Pastatų sertifikavimas pateikė daug klausimų

Pas notarą tvirtinant gyvenamojo namo arba buto pardavimo sandorį, nuo šių metų sausio 1 d. reikia dar vieno dokumento – pastato energinio naudingumo sertifikato. Lig šiol buvo privaloma sertifikuoti tik naujos statybos namus, dabar šios procedūros neišvengs visi parduodami gyvenamosios paskirties objektai, išskyrus nešildomus, poilsio paskirties pastatus. Energinio naudingumo pasas nereikalaujamas dovanojimo, paveldėjimo atveju.

Notarai mato prieštaravimų

Kai kurie specialistai kritikuoja, kad naujoji tvarka įvesta neinformavus visuomenės, abejojama tokio dokumento nauda. Kaip nuo šiol tvirtinti minėtus sandorius, žinių pristigo net notarai.

Energinio sertifikavimo šalininkai aiškina, kad laimės nekilnojamojo turto pirkėjai, bus geriau ir visai aplinkai, nes galutinis šio reikalavimo tikslas – skatinti žmones tausoti šilumos energiją, šiltinti namus ir stabdyti pasaulinį atšilimą.

Ar pardavimo ir nuomos sandoriams daro įtaką nuo sausio 1 d. įsigaliojusi tvarka pateikti pastato energinio naudingumo sertifikavimo dokumentą? Ar dėl šios priežasties sandorių skaičius sumažėjo?

"Naujoji tvarka realiai galioja tik kelias dienas. Kol kas negalime įvardyti jokių tendencijų. Kreipėmės į Teisingumo ministeriją prašydami paaiškinti, kaip įgyvendinti naująją tvarką", – sakė Lietuvos notarų rūmų (LNR) prezidentas Marius Stračkaitis.

Atsižvelgdami į Teisingumo ministerijos teisininkų nuomonę, LNR rekomenduoja notarams, tvirtinantiems pastatų arba jų dalių pirkimo–pardavimo ar nuomos sutartis, informuoti pirkėją ar nuomininką apie jo teisę prašyti pateikti galiojantį pastato energinio naudingumo sertifikatą. Tvirtinamoje sutartyje reikia pažymėti, kad šalims išaiškintos Statybos įstatymo 43-1 straipsnio nuostatos dėl privalomo pastatų energinio naudingumo sertifikavimo.

"Jei pirkėjas ar nuomininkas nepageidauja gauti pastato energinio naudingumo sertifikato, tai turėtų būti pažymima sutartyje nurodant, kad pirkėjas (nuomininkas) dėl pastato kokybės pretenzijų neturi ir ateityje nereikš", – aiškino M.Stračkaitis.

Kainą nustatys rinka

Statybos produkcijos sertifikavimo centro direktoriaus Roberto Enciaus teigimu, Lietuva dar nebuvo ES narė, kai buvo priimta direktyva, įpareigojanti mažinti šilumos energijos sunaudojimą pastatuose. Dėl to mūsų šalies atstovai negalėjo diskutuoti šia tema.

R.Enciaus nuomone, iki 1991–1992 m. statytiems pastatams sertifikavimas nieko nereiškia, nes beveik visi namai vienodi. Tačiau, palyginti su naujais namais, senųjų pastatų šilumos energijos sunaudojimo parametrai gali būti prastesni kelis kartus.

"Sertifikavimą daugiausia kontroliuos ne kokios nors institucijos, o pirkėjai. Perkant butą už 300 tūkst. litų, išleisti dar 300 litų jo energiniam naudingumui nustatyti, nemanau, kad yra daug", – pranašumus vardijo R.Encius.

Šiuo metu Lietuvoje atestuota 240 pastatų energinio naudingumo sertifikavimo ekspertų ir jų, anot pašnekovo, kol kas pakanka. Pavyzdžiui, Danija skundžiasi, kad jų trūksta: norint butą sertifikuoti šioje Skandinavijos šalyje, reikėtų laukti bemaž mėnesį. Dėl susidarančių eilių kalti ribojimai: valstybė yra nustačiusi maksimalias sertifikavimo paslaugos kainas.

Vokietijoje kainų niekas nereguliuoja, ekspertų yra daugiau, negu reikia. Todėl ten susiduriama su kita – prastos jų kompetencijos – problema.

Lietuvoje sertifikavimo kainos irgi niekas nereguliuoja – tai palikta rinkai. R.Encius negalėjo tiksliai pasakyti, kiek ši paslauga kainuoja Statybos produkcijos sertifikavimo centre. "Tačiau kainos mažėja. Naujos statybos pastatai sertifikuojami jau kelerius metus. Per šį laikotarpį paslaugos kaina nukrito du kartus. Didelio, sudėtingo pastato energetinio naudingumo sertifikavimas kainuoja 6–8 tūkst. litų, vieno tipinio buto – kelis šimtus litų. Jei nėra eilės, toks vertinimas gali būti atliktas per vieną dvi dienas", – aiškino R.Encius.

