Lietuviai kuria savo komforto standartą

  • Teksto dydis:

Unikalią jaukumo ir pasitenkinimo sąvoką hiugę (dan. hygge) sukūrusios Skandinavijos šalys nuolat minimos tarp laimingiausių pasaulio šalių. Pasak specialistų, jauki, komfortiška aplinka išties gali būti labai svarbi žmogaus laimės būsenai.

Lietuvoje tokios išskirtinės sąvokos neturime, tačiau galima išskirti tam tikrus lietuviško svajonių būsto aspektus ir lietuviškąjį komforto standartą.

Įžvelgti grožį smulkmenose

Žodžiu hiugė dažnai apibūdinama šiaurietiško gyvenimo kokybė, o kartu ir tam tikra sąmonės būsena su visa jai būdinga šiluma, namų jaukumu, pasitenkinimu ir mėgavimusi šia akimirka.

"Hiugė esmė yra matyti gyvenimo grožį smulkmenose ir sugebėjimas tai išgyventi visu savimi, visais savo pojūčiais ir suvokimu. Tai – gyventi lėčiau, leisti sau būti šioje akimirkoje ir mėgautis darnia aplinka", – sako Monika Gustaitė, interjero dizainerė, "Hygge Lietuva" įkūrėja.

Šis skandinaviškas fenomenas tikriausiai turi reikšmės tam, kad šiaurės šalys yra tarp laimingiausiųjų pasaulyje. Į Jungtinių Tautų ekspertų sudaromus laimingiausių šalių dešimtukus pastaraisiais metais patenka visos Skandinavijos šalys, o danai jau kurį laiką įsitvirtinę antroje vietoje po Suomijos. Lietuva pastaruoju metu turi tenkintis maždaug 40 vieta, nors padėtis po truputį gerėja.

Dažnai labai sureikšminame didelių tikslų poveikį laimės pojūčiui ir visiškai nepelnytai sumenkiname mažų džiaugsmų reikšmę.

Laimei svarbu čia ir dabar

Psichologė Monika Kuzminskaitė, savo mintimis besidalijanti "Facebook" paskyroje "Šaukštas proto", atkreipia dėmesį į tai, kad žmogaus laimę gali lemti labai skirtingi dalykai, tačiau yra ir nemažai bendrų vardiklių.

"Iš bendrų aspektų paminėčiau tai, kad dažnai labai sureikšminame didelių tikslų poveikį laimės pojūčiui ir visiškai nepelnytai sumenkiname mažų džiaugsmų reikšmę. Tie žmonės, kurie teigia, kad yra laimingi, dažniau kalba apie mažas laimes, apie čia ir dabar. Bendras pasitenkinimas savo gyvenimu gali būti siejamas ir su laimės jausmu, tačiau gali būti ir atskirai vadinamas komforto būsena. Nors gana dažnai komforto būseną minime kaip kažką, ko reikėtų vengti, ir raginame išeiti už komforto zonos ribų, tačiau, neturint komforto zonos, – negalėtume nė akimirkai atsipalaiduoti ir atgauti jėgų. Komforto būsenai svarbu būti ten, kur viskas pažįstama, ir čia aplinka yra tikrai labai svarbi. Rega didžiajai daugumai mūsų yra svarbiausias informacijos gavimo būdas, todėl mus supanti regimoji aplinka, taip pat pažįstami garsai ir kvapai yra svarbi sąlyga atsipalaiduoti ir pailsėti", – sakė M.Kuzminskaitė.

Jaukumas: hiugė pirmiausia siejamas su šiltu interjeru, kuriame svarbus apšvietimas, patogūs baldai ir, žinoma, žvakė. Hyggelietuva.com nuotr.

Gera savijauta ir saugumas

Natūralu, kad tokia užuovėja dažniausiai yra namai, kur galima ir spręsti problemas, ir tiesiog ilsėtis bei kaupti jėgas sekančiam gyvenimo žingsniui.

"Būna, kad namai yra užpildyti kitais trikdžiais – agresyviais namiškiais ar netvarka. Tada jie, žinoma, šios funkcijos neatlieka. Aplinka, jaukumas, interjeras veikia ir kaip santykinio reflekso katalizatoriai – mes išmokstame namų jausmą sieti su gera savijauta ir su saugumu, todėl galime greitai persijungti į atsipalaidavimo būseną (arba reikšmingai palengvinti esamą būseną) vos tik peržengę namų slenkstį ar net pagalvoję apie tai, kad jau grįžtame ten", – aiškina psichologė.

Pasak jos, kalbant apie namų interjerą, šviesos kiekis jame ir jo poveikis nuotaikai yra nemažai ištirtas. Jis siejamas pirmiausia su miego ir būdravimo reguliavimo mechanizmu. Šviesoje smegenys gamina serotonino, kuris ne tik veikia kaip laimės hormonas, bet ir palaiko žvalią būseną. Todėl šviesi aplinka ryte ir pritemdyta aplinka vakare padeda tinkamai pailsėti ir paskirstyti jėgas.

"Dėl spalvų tokio aiškumo nėra, tačiau ramiai išanalizuoti savo asmeninius pomėgius ir namų aplinkoje turėti patinkančių spalvų itin rekomenduojama, – pabrėžia pašnekovė. – Apibendrinant, namų paskirtis – suteikti saugią slėptuvę, leisti apsiginti ir pailsėti. Nuo čia iki laimės – jau visai nebetoli."

 

Lietuviškas supratimas

Skandinavų hiugė pirmiausia siejama su jaukiu, šiltu interjeru, kuriame svarbus apšvietimas, patogūs baldai ir, žinoma, žvakė. Lietuvoje tokios konkrečios sąvokos neturime, bet galbūt yra aišku, kokį būstą šiuo metu lietuviai laiko savo svajonių namais?

Architektas Vygantas Alaunė sako, kad dabar mūsų tautiečiams svarbu ne tik pats būstas, bet ir tai, kas yra aplink.

"Vaikščiodami teritorijoje ar būdami namie ir žiūrėdami pro langą, jie nori matyti gražų gerbūvį su apšviestais medžiais, augalais, kitais elementais. Dar geriau, jei tai ne pavieniai augalai, o miškelis ar parkas. Projektuodamas pastatus pastebiu, kad žmonės labai vertina patogų būsto išdėstymą: tai ir erdvios laiptinės su liftais, šviesūs ir funkcionalūs butai. Dar vienas svarbus aspektas – ilgaamžės ir išskirtinės eksterjero medžiagos, kad pastatas ilgai nekeistų išvaizdos ir savininkams nereikėtų nuolat rūpintis fasado priežiūra", – pasakoja architektas.

Žinoma, svarbus ir atstumas iki parduotuvių, darželių bei kitų svarbių objektų. Taip pat aktualu ir apželdinimas, vaikų žaidimo ir poilsio, automobilių stovėjimo aikštelės, dviračių saugyklos, sandėliukai ir panašiai. Dabar vis daugiau žmonių domisi ir atsinaujinančiais energijos šaltiniais.

"Galima pasakyti, kad lietuviai šiuo metu savo svajonių būstą įsivaizduoja kaip kompleksinį, strategiškai patogios ir išskirtinės vietos, funkcionalaus būsto išdėstymo, gražaus eksterjero bei interjero derinį", – teigia V.Alaunė.


Šiame straipsnyje: hiugėnamaiinterjeraslaimė

NAUJAUSI KOMENTARAI

  • Skelbimai
  • Pranešk
    naujieną
  • Portalo
    svečias
  • Orai
  • TV
    programa
  • Žaidimai
  • Horoskopai
  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Galerijos

  • Mažoje virtuvėje svarbiausia – ne kvadratai
    Mažoje virtuvėje svarbiausia – ne kvadratai

    Skaičiuojama, kad per pastaruosius 20 metų naujos statybos butų plotas sumažėjo maždaug šeštadaliu. Ekspertai prognozuoja, kad būstai ir toliau mažės. Ši tendencija koreguoja žmonių gyvenimo įpročius – daugiau laiko pral...

    2
  • Kaip išsirinkti tinkamiausias kavos pupeles?
    Kaip išsirinkti tinkamiausias kavos pupeles?

    Kava – gėrimas, be kurio daugelis neištvertų nė dienos. Labai dažnai karštos bei gardžios kavos puodelis padeda atsibusti, suteikia energijos, palepina popietės metu, tampa malonių susitikimų su draugais, kolegomis ar šeimos ...

    3
  • Tvarkinga spinta padės sutaupyti ir laiko, ir pinigų
    Tvarkinga spinta padės sutaupyti ir laiko, ir pinigų

    Turbūt kiekvienas namuose turime stalčių, kuriame slepiasi įvairūs daiktai ir kuriame nieko negalima rasti. Arba kėdę, ant kurios nugula vietos nerandantys drabužiai ir bado akis. Panašių situacijų galima išvengti gerai organizuojant na...

  • Interjero dizaineriai: praktiškumas svarbiau už vizualinį vaizdą
    Interjero dizaineriai: praktiškumas svarbiau už vizualinį vaizdą

    Namai – tai vieta, kur galima atsipalaiduoti ir mėgautis komfortu. Todėl jų apdaila yra vienas svarbiausių interjero dizaino aspektų, atliekančių esminį vaidmenį kuriant svajonių būstą. Jaukūs namai ne tik suteikia estetinę vertę gyvenamaj...

  • Menas papuošti namus baldais: kaip sukurti tobulą interjero akcentą?
    Menas papuošti namus baldais: kaip sukurti tobulą interjero akcentą?

    Baldai vaidina svarbų vaidmenį kuriant bendrą namų išvaizdą ir atmosferą. Tačiau svarbu ne tik patys baldai, bet ir tai, kaip jie gali būti papildyti ir papuošti aksesuarais. Apskritai sugebėti suteikti baldams puošybos funkciją ...

  • Ką reikia žinoti apie daiginimą: pataria, kaip pasirinkti sėklas ir išauginti tvirtus daigus
    Ką reikia žinoti apie daiginimą: pataria, kaip pasirinkti sėklas ir išauginti tvirtus daigus

    Prasidėjus pavasariui, jau laikas pagalvoti apie vasaros derlių ir pradėti daiginti sėklas. Žinoma, galima ruošti ne tik daigus, bet ir papuošti palanges prieskoninėmis žolelėmis ar svogūnų laiškais. Jie suteiks namams žalumos i...

    1
  • Nykštukiniai triušiai – augintiniai, bet ne žaislai
    Nykštukiniai triušiai – augintiniai, bet ne žaislai

    Ilgai Vilniuje gyvenusi ir, kaip tada planavo, tik trumpam į Molėtų rajoną su šeima išsikrausčiusi Rimantė Mekienė į sostinę nebenori grįžti dėl daugelio priežasčių. Viena jų – gausi triušiukų kompanija. Viskas prasi...

    2
  • 7 sienų dekoro idėjos erdvei atnaujinti
    7 sienų dekoro idėjos erdvei atnaujinti

    Ieškote idėjų, kaip atnaujinti erdvę? Nors tuščios sienos gali vizualiai subalansuoti kambarį, dažnai jos yra tik neišnaudotos galimybės. Tai puiki drobė, kurioje galima papasakoti savo gyvenimo istorijas. Svečiams suteiksite užu...

  • Trys patarimai norintiems prabangiai atrodančios virtuvės
    Trys patarimai norintiems prabangiai atrodančios virtuvės

    Virtuvėje praleidžiame daug laiko: joje gaminame maistą, valgome ir tiesiog būname su šeima ar draugais. Prabangi virtuvės aplinka paįvairina namus, o kasdienybė ir pramogos joje tampa žymiai malonesnės. Nors gali atrodyti, kad palaikyti praban...

    1
  • Misija – sutaupyti ir nešvaistyti
    Misija – sutaupyti ir nešvaistyti

    Skirtingais skaičiavimais, per metus Lietuvoje iššvaistoma apie 400 tūkst. t maisto. Vienam gyventojui per šį laiką tenka apie 141 kg iššvaistyto maisto, o daugiausia jo išmetama tiesiog namuose. Pasak „Vilni...

Daugiau straipsnių