir kokybės garantas. Paprastai brangesni šaldytuvai tie, kuriuose gausu elektronikos. Šaldytuvų kaina taip pat priklauso nuo energetinės klasės. Kuo ji žemesnė, tuo gaminys pigesnis. Tačiau papildomos išlaidos atsiperka per pigesnę eksploataciją. Šaldytuvo kainą augina ir komforto elementai: butelių dėklai, indai mėsai ir sviestui, vadinamoji nulinė zona, oro ventiliavimas, no frost sistema. Brangesni bus ir spalvoti šaldytuvai, nes dažai ir dažymas reikalauja papildomų išlaidų. Dar brangesni – nerūdijančio plieno šaldytuvai. Siekdami patenkinti ir mažiau pasiturinčių pirkėjų poreikius, gamintojai siūlo pigesnę nerūdijančio plieno imitaciją iš plastiko.
Specialistai įspėja, kad labai ilgas garantijos laikas taip pat nėra kokybės garantas. Taip gamintojai bando pritraukti pirkėjus. Dažnai po labai ilgu garantiniu laikotarpiu slypi papildomos sąlygos ir ribojimai. Vakarų Europoje vidutinis garantinis laikotarpis yra metai dveji. Nederėtų susigundyti ir ypač pigia, nežinomų gamintojų, produkcija.
"Namų" inf.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija
Kitąmet Energetikos ir technikos muziejuje bus pristatyta lėktuvo ANBO-I kopija su integruotu simuliatoriumi, kuris leis virtualiai patirti lėktuvo valdymą. ...
-
Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis7
Baigęs vidurinę mokyklą, „Saulės“ gimnazijos abiturientas Mantas galvoja apie elektronikos inžinerijos studijas, o kol kas jis tuščius butelius paverčia žvakėmis. ...
-
Įspėja: girliandos gali kelti pavojų
Prieš šventes dauguma uostamiesčio gyventojų savo namus gražina įvairiomis kalėdinėmis puošmenomis. Vieni langus papuošia girliandomis ir šviečiančiomis lemputėmis, kiti šiuo laikotarpiu namuose jaukumą kuria...
-
Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą1
Kalėdų stalas daugeliui yra pagrindinė šeimos ir draugų susibūrimo vieta. Tačiau per žiemos šventes jo dekoravimas dažnai lieka antrame plane, nes visas dėmesys atitenka eglutei. Kaip papuošti vaišių stalą ir pripildyti v...
-
Kalėdos retro stiliumi
Į madą grįžta sodrus XX a. septintojo ir aštuntojo dešimtmečių stilius, kuris vis dažniau sublyksi ir kino pramonėje, ir parduotuvių vitrinose. Interjero dizainerė Anna Ilmer aptaria tendencijas, kaip šio stiliaus dekoru nuspalvi...
-
Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą
Interjero dizaino pasaulis kiekvienais metais pasipildo naujomis idėjomis, tačiau spalvos visuomet išlieka pagrindiniu akcentu, formuojančiu namų atmosferą. 2025-ieji žada būti ypatingi – šių metų tendencijų viršūnėje dom...
-
Į eglutės paieškas – su gamtininku
Didžiosios metų šventės neįsivaizduojamos be svarbiausios namų puošmenos – eglutės. Kaip ją tinkamai išsirinkti ir kuo ilgiau išlaikyti? Kokią žaliaskarę rinktis – gyvą ar dirbtinę, nukirstą ar vazoninę? ...
-
Šešios idėjos Kalėdų vainikui papuošti
Kalėdų vainikas yra unikali puošmena. Pakabintas iš lauko pusės ant durų jis gali pirmasis pasveikinti svečius. Gražiai dekoruotas jis džiugins akį ne tik ant durų, bet ir ant kambario sienos, padėtas ant komodos ar stalo viduryje. ...
-
Kamino dūmai pranašauja sveikesnę ateitį5
Šildymo sistemos – viena svarbiausių naujų namų statybos ar senesnių renovacijos dedamoji. Šiandien pramoninės gamybos įmonės gyventojams gali pasiūlyti įvairiausių būdų, įrenginių apšildant būstus, vis dėlto populiar...
-
Žiemos švenčių hitai – kėnis ir Kalėdų žvaigždė
Pirmosios gruodžio dienos yra metas, kai daugelis išskuba ieškoti vienų svarbiausių Kalėdų akcentų – eglių ir kėnių. Tačiau ne tik jie puošia lietuvių namus – vis daugiau žmonių šventinio laikotarpio neįsiv...