Blogiausia – informacijos stygius

Paklaustas, ar nekilnojamojo turto pirkėjai išties turės naudos iš sertifikatų, Lietuvos energetikos instituto Efektyvaus energijos naudojimo tyrimo ir informacijos centro vadovas Romualdas Škėma siūlo pažvelgti į ES direktyvą: jei teigiama, kad būtina atlikti pastatų energetinį sertifikavimą, nebėra prasmės apie tai diskutuoti.

"Niekam ne paslaptis, kad dauguma gyvenamųjų namų, statytų sovietmečiu, yra prasti. Tuomet namai statyti vadovaujantis visai kita filosofija. Sovietų Sąjunga sąmoningai buvo sumažinusi energijos šaltinių kainas ir nustačiusi mažesnius sienų varžos rodiklius, kad statant namus reikėtų mažiau statybinių medžiagų.

Sienos buvo plonesnės, išvedžiota vienvamzdė šildymo sistema. Mat reikėjo kuo greičiau, kuo pigiau ir kuo daugiau pastatyti namų. Iš planinės ekonomikos perėjus į rinkos, energijos išteklių kaina tapo reali, o pastatai liko tie patys. Jie visiškai neatitinka rinkos sąlygų, tai yra didžiausia tragedija", – vertino ekspertas.

Be to, R.Škėmos teigimu, sertifikatai išauklės žmones. "Jie turi suvokti, kam reikia to sertifikavimo, koks pastatas yra geras, koks – blogas. Namai žymimi kaip ir buitiniai elektros prietaisai. Tik nežinia, ar paprastas žmogus supras, ką reiškia raidės A, B, C, D. Kiek A klasė geresnė už B, o C geresnė už B? Žmonėms pirmiausia reikia paaiškinti, koks namas yra geras, duoti gero pastato, žymimo A raide, pavyzdį. Pavyzdžiui, kiek tokio pastato 1 kv. m sunaudojama šilumos energijos", – kalbėjo R.Škėma.

Jam kiek nesuprantama, kodėl naujovę įvedant nuo sausio 1 d., prieš tai žiniasklaidoje apie tai nebuvo informuojami žmonės.

Energinio naudingumo sertifikavimu užsiimančios bendrovės "Pastatų diagnostika ir statyba" direktorius Gediminas Butkus įsitikinęs, kad ši tvarka bus naudinga daugeliu aspektu.

"Sprendimas sertifikuoti pastatus pagal jų energinį naudingumą padės ne tik pirkėjams ar nuomininkams, norintiems sužinoti, kokios yra realios energijos sąnaudos. Ši tvarka leis kilstelėti ir daugiabučių renovacija užsiimančių įmonių darbo lygį. Kokybei dėmesio neskiriantiems statybininkams toks pastatų sertifikavimas taps tikra rakštimi – bus nesunku konstatuoti, ar deklaruojamas energinis naudingumas atlikus pastato renovaciją atitinka realybę", – komentavo uostamiesčio bendrovės vadovas.

Energetinio naudingumo vertinimas

Sertifikuojant nustatomas energijos sunaudojimas, įvertinamas energinis naudingumas ir pastatas priskiriamas energinio naudingumo klasei, išduodamas pastato energinio naudingumo pasas.

Pagal Statybos techninį reglamentą STR 2.01.09:2005 visi pastatai suskirstyti į septynias energinio naudingumo klases.

A klasei priskiriami pastatai, kurių mažiausios energijos sąnaudos. B klasei dažniausiai priklauso pastatai, kurie statyti laikantis naujų šiluminės izoliacijos reikalavimų. E ir F klasė atitinka 1970– 1990 m. masiškai statytų pastatų lygį, o G klasei priskiriami pastatai, kurių sąnaudos pačios didžiausios.


Specialisto komentaras

Algimantas Bružas, Klaipėdos nekilnojamojo turto agentūros "Aidila" vadovas ir teisininkas

Neseniai paskelbtos Lietuvos notarų rūmų rekomendacijos kiek sušvelnina kategorišką įstatymo raidę – sudarant nekilnojamojo turto pirkimo ar nuomos sandorius galima apsiriboti įrašu, kad šalys žino apie tokį reikalavimą, tačiau pirkėjas ar nuomininkas sertifikato nepageidauja.

Nemanau, kad pastato energinio naudingumo sertifikavimas – žūtbūtinis dalykas. Kad tai perspektyvu – sutinku. Visada laikiausi tos nuomonės, kad būtina senos ir naujos statybos būsto kainų diferenciacija. Butas sename name, kur vėjas kiaurai švilpia pro sienas ir langus, negali kainuoti tiek pat kiek naujos statybos vien dėl to, kad yra palyginti geresnėje vietoje.

Dar tuomet, kai išlaidos už šildymą nebuvo tokios didelės, nekilnojamojo turto pirkėjai kreipdavo dėmesį į tai, ar butas yra mūriniame, ar blokiniame name, ar kampinis, ar ne ir kitus niuansus, susijusius su būsto šilumine varža.

Kita vertus, daugeliui aktualiau mokesčiai už butą nei tokio energinio sertifikavimo dokumentas. Techninė charakteristika žinoma ir suprantama specialistui, o kaip tai susiję su išlaidomis, paprastam žmogui vargu ar suvokiama.

"Namų" inf.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Na ir kam skelbt, kad šis straipsnelis yra 'Namų' rubrikoje, jei jo ten nėra?
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Kokias klaidas darome kurdami interjerą
    Kokias klaidas darome kurdami interjerą

    „Lietuviai, kurdami interjerą, tarsi sprendžia savo vidines psichologines problemas. Susitvarko namus ir kartu emocinę būklę“, – sako Dovas Serapinas. Jo teigimu, įrengdami būstą skiriamės nuo kitų europiečių, nes norime labiau i&...

    1
  • Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija
    Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija

    Kitąmet Energetikos ir technikos muziejuje bus pristatyta lėktuvo ANBO-I kopija su integruotu simuliatoriumi, kuris leis virtualiai patirti lėktuvo valdymą. ...

  • Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis
    Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis

    Baigęs vidurinę mokyklą, „Saulės“ gimnazijos abiturientas Mantas galvoja apie elektronikos inžinerijos studijas, o kol kas jis tuščius butelius paverčia žvakėmis. ...

    7
  • Įspėja: girliandos gali kelti pavojų
    Įspėja: girliandos gali kelti pavojų

    Prieš šventes dauguma uostamiesčio gyventojų savo namus gražina įvairiomis kalėdinėmis puošmenomis. Vieni langus papuošia girliandomis ir šviečiančiomis lemputėmis, kiti šiuo laikotarpiu namuose jaukumą kuria...

  • Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą
    Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą

    Kalėdų stalas daugeliui yra pagrindinė šeimos ir draugų susibūrimo vieta. Tačiau per žiemos šventes jo dekoravimas dažnai lieka antrame plane, nes visas dėmesys atitenka eglutei. Kaip papuošti vaišių stalą ir pripildyti v...

    1
  • Kalėdos retro stiliumi
    Kalėdos retro stiliumi

    Į madą grįžta sodrus XX a. septintojo ir aštuntojo dešimtmečių stilius, kuris vis dažniau sublyksi ir kino pramonėje, ir parduotuvių vitrinose. Interjero dizainerė Anna Ilmer aptaria tendencijas, kaip šio stiliaus dekoru nuspalvi...

  • Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą
    Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą

    Interjero dizaino pasaulis kiekvienais metais pasipildo naujomis idėjomis, tačiau spalvos visuomet išlieka pagrindiniu akcentu, formuojančiu namų atmosferą. 2025-ieji žada būti ypatingi – šių metų tendencijų viršūnėje dom...

  • Į eglutės paieškas – su gamtininku
    Į eglutės paieškas – su gamtininku

    Didžiosios metų šventės neįsivaizduojamos be svarbiausios namų puošmenos – eglutės. Kaip ją tinkamai išsirinkti ir kuo ilgiau išlaikyti? Kokią žaliaskarę rinktis – gyvą ar dirbtinę, nukirstą ar vazoninę? ...

  • Šešios idėjos Kalėdų vainikui papuošti
    Šešios idėjos Kalėdų vainikui papuošti

    Kalėdų vainikas yra unikali puošmena. Pakabintas iš lauko pusės ant durų jis gali pirmasis pasveikinti svečius. Gražiai dekoruotas jis džiugins akį ne tik ant durų, bet ir ant kambario sienos, padėtas ant komodos ar stalo viduryje. ...

  • Kamino dūmai pranašauja sveikesnę ateitį
    Kamino dūmai pranašauja sveikesnę ateitį

    Šildymo sistemos – viena svarbiausių naujų namų statybos ar senesnių renovacijos dedamoji. Šiandien pramoninės gamybos įmonės gyventojams gali pasiūlyti įvairiausių būdų, įrenginių apšildant būstus, vis dėlto populiar...

    5
Daugiau straipsnių