Protingų namų sistemos: ką vertėtų apie jas žinoti?

  • Teksto dydis:

Pasišildyti vakarienę nuotoliniu būdu, grįžtant namo po darbų. Užsikaisti arbatos, nepakylant nuo sofos ir žiūrint mėgstamą filmą. Arba rinktis įprastą variantą: šildytis vakarienę, įžengus pro namų duris, ar pakilti nuo sofos ir nueiti iki virdulio. Kas patogiau – gyvenimas su protingų namų sistemomis ar įprastuose namuose – renkasi būsto pirkėjas.

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po 10–15 metų daugelyje naujų būstų Lietuvoje bus įrengtos protingų namų sistemos. Naujosios sistemos – technologiniai įrankiai, kurie padeda valdyti visas, namuose esančias sistemas. Tai yra galimybė vienu metu valdyti elektros įrenginius, būsto vidaus apšvietimą, sujungti signalizaciją ir vandens nuotėkio kontrolę, įjungti stebėjimo kameras ir visa tai matyti išmaniajame telefone, planšetėje ar kompiuteryje. Šios sistemos dar tik pradeda populiarėti Lietuvoje, tačiau jas, kaip namų valdymo sistemas, jau siūlo nekilnojamojo turto plėtros įmonės.

Nekilnojamojo turto ekspertai rekomenduoja dėl protingų namų sistemų apsispręsti prieš atliekant būsto apdailą. Tuomet galima ne tik vizualiai paslėpti visą techninę sistemos įrangą, bet ir iš anksto pasirinkti geriausiai asmeninį gyvenimo būdą atitinkančius sprendimus. Tačiau daugelis lietuvių nė neįsivaizduoja, kas yra protingi namai ir kaip savo būstą paversti protingu.

Kaip įprastą būstą paversti protingu?

Šiuo metu vis daugiau pastato inžinerinių sistemų (tokių kaip šildymas, šaldymas, vėdinimas ar nuotekos) elementų galima pakeisti išmaniais, interneto ar mobilią prieigą turinčiais prietaisais.

Tai leidžia gyventojui stebėti ar net valdyti savo būste esančius prietaisus nuotoliniu būdu. Išmanūs prietaisai gali būti labai įvairūs: tai ir stalinė lempa, įjungta į interneto prieigą turintį elektros kištuką, ir nuotoliniu būdu užkuriamas kuro katilas ar židinys. Todėl vis didesniu iššūkiu tampa galimybė suderinti įvairius įrengimus bei valdymo programų arba mobiliųjų programėlių funkcionalumas.

Ar protingi namai yra saugesni?

Protingų namų sistema gali perduoti signalą šeimininkui tuomet, kai įsijungia signalizacija. Taip pat automatiškai išjungti vandens tiekimo sistemą, vos tik užfiksuojamas vandens nuotėkis.

Per telefoną ar kompiuterį galima nuolat stebėti, kas vyksta namuose ar sodyboje, kokie prietaisai įjungti, ir apsisaugoti nuo kritinių situacijų, tokių kaip gaisras ar elektros įrenginių gedimas.

„Elementarus pavyzdys galėtų būti sprogęs vamzdis. Taip nutikus, automatiškai sustabdomas vandens tiekimas, jeigu iš anksto yra sumontuota specialiai tokiam atvejui skirta išmani sklendė. Panašius sprendimus mes jau esame įrengę keliuose pastatytuose butuose. Nuostolių išvengia ir šeimininkas, ir jo kaimynai. Nuotoliniu būdu galima kontroliuoti ir toliau nuo namų esančių sodybų ar sodo namelių apsaugą bei šildymą. Tikimasi, kad ir draudimo kompanijos protingus būstus ilgainiui priskirs mažesnių avarijų, vagysčių ar kitų rizikų grupei“, – teigia Martynas Žibūda, nekilnojamojo turto įmonės „Eika“ plėtros direktorius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